Fakty i opinie

Nowe oszustwo: SMS z mandatem

Rzekomym nadawcą SMS-ów jest policja, ale litera "o" została w tym słowie zastąpiona cyfrą zero.
Rzekomym nadawcą SMS-ów jest policja, ale litera "o" została w tym słowie zastąpiona cyfrą zero. mat. prasowe

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Do mieszkańców Gdyni trafiają SMS-y, których nadawca podpisuje się "policja" i przekierowuje do szybkich płatności online. Kwota jest niewielka, więc zachęca do szybkiego załatwienia sprawy. - Lepiej nie otwierać podejrzanych linków, bo to może być dopiero początek kłopotów - apeluje policja.Dostała(e)ś kiedyś SMS z próbą oszustwa?

nie, pierwsze słyszę o takiej metodzie 25%
nie, ale słyszała(e)m o takich akcjach 30%
tak, ale nie dała(e)m się nabrać 42%
tak, i niestety dała(e)m się nabrać 3%
zakończona Łącznie głosów: 1378
Fałszywe SMS-y dotarły w ostatnich dniach do mieszkańców Gdyni w różnym wieku. Treść jest w większości taka sama [pisownia oryginalna]:

Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 16.04.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz (tu znajduje się link).

Policjanci apelują, by nie klikać w wysłany link, który na pierwszy rzut oka może przypominać znany serwis do szybkich płatności online. Wcale nie pozbędziemy się problemu, o którym mogliśmy zapomnieć. W rzeczywistości jest to przekierowanie na stronę, która udaje serwis transakcyjny i wyłudza hasła oraz dane do logowania na bankowe konto.

- Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne - ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.
Sama wiadomość ma nie tylko błędy w pisowni. Nadawcą nie jest też policja, a literę "o" w tym słowie zastąpiono - choć zapewne celowo - wyglądającą niemal identycznie przy drukowanych literach cyfrą zero.

Funkcjonariusze przypominają, że nigdy nie informują o nieopłaconych mandatach poprzez wiadomości SMS.

Podobne wiadomości z dopłatą za rzekomą paczkę to również oszustwo.

Czytaj więcej: Oszustwo na kuriera. Nie otwieraj SMS-ów z linkiem

Opinie wybrane


wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »