Fakty i opinie

Nowe linie autobusowe

W maju w Gdańsku uruchomione zostaną dwie nowe linie autobusowe: 164 z Ujeściska do Wrzeszcza oraz 156 z Matemblewa do Śródmieścia.

Powoływanie nowych połączeń jest możliwe m.in. dzięki środkom finansowym zaoszczędzonym poprzez niewypłacanie Zakładowi Komunikacji Miejskiej wynagrodzeń za obniżoną jakość świadczonych usług, czyli np. spóźnianie się autobusów i tramwajów, czy niewykonanywanie kursów. W styczniu z tego tytułu pozyskano ok. 20 tys. zł. Już niebawem gdańszczanie za pomocą ankiet będą mogli wyrazić swoją opinię o ZKM.

- Nowe linie zostały uruchomione na wniosek mieszkańców - mówi Szczepan Lewna, zastępca prezydenta. Linia 164 z Ujeściska do Wrzeszcza od 5 maja będzie kursowała w dni powszednie w godzinach największego nasilenia przewozów pasażerskich, czyli w godz. 6-10 oraz 13.30-17.30 z częstotliwością co 30 minut.
11 maja ruszy druga linia - 156, kursująca na trasie: Matemblewo - Targ Sienny. - O tę linię mocno zabiegali mieszkańcy - tłumaczy Antoni Szczyt, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Od 30 kwietnia uruchomiony zostanie nowy kurs N10 w relacji: Dworzec PKP - Olszynka - Dworzec PKP przez Dolne Miasto.
1 maja rozpocznie się pierwszy etap sezonowych zmian w komunikacji. Na pierwszy ogień pójdą dodatkowe linie autobusowe: 122 (Wrzeszcz PKP - Oliwa - Sopot Kamienny Potok), 126 (Wrzeszcz PKP - Banino), 222 (Oliwa - ZOO), 640 (Klukowo - Wysoka).

W związku z organizowaną przez miasto w dniach 30.04 - 3.05 imprezą "Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku", wieczorową porą zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach tramwajowych (2, 6, 13) i autobusowych nocnych (N1, N3, N4, N5, N6).

Na początku maja w środkach komunikacji miejskiej pojawią się ankiety, w których pasażerowie będą mogli wyrazić swoją opinie na temat obsługi, czystości pojazdu, punktualności. Od stycznia br. trwają kontrole jakości usług przewozowych. Pod uwagę brano m.in punktualność, stan techniczny przystanków. W styczniu uchybienia z tytułu niepunktualnego kursowania pojazdów przekroczyły dopuszczalny 1 proc., co stanowiło podstawę do pomniejszenia wykonawcy, czyli ZKM wynagrodzenia - za obniżoną jakość świadczonych usług. Z kolei w lutym i marcu liczba stwierdzonych przypadków nieprawidłowości nie przekroczyła 1 proc.

Opinie (142)

 • Zkm nadal brudny...

  Nic się nie zmieniło!!! A co do spozniania sie? O rany to norma. Tylko najgorsze jest to jak spozni sie autobus nocny z kartuskiej wtedy ucieka N1 i na piechotkę do wrzeszcza albo przez park przy basenie polibudy albo dołem przez stczniowe slamsy. hehe żadne wyjscie nie jest dobre :(
  Maja stanieć bilety albo niech sie coś w koncu zmieni!!!

  • 0 0

 • I Bardzo dobrze

  Obie linie bedą jechać przez Morene, więc będzie wzmocnienie dla linii 142 i 162!

  • 0 0

 • nocne

  n6 niedostosowany do skmki -- ucieka spod stacji na zabiance i FIGA, a nie komunikacja noca. niechze ktos wirszcze o symchronizacji pomysli, a nie tylko kase, jak ten darmozjad Szczyt bierze!

  • 0 0

 • 156 to pomysł jednego z radnych

  a nie mieszkańców. Więc niech sie P. Szczyt nie zasłania mieszkańcami.

  • 0 0

 • 164

  Nie będzie jeździć przez Morene tylko przez Schuberta i Sobieskiego. Więc dla moreny to żadne wzmocnienie. 156 ze swoją zabójczą częstotliwością co 90 minut też niewiele wniesie. Zaś N10 jest po prostu kpiną. Jeden kurs o 4.18 spod dworca nic tym ludziom nie zmienia.

  • 0 0

 • ZKM Zawsze Kos MI Zamknie drzwi przed nosem:-)

  ZKM Temat rzeka autobusy sa w oplakanym stanie zastanawiam sie dlaczego za swoj bilet sieciowke place 126zl co miesiac a autobusy sa zdezelowane brudne i spuzniaja sie po 15 minut np.199 itp kupno 5 przegubowych SOLARISOW nierozwiaze problemu...z calego serca zycze panu Szczytowi aby spuznial sie do pracy przez niezbyt rozsadnie ustalone rozkaldy jazdyNowe linie nierozwiza problemu przepelnionych autobusow skoro w godzinach szczytu po 15 na trase 162 puszczany jest stary jelcz..w ktorym smierdzi kalem i sandalem...

  • 0 0

 • "11 maja ruszy druga linia - 156, kursująca na trasie: Matemblewo - Targ Sienny"

  czyzby dalszy ciąg aferki matemblewskiej?
  najpierw cudownie tanie działeczki pamieniane z derekcją lasów państwowych i extra droga a teraz jeszcze nowa linia autobusowa??
  i co ja tam czytam??
  że za 20 tysiaków uzyskanych z kar było to możliwe żeby 2 linie dodać??
  skoro utrzymanie 2 linii kosztuje raptem 20tysiaków to ja sie pytam czemu bilety sa takie drogie??

  • 0 0

 • Przyłączam się do pytania Galluxa:

  Dlaczego bilety komunikacyjne są tak drogie? A linię 156 postanowiono pewnie uruchomić dla zaspokojenia potrzeb jakiegoś prominentnego "biedaczka" z Matemblewa, którego nie stać na mercedesa.

  • 0 0

 • no co ty?
  to dla jego gosposi żeby miała na targ wygodniej

  • 0 0

 • Wypraszam Sobie

  Mieszkam na Matemblewie i nie jestem zadnym prominentnym biedaczkiem, pracuje w firmie budowlanej i place podatki wieksze niz te z****ne 20 tys. krorych Wam tak zal. Odwalcie sie od wiekszosci mieszkancow Matemblewa. Moze poprostu zazdroscicie ze nie stac Was na mieszkanie w domku jednorodzinnym.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.