• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe zasady korzystania z hulajnóg. Bonusy dla poprawnie parkujących

Maciej Korolczuk
19 kwietnia 2023, godz. 16:15 
Opinie (206)
Ład, porządek i bezpieczeństwo mają zapewnić nowe zasady funkcjonowania hulajnóg w Gdańsku. Zmiany wejdą w życie od 1 maja. Ład, porządek i bezpieczeństwo mają zapewnić nowe zasady funkcjonowania hulajnóg w Gdańsku. Zmiany wejdą w życie od 1 maja.

Z 240 do 350 urośnie od 1 maja liczba miejsc przeznaczonych do parkowania elektrycznych hulajnóg w Gdańsku. Parkujący w nich będą mogli liczyć na dodatkowe bonusy. Ignorujący przepisy - na kary.
Jak często korzystasz z hulajnóg na minuty?

- Rosnąca z roku na rok popularność elektrycznych hulajnóg oznacza problemy, z którymi musimy się mierzyć. Dlatego w porozumieniu z czterema operatorami przygotowujemy kilka zmian, które pozwolą uporządkować zasady i obecność hulajnóg w przestrzeni publicznej - informuje Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska.
  • W centrum obszarem wyłączonym z ruchu będzie m.in. Długa i Długi Targ oraz Długie Pobrzeże.
  • Strefy ograniczonego parkowania w pasie nadmorskim i głównym paśmie usługowym w osi al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa.

Hulajnogi elektryczne w Gdańsku. Jakie zmiany w użytkowaniu?Od 1 maja w 110 nowych lokalizacjach zaczną obowiązywać tzw. parkingi obligatoryjne, na których operatorzy będą parkować hulajnogi, a użytkownicy je wypożyczać. Nowe miejsca do pozostawienia hulajnóg pojawią się w Śródmieściu, w osi al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa oraz w pasie nadmorskim.

- Od majówki na terenie Gdańska będzie 350 takich lokalizacji. W każdej z nich może parkować jednocześnie kilkanaście hulajnóg - mówi Łukasz Kłos, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej gdańskiego magistratu. - Nowe miejsca zostały już wymalowane, a szczegółowe informacje o nowych zasadach i strefach użytkownicy znajdą w aplikacjach, z których na co dzień korzystają.


W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli też przedstawiciele czterech operatorów hulajnóg, jakie można wypożyczać na ulicach Gdańska: Bolt, Dott, LimeThier. Każdy z nich podkreślał, że nowe zasady zostały wypracowane na drodze dialogu z miastem. Zapewnili też, że są przygotowani do wdrożenia nowych zasad od 1 maja.

- Pozytywne przykłady współpracy z operatorami mieliśmy już wcześniej. To choćby ograniczenia funkcjonowania hulajnóg na terenie i w okresie Jarmarku św. Dominika czy podczas Sylwestra, gdy trzech operatorów ze względów bezpieczeństwa na ten jeden dzień zawiesiła możliwość wypożyczania hulajnóg - przypomina wiceprezydent Kryszewski.
Hulajnogą na Jarmarku nie pojedziesz. Aplikacja nie pozwala Hulajnogą na Jarmarku nie pojedziesz. Aplikacja nie pozwala

Co się dzieje z hulajnogą po wjechaniu do wyłączonej strefy (wideo archiwalne)Hulajnogi w Gdańsku: nowe zasady parkowaniaW pewne lokalizacje, takie jak Długa, Długi Targ czy molo, ani nie wjedziemy, ani tam nie zaparkujemy, bo system nie zgodzi się na zakończenie podróży. W tych strefach użytkownik nie będzie mógł zakończyć podróży i zwrócić hulajnogi.

Wokół tych miejsc znajdą się wyznaczone parkingi obligatoryjne.

Zarówno "strefy zakazane", jak i nowe lokalizacje parkingów obligatoryjnych pojawią się na mapach w aplikacjach poszczególnych operatorów.

Poza tymi parkingami, także będzie można parkować, ale trzeba będzie pamiętać o trzech zasadach:
  • parkowaniu równolegle do jezdni,
  • parkowaniu przy oddalonej od jezdni krawędzi chodnika
  • zachowaniu 1,5 metra przestrzeni dla pieszych>.


Aby użytkownicy parkowali hulajnogi w wyznaczonych miejscach, operatorzy przygotowali specjalne bonusy, które mają ich do tego zachęcać. Na razie nie ujawniono, na czym mają polegać.

Ile jest hulajnóg elektrycznych w Gdańsku?Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy urzędników, ile hulajnóg obecnie znajduje się na terenie miasta oraz czy większa liczba parkingów oznacza, że w tym roku na ulicach pojawi się jeszcze więcej tego typu pojazdów. Jak powiedzieli, liczba hulajnóg jest zmienna i trudno ją określić.

- Jedni operatorzy mają ich kilkaset, inni nawet powyżej tysiąca - mówi Łukasz Kłos. - Czy należy spodziewać się, że będzie ich więcej? Pamiętajmy, że w lipcu na ulicach pojawią się też rowery Mevo, co operatorzy muszą uwzględnić w swoich planach.
Gdańsk nie będzie drugim Paryżem i nie zakaże funkcjonowania hulajnóg w mieście - zapowiedział Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska. Gdańsk nie będzie drugim Paryżem i nie zakaże funkcjonowania hulajnóg w mieście - zapowiedział Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska.

Gdańsk nie będzie drugim ParyżemInną drogą poszły władze Paryża i na początku kwietnia ogłosiły wyniki referendum przeprowadzonego wśród mieszkańców, którzy domagają się całkowitego zakazu ruchu hulajnóg w mieście. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 7,5 proc. mieszkańców, ale za zakazem opowiedziało się 89 proc. głosujących. Mimo niskiej frekwencji mer Paryża uznał wynik referendum za wiążący, co oznacza, że wygasające z końcem sierpnia umowy z trzema operatorami oferującymi łącznie ok. 15 tys. hulajnóg nie zostaną przedłużone.

Gdańsk do Paryża nie chce się jednak porównywać. Wiceprezydent Kryszewski wskazuje, że nasze społeczeństwo potrzebuje takiego rozwiązania.

- Mikromobilność jest ważnym elementem całego układu komunikacyjnego. Postępujemy zgodnie z zasadą piramidy zrównoważonego rozwoju, gdzie priorytetem jest ruch pieszy, rowerowy, i hulajnóg, następnie transport publiczny, a na końcu ruch indywidualny (samochodowy). Chcemy dawać alternatywę osobom, które chcą rezygnować ze swojego samochodu na rzecz np. roweru czy hulajnogi.
14:02 28 KWIETNIA

Porozrzucane hulajnogi (14 opinii)

Podobno miał być porządek a dalej ten złom się wala po mieście
Podobno miał być porządek a dalej ten złom się wala po mieście

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (206)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane