Fakty i opinie

Nowe znaki zakazu dla pieszych i rowerzystów przed tunelem

- Nie mamy nic przeciwko pieszym i rowerzystom, lubimy was bardzo, ale Tunel pod Martwą Wisłą to nie jest miejsce dla was - mówią pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W związku z tym, że ostatnio do tunelu coraz częściej zapędzają się ci, których być tam nie powinno, we wtorek zamontowano dodatkowe znaki, które problem mają ograniczyć.Dodatkowe znaki sprawią, że rowerzyści i piesi znikną z tunelu?

tak 8%
część tak, ale nie wszyscy 39%
trudno powiedzieć, poczekajmy na efekty 18%
nie, to niczego nie zmieni 35%
zakończona Łącznie głosów: 1045
O tym, że w Tunelu pod Martwą Wisłą pojawiają się niepowołani goście, informujemy regularnie. Wystarczy wspomnieć chociażby dwie ostatnie sytuacje:


Turysta z Wrocławia, gdy usłyszał, że w tunelu obowiązuje zakaz jazdy rowerem, postanowił... wrócić pod prąd chodnikiem ewakuacyjnym. Tylko dzięki szybkiej reakcji pracowników z obsługi tunelu mężczyzna wrócił pod stadion w Letnicy autobusem miejskim.

Rowerzysta wjechał z dzieckiem w przyczepce do tunelu. Film z czerwca


- Pojawienie się w tunelu pieszego czy rowerzysty to bardzo niebezpieczna sytuacja - zarówno dla nich samych, jak i dla jadących tunelem kierowców. Zdajemy sobie sprawę, że niektórym pieszym czy rowerzystom zdarza się nie zauważyć znaków zakazu, jakie ustawione są przy wjazdach do tunelu, i nieopatrznie wjechać do środka. Dlatego, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy, 14 lipca dostawiliśmy dodatkowe znaki zakazu wjazdu rowerów i zakazu ruchu pieszych. Oznakowanie wyświetlane będzie również na tablicach zmiennej treści - informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Czytaj też: Wracał z imprezy tunelem. Trzeba było go eskortować

Tunel pod Martwą Wisłą przeznaczony jest wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych - aut osobowych, ciężarówek, motocykli i autobusów. Mimo to w tym roku odnotowanych zostało już 18 przypadków wejścia pieszego do tunelu oraz 13 wjazdów rowerzystów.

Tylko w  maju 2020 roku na terenie Gdańska doszło do 21 wypadków z udziałem rowerzystów i 49 kolizji.

Pieszy w tunelu. Film z lutego 2020