Fakty i opinie

stat

Nowe władze Radia Gdańsk

Nowy prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski....
Nowy prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski....
oraz jego dwaj zastępcy: Jacek Naliwajek...
oraz jego dwaj zastępcy: Jacek Naliwajek...
...i Tomasz Arabski.
...i Tomasz Arabski.
Radio Gdańsk ma nowy zarząd. Prezesem został Dariusz Wasielewski, dotychczas rzecznik "Solidarności", a jego zastępcami Tomasz Arabski i Jacek Naliwajek.

Zmian we władzach Radia Gdańsk spodziewano się od dawna. W tym roku kończyła się bowiem kadencja zarówno rady nadzorczej, jak i zarządu radia. Radę nadzorczą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała już ponad miesiąc temu. Rada nadzorcza to ciało polityczne. O ile cztery lata temu weszli do niej ludzie z SLD, PSL i PO, to teraz w jej skład weszli ludzie PiS, LPR i Samoobrony. Ligę reprezentuje Sławomir Niecko, działacz tej partii ze Słupska, Samoobronę Andrzej Gackowski, członek partii z Chojnic, a PiS, choć nie są działaczami partii - Wojciech Charkin, Andrzej Dorniak i Marek Łochwicki.

Pierwsze posiedzenie nowej rady nadzorczej odbyło się w czwartek i od razu wybrano na nim nowy zarząd rozgłośni.

Rada miała do wyboru kandydatury siedmiu osób, które wcześniej przedłożyły jej swoje CV. Na prezesa powołano Dariusza Wasielewskiego, dotychczasowego rzecznika prasowego "Solidarności".

- Decyzja o jego powołaniu była jednogłośna, od razu wytypowaliśmy go na prezesa - mówi Marek Łochwicki, przewodniczący nowej rady nadzorczej.

Rada miała problem, co zrobić z Tomaszem Arabskim. Do zarządu radia wszedł on już w maju. Wtedy stara rada nadzorcza powołała swój zarząd, do którego poza dotychczasowymi jej członkami Aliną Kietrys i Tomaszem Krankowskim wybrano właśnie Arabskiego. - Tomasz Arabski również uzyskał rekomendację wszystkich członków rady i postanowiliśmy go nie odwoływać ze stanowiska - tłumaczy Marek Łochwicki. - Odwołanie go a następnie powołanie na tę samą funkcję spowodowałoby tylko formalne komplikacje.

Arabski powraca po latach do pracy w radiu. Ostatnio był redaktorem naczelnym "Dziennika Bałtyckiego". W lutym pożegnał się jednak z gazetą, bo został kandydatem Platformy Obywatelskiej na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mimo że sejmowa komisja kultury oceniła go najwyżej ze wszystkich zgłoszonych kandydatów, to podczas głosowania w Sejmie zdecydowały względy polityczne i Arabski nie został wybrany do KRRiTV.

Wtedy wystartował w kolejnym konkursie - na dyrektora gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej. I znowu sytuacja się powtórzyła - zarząd telewizji ocenił go najwyżej ze wszystkich zgłoszonych kandydatów, ale rada nadzorcza go odrzuciła.

Drugim wiceprezesem Radia Gdańsk został Jacek Naliwajek, wieloletni dziennikarz tej stacji. - O nominacjach decydowały wyłącznie kompetencje, wybraliśmy najbardziej profesjonalny zarząd, jaki można było - stwierdza Marek Łochwicki.

- Nie przewiduję wprowadzania jakiś rewolucyjnych zmian w radiu - mówi Dariusz Wasielewski. - Przez dwie ostatnie kadencje zasiadałem w radzie programowej Radia Gdańsk, miałem więc również wpływ na to, jak to radio dziś wygląda. Bardzo wysoko cenię sobie cały zespół dziennikarzy radia, to prawdziwi profesjonaliści.

Nowy zarząd rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu.

Opinie (45)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.