- 1 Poprosił o BLIK-a i ukradł 2 tys. zł (64 opinie)
- 2 Zdjęcia niedostępnych wnętrz Błyskawicy (29 opinii)
- 3 Skręć w prawo, by zawrócić w lewo (53 opinie)
- 4 Uniewinnienie ws. śmiertelnego potrącenia (361 opinii)
- 5 Naprawią uszkodzoną jezdnię obwodnicy (42 opinie)
- 6 Kradzioną kartą płaciła za papierosy (60 opinii)
Nowe zasady korzystania z hulajnóg. Bonusy dla poprawnie parkujących
Z 240 do 350 urośnie od 1 maja liczba miejsc przeznaczonych do parkowania elektrycznych hulajnóg w Gdańsku. Parkujący w nich będą mogli liczyć na dodatkowe bonusy. Ignorujący przepisy - na kary.
- Hulajnogi elektryczne w Gdańsku. Jakie zmiany w użytkowaniu?
- Hulajnogi w Gdańsku: nowe zasady parkowania
- Ile jest hulajnóg elektrycznych w Gdańsku?
- Gdańsk nie będzie drugim Paryżem
Hulajnogi elektryczne w Gdańsku. Jakie zmiany w użytkowaniu?
Od 1 maja w 110 nowych lokalizacjach zaczną obowiązywać tzw. parkingi obligatoryjne, na których operatorzy będą parkować hulajnogi, a użytkownicy je wypożyczać. Nowe miejsca do pozostawienia hulajnóg pojawią się w Śródmieściu, w osi al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa oraz w pasie nadmorskim.
- Od majówki na terenie Gdańska będzie 350 takich lokalizacji. W każdej z nich może parkować jednocześnie kilkanaście hulajnóg - mówi Łukasz Kłos, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej gdańskiego magistratu. - Nowe miejsca zostały już wymalowane, a szczegółowe informacje o nowych zasadach i strefach użytkownicy znajdą w aplikacjach, z których na co dzień korzystają.
W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli też przedstawiciele czterech operatorów hulajnóg, jakie można wypożyczać na ulicach Gdańska: Bolt, Dott, Lime i Thier. Każdy z nich podkreślał, że nowe zasady zostały wypracowane na drodze dialogu z miastem. Zapewnili też, że są przygotowani do wdrożenia nowych zasad od 1 maja.
- Pozytywne przykłady współpracy z operatorami mieliśmy już wcześniej. To choćby ograniczenia funkcjonowania hulajnóg na terenie i w okresie Jarmarku św. Dominika czy podczas Sylwestra, gdy trzech operatorów ze względów bezpieczeństwa na ten jeden dzień zawiesiła możliwość wypożyczania hulajnóg - przypomina wiceprezydent Kryszewski.

Co się dzieje z hulajnogą po wjechaniu do wyłączonej strefy (wideo archiwalne)
Hulajnogi w Gdańsku: nowe zasady parkowania
W pewne lokalizacje, takie jak Długa, Długi Targ czy molo, ani nie wjedziemy, ani tam nie zaparkujemy, bo system nie zgodzi się na zakończenie podróży. W tych strefach użytkownik nie będzie mógł zakończyć podróży i zwrócić hulajnogi.
Wokół tych miejsc znajdą się wyznaczone parkingi obligatoryjne.
Zarówno "strefy zakazane", jak i nowe lokalizacje parkingów obligatoryjnych pojawią się na mapach w aplikacjach poszczególnych operatorów.
Poza tymi parkingami, także będzie można parkować, ale trzeba będzie pamiętać o trzech zasadach:
- parkowaniu równolegle do jezdni,
- parkowaniu przy oddalonej od jezdni krawędzi chodnika
- zachowaniu 1,5 metra przestrzeni dla pieszych>.
Aby użytkownicy parkowali hulajnogi w wyznaczonych miejscach, operatorzy przygotowali specjalne bonusy, które mają ich do tego zachęcać. Na razie nie ujawniono, na czym mają polegać.
Ile jest hulajnóg elektrycznych w Gdańsku?
Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy urzędników, ile hulajnóg obecnie znajduje się na terenie miasta oraz czy większa liczba parkingów oznacza, że w tym roku na ulicach pojawi się jeszcze więcej tego typu pojazdów. Jak powiedzieli, liczba hulajnóg jest zmienna i trudno ją określić.
- Jedni operatorzy mają ich kilkaset, inni nawet powyżej tysiąca - mówi Łukasz Kłos. - Czy należy spodziewać się, że będzie ich więcej? Pamiętajmy, że w lipcu na ulicach pojawią się też rowery Mevo, co operatorzy muszą uwzględnić w swoich planach.
Gdańsk nie będzie drugim Paryżem
Inną drogą poszły władze Paryża i na początku kwietnia ogłosiły wyniki referendum przeprowadzonego wśród mieszkańców, którzy domagają się całkowitego zakazu ruchu hulajnóg w mieście. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 7,5 proc. mieszkańców, ale za zakazem opowiedziało się 89 proc. głosujących. Mimo niskiej frekwencji mer Paryża uznał wynik referendum za wiążący, co oznacza, że wygasające z końcem sierpnia umowy z trzema operatorami oferującymi łącznie ok. 15 tys. hulajnóg nie zostaną przedłużone.
Gdańsk do Paryża nie chce się jednak porównywać. Wiceprezydent Kryszewski wskazuje, że nasze społeczeństwo potrzebuje takiego rozwiązania.
- Mikromobilność jest ważnym elementem całego układu komunikacyjnego. Postępujemy zgodnie z zasadą piramidy zrównoważonego rozwoju, gdzie priorytetem jest ruch pieszy, rowerowy, i hulajnóg, następnie transport publiczny, a na końcu ruch indywidualny (samochodowy). Chcemy dawać alternatywę osobom, które chcą rezygnować ze swojego samochodu na rzecz np. roweru czy hulajnogi.
Porozrzucane hulajnogi (14 opinii)
Opinie wybrane
-
2023-04-19 16:49
Udawane działanie (14)
A tak naprawdę decydenci mają swój zysk, więc nie wywalą tego badziewia z miasta, mimo że korzysta z niego w zasadzie tylko podpita młodzież.
- 252 54
-
2023-04-19 17:29
oszukali mnie banda złodziei polskich decydentów (4)
elektryk wysokich napięć, jak saper, raz się myli
- 15 5
-
2023-04-19 17:46
Ktoś tu klasyka cytuje :D
- 6 1
-
2023-04-19 17:46
Elektryka prąd nie tyka (2)
- 3 0
-
2023-04-20 05:48
Lecz gdy tyknie elektryk fiknie.
- 2 0
-
2023-04-20 10:11
tylko z dala...tra la la la
- 1 0
-
2023-04-19 17:36
(5)
Lokalizacje parkowania hulajnóg są w wielu miejscach kolizyjne z ruchem pieszych, zwłaszcza na skrzyżowaniach ulic np. Matarnia, Niedźwiednik. A parkowanie w poprzek chodnika nagminne.
- 30 1
-
2023-04-19 17:56
Opłaty (4)
A czy operatorzy muszą płacić za zajęcie pasa drogowego czy dostali to za darmo??
- 28 1
-
2023-04-19 19:36
Raczej za darmo. Postaw za darmo budę z hamburgerami :) (3)
Hulajnogi śmierdzą grubym wałem.
- 24 0
-
2023-04-20 06:59
Kurier płaci za zajęcie pasa drogowego? (1)
Dostawcy też? Może chociaż przedstawiciel handlowy jak zaparkuje służbowy samochód?
- 3 5
-
2023-04-20 12:17
Jak zaparkuje w strefie płatnego parkowania to płaci.
Jak zaparkuje na chodniku to dostanie mandat.
- 2 0
-
2023-04-20 12:19
Miasto nie ma kasy a kasa leży na chodniku a raczej hulajnogi.
Chcą prowadzić biznes w Gdańsku niech płacą jak w wielu miastach europejskich.
- 2 0
-
2023-04-19 21:52
Geriatria bulgocze
- 5 14
-
2023-04-20 10:50
żartujesz
Używam na co dzień hulajnóg, w zakorkowanym mieście czasami jest to zbawienne.
I ku twemu zaskoczeniu, jeżdżę na niej trzeźwy.- 2 2
-
2023-04-20 17:46
Hulajnogi
Ja jestem zadowolony z tych hulajnóg nie raz mi uratowały czas, ja jeśli chodzi o hulajnogi to staram się parować tak by mógł przejechać wózek, czy przejść mama z dzieckiem, a nawet rodzina, jak widzę pieszych, a nie mam dostępu do drogi rowerowej lub ulicy to szczerze wolę zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić pomiędzy pieszymi, a jak przejadę lub
Ja jestem zadowolony z tych hulajnóg nie raz mi uratowały czas, ja jeśli chodzi o hulajnogi to staram się parować tak by mógł przejechać wózek, czy przejść mama z dzieckiem, a nawet rodzina, jak widzę pieszych, a nie mam dostępu do drogi rowerowej lub ulicy to szczerze wolę zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić pomiędzy pieszymi, a jak przejadę lub przejdę za bliksko kogoś to się zawsze odwracam i patrzę czy jest cały, ale staram się tak nie robić, bo staram się przewidzieć lub wziąć pod uwagę wszystkie możliwe przypadki niebezpieczeństwa, a nawet czasem przestawię hulajnogę jak widzę, że stoi niebezpiecznie dla innych, bo pieszy to też członek ruchu drogowego
- 3 0
-
2023-04-20 07:55
(3)
Tak długo jak użytkownicy hulajnóg nie będą w jakiś sposób karani za "parkowanie" tych maszyn w całkowicie dowolny sposób, nie spodziewajmy się jakiejkolwiek poprawy w zaśmiecaniu przestrzeni publicznej. Tylko stacje dokujące rozwiążą problem moim zdaniem. Bezkarność to to samo co brak pozytywnych efektów pracy policji w tym kraju.
- 84 2
-
2023-04-20 08:20
Tak długo, jak użytkownicy dowolnego pojazdu nie będą w jakiś sposób karani, tak długo nie będzie żadnej poprawy (1)
bierzemy przykład z góry. Kierowcy nauczyli nas parkować.
- 4 7
-
2023-04-20 12:20
Kierowcy płacą mandaty
- 2 0
-
2023-04-20 09:18
Ale jak ukarać ?
Hulajnoga jak sama nazwa wskazuje służy do transportu studentów i licealistów którzy nawaleni jak szpadle wracają nad ranem z imprezy.
Zaparkuje, a raczej rzuci komuś pod furtkę lub bramę swoje cudo i nic mu nikt nie zrobi. Niska szkodliwość społeczna i policja nie ma prawa wymusić od operatora danych ostatniego użytkownika.
Pod nazwąHulajnoga jak sama nazwa wskazuje służy do transportu studentów i licealistów którzy nawaleni jak szpadle wracają nad ranem z imprezy.
Zaparkuje, a raczej rzuci komuś pod furtkę lub bramę swoje cudo i nic mu nikt nie zrobi. Niska szkodliwość społeczna i policja nie ma prawa wymusić od operatora danych ostatniego użytkownika.
Pod nazwą hulajnoga jest jeszcze jeden przekaz ukryty (niepełnosprawny w końcu musi hulać nogą) co prowadzi do prostego wniosku, że może parkować w miejscu dla niepełnosprawnych (zupełnie jak motocykle, rowery, posłowie i policjanci) zwłaszcza na parkingach wszelakich centrum handlowych.
No i wisienka na torcie "hulajnoga" czyli tylko noga "hula" reszta ciała nie. Taki mózg np ma wolne podczas jazdy.
Zatłoczony chodnik ? A co mi tam pełen gaz między ludźmi.
O jadę parkiem ładna pogoda dzieci się bawią to przyspieszę niech widzą
Czerwone światło jest przecież tylko dla samochodów i frajerów.
Co ja nie pojadę słowackiego ubrany cały na czarno o godzinie 4.30 środkiem drogi? To pa na to.
Innymi słowy coś co miało w teorii być alternatywą dla innych środków komunikacji stało się problemem.
Tak to jest gdy najpierw "da się" ludziom jakiś sprzęt, a dopiero potem się szuka rozwiązań systemowych czy
też przygotowuje infrastrukturę.
Tak tylko na koniec dodam, że w/w sytuacje tak samo jak w przypadku innych grup (kierowcy, piesi, rowerzyści) nie dotyczą ogółu społeczności "hulajnogowców". Niestety przez te jednostki obraz całości kreuję się w ten, a nie inny sposób.- 6 2
-
2023-04-19 21:01
Xx (6)
To tego złomu jeszcze więcej będzie zawalać chodniki w tym sezonie? Postrach pieszych, niebezpieczne, niektórzy śmigają nieodpowiedzialnie
- 156 17
-
2023-04-19 23:37
to zupełnie jak z każdym innym środkiem transportu indywidualnego
- 6 11
-
2023-04-20 01:53
To nie hulajnogi straszą pieszych (4)
Robią to osoby nimi kierujące. Nie jest to nagminne ale niestety zdarza się. Poza tym przydała by się jakaś rozsądna bariera prędkości dla hulajnóg. Dopóki gnają ścieżką rowerową to OK ale często jadą zwykłym chodnikiem i dają nieźle czadu a tam są piesi.
- 13 1
-
2023-04-20 07:00
Żadna hulajnoga nie rozpędza się ponad 20km/h. (3)
- 1 13
-
2023-04-20 08:21
oj nie wiesz co piszesz (2)
żadna hulajnoga *z wypożyczalni*, za to każda prywatna jeździ minimum 25 km/h, te większe pod 40 km/h a najszybsze lecą grubo ponad 60
- 5 1
-
2023-04-20 08:56
A na motorze ktoś po mieście ostatnio jechał 160
I co z tego? Zakazać motorów?
- 5 2
-
2023-04-20 09:28
Żadna hulajnoga która rozpędza się ponad 25km/h nie jest hulajnogą.
Zależnie od tego, czy wyciągnie 45km/h mamy do czynienia z motorowerem lub motocyklem bez papierów i homologacji.
- 2 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.