Fakty i opinie

stat

Nowe mieszkania dla gdynian w potrzebie

Przy ul. Okrzei oraz Widnej w Gdyni powstanie blisko 130 mieszkań socjalnych. Ma to zaspokoić najpilniejsze potrzeby gdynian w trudnej sytuacji życiowej.Do tej pory gmina dysponowała 400 mieszkaniami socjalnymi. Czas oczekiwania na mieszkanie socjalne wynosi dziś ok. dwóch lat.

- Dla osoby w trudnej sytuacji życiowej, nie dość długo. Jednak z drugiej strony, w innych miastach czeka się jeszcze dłużej - mówi Bogusław Stasiak, zastępca prezydenta Gdyni.

Do końca roku zostanie oddany do użytku nowy budynek przy ulicy Widnej. Znajdzie się w nim ponad 60 mieszkań. Sąsiadujący z nim budynek starej kotłowni, zostanie zaadoptowany tak, by powstała w nim świetlica socjoterapeutyczna oraz klub seniora.

Z kolei dwa domu przy ulicy Okrzei będą gotowe na przyjęcie lokatorów najpóźniej na początku przyszłego roku.

- Tak dużej liczby mieszkań nie oddano do użytku od kilku lat. O przydziale lokalu decyduje Społeczna Komisja Mieszkaniowa. Najmłodsze rozpatrywane przez nią wnioski pochodzą z grudnia 2005 roku. Zgodnie z przepisami lokal przydzielany jest na dwa lata. Jednak często zdarza się, że po ich upływie powtarzamy procedurę - dodaje Bogusław Stasiak.

Z analiz wynika, że najpotrzebniejsze są małe na małe mieszkania socjalne. Dlatego budowane mieszkania zapewnią osobom w potrzebie dość skromne warunki. Na jedną osobę przypadnie w nich ok. 5 m kw.

Mieszkania nie zostały jeszcze rozdzielone. Komisja rozdysponuje je po wakacjach.

Gmina ma także obowiązek zapewnić lokale zastępcze osobom, które maja wyroki eksmisyjne. Urzędnicy będą starali się nie umieszczać ich np. w sąsiedztwie rodzin z dziećmi. Niewykluczone jednak, że dla takich osób także znajdzie się miejsce w budowanych właśnie domach.

Gdynia wyda na nowe mieszkania socjalne 19 mln zł.

Opinie (45)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.