Nowe mieszkania na Siedlcach odmienią zdegradowaną ulicę Ogińskiego

Zdegradowana ul. Ogińskiego na SiedlcachMapka za kilka lat całkowicie zmieni swoje oblicze. Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna zamierza wybudować tu mieszkania komunalne, w tym dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem. Planowany jest także budynek z usługami społecznymi.Czy Siedlce to dobre miejsce na mieszkania komunalne?

Zobacz wyniki (957)
Ulica Ogińskiego, równoległa do ul. Kartuskiej i położona zaledwie ok. 120 metrów od przystanku tramwajowego SkrajnaMapka, z pewnością nie przynosi chluby Siedlcom.

Znajdująca się tutaj zdegradowana zabudowa od wielu lat czeka na rozbiórkę. Resztki wcześniej wyburzonych obiektów wciąż można dostrzec w okolicznych chaszczach.

W ciągu najbliższych kilku lat planowana jest całkowita metamorfoza tego terenu. W pierwszej kolejności przewiduje się zrównanie z ziemią dwóch ostatnich kamienic. Po oczyszczeniu terenu rozpocznie się wznoszenie łącznie pięciu nowych budynków.

- Inwestycja będzie realizowana przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną w ramach projektu Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach inwestycji planowane jest powstanie łącznie 58 lokali, w tym 25 lokali ze wsparciem oraz 33 komunalnych - mówi Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czytaj też:

W pół roku zbudowali nowy dom dla matek samotnie wychowujących dzieciPlanowane zagospodarowanie terenu.
Planowane zagospodarowanie terenu. proj. Orso,/dok. przetarg. GIS

Budynek usług społecznych powstanie obok drzewOprócz lokali mieszkalnych bezpośrednio przy skrzyżowaniu ul. Ogińskiego ze Skrajną przewidziano budynek usługowy (połączony z mieszkalnym) na potrzeby domu sąsiedzkiego z przestrzenią do prowadzenia zajęć i integracji lokalnej społeczności. Jego kształt i odsunięcie od ul. Skrajnej podyktowane jest zamiarem zachowania okazałego drzewostanu.

Będzie to zarazem najwyższy budynek cztero-/pięciokondygnacyjny. Pozostałe budynki będą o dwie kondygnacje niższe i podobnie jak budynek narożny będą osadzone w istniejącej skarpie. Na najniższej kondygnacji każdego z budynków przewidziano halę garażową, pomieszczenia techniczne oraz niewielką przestrzeń pod usługi.

Zieleń na skarpach między budynkami oraz schodyPomiędzy budynkami zachowane zostaną tereny zieleni na skarpie między ul. Ogińskiego a położoną wyżej ul. Malczewskiego. Komunikację pieszą między tymi drogami ułatwią schody terenowe.

Inwestycja jest obecnie na etapie projektowym. Gotowa jest koncepcja urbanistyczno-architektoniczna z wizualizacjami zabudowy, a GIS jest w trakcie poszukiwania wykonawcy na przygotowanie szczegółowych projektów budowlanych i wykonawczych.

O jego wyborze zdecydują kryteria: ceny (60 proc.), doświadczenia zespołu projektowego (30 proc.) oraz terminu realizacji (10 proc. - maksymalnie siedem miesięcy od podpisania umowy).

W założeniach miejskiej spółki budynki powinny powstawać w technologii mieszanej - żelbetowej w części podziemnej (w skarpie) oraz szkieletowej drewnianej modułowej lub panelowej na kolejnych kondygnacjach.

Rozpoczęcie budowy najwcześniej w połowie przyszłego roku- Spółka zakłada możliwość etapowania całej inwestycji, jednak obecnie nie można określić, które budynki powstaną w pierwszej kolejności. Decyzje w tym zakresie mogą zapaść dopiero po opracowaniu dokumentacji technicznej - dodaje Bieganowska.
Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych przy ul. Ogińskiego to przełom II i III kwartału przyszłego roku.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (216)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »