• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowoczesna szkoła rusza na Ujeścisku

Marzena Klimowicz, fot. Łukasz Unterschuetz
22 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowocześniejsza szkoła w Polsce znajduje się na Ujeścisku w Gdańsku Najnowocześniejsza szkoła w Polsce znajduje się na Ujeścisku w Gdańsku

Kiedy 1 września zadzwoni pierwszy dzwonek, nie wszyscy uczniowie będą niechętnie szli do szkoły. 700 z nich zacznie naukę w najnowocześniejszej placówce w Polsce, która znajduje się na gdańskim Ujeścisku.



Wybudowana w dwa lata publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Człuchowskiej zobacz na mapie Gdańska, w gdańskiej dzielnicy Ujeścisko, spełnia nie tylko wyśrubowane unijne normy, ale także większość marzeń młodych ludzi o idealnym miejscu do nauki.

700 uczniów, w wieku od 6 do13 lat, będzie tu korzystać z kilku wielofunkcyjnych boisk, w tym jednego wewnętrznego, dwóch bieżni: na 100 i 60 metrów, trzech sal komputerowych, z których każda wyposażona jest w 15 komputerów z dostępem do internetu, biblioteki i czytelni multimedialnej, szatni dla rowerów i wielu innych obiektów. W stołówce przygotowane jest zaplecze do korzystania z cateringu.
- W planach mamy też budowę basenu - dodaje z dumą Iwona Furmańczuk, dyrektor nowej szkoły i zarazem nauczycielka z 25-letnim stażem. - Za to już teraz na uczniów czekają łazienki z prysznicami, z których będą korzystać po zajęciach sportowych.

A wszystko to z najlepszych, najtrwalszych i najodporniejszych materiałów. Szyby - których nie można stłuc, okna - zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem, podłogi - antypoślizgowe, dodatkowo wzmocnione, by każde dziecko było bezpieczne.
Szkoła jest naszpikowana rozwiązaniami audiowizualnymi, które mają pomóc w prowadzeniu lekcji. Każdy film lub program edukacyjny będzie mógł być wyświetlany równocześnie w kilku salach, w których trwają zajęcia na ten sam temat. Każda sala dydaktyczna wyposażona jest w stanowisko komputerowe i pokój cichej pracy dla nauczyciela.

- Do tego oczywiście radiowęzeł, dzięki któremu na korytarzach w czasie przerw będzie grać cicha muzyka - wylicza Regina Białousów, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Budynek został zbudowany na planie litery "E", dzięki czemu powstały dwa dziedzińce, które oddzielą wychodzące na przerwę dzieci młodsze od starszych.

Choć na razie do szkoły zapisany jest tylko jeden niepełnosprawny uczeń, jest ona wyposażona w windy w każdym skrzydle i 16 dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych toalet.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkie pomieszczenia mają elektroniczne zamki na kartę, a  wynajęta ochrona będzie pilnować porządku na zewnątrz budynku. W staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa posunięto się nawet do budowy wysokiego na prawie dwa metry stalowego ogrodzenia, które otacza cały kompleks. - Nie ma mowy o niekontrolowanych wejściach czy wyjściach - mówi Regina Białousów.

Budowa szkoły pochłonęła 35 mln zł z budżetu miasta. - Teraz dopiero będziemy starać się o zwrot części kosztów z ministerstwa - mówi dyrektor szkoły. Żeby wspomóc finansowo placówkę, dyrektor Furmańczuk nie wyklucza wynajmowania nowoczesnych obiektów sportowych osobom z zewnątrz. Jednak na pytanie o szacunkowy koszt miesięcznego utrzymania szkoły, nie chce odpowiedzieć - Zobaczymy po jakimś czasie, zwłaszcza, że zaraz rozpoczyna się okres grzewczy - mówi.

Szkołą wydaje się idealna pod każdym względem. Jedyne, co może budzić niepokój rodziców, to nieodległy staw. - Wiem, że budzi on obawy, bo nie jest niczym zabezpieczony - przyznaje dyrektor szkoły. - Jednak jest to zbiornik retencyjny na wypadek pożaru i nic z tym nie można zrobić - dodaje.

Za kilka lat podobna szkoła ma stanąć w Kokoszkach. Na razie jednak to tylko plany.

Kto pójdzie do nowoczesnej szkoły?

Do szkoły na Ujeścisku będą mogły pójść w pierwszej kolejności dzieci zamieszkałe przy ulicach:

Białostockiej, Tadeusza Bramińskiego, Tadeusza Borowskiego, Ciechanowskiej, Częstochowskiej, Stanisława Dąbka, Aleksandra Dulina, Gorzowskiej, Andrzeja Huenefelda, Jeleniogórskiej, Kaliskiej, Wacława Kłoczkowskiego, Koszalińskiej, Lubelskiej, Łódzkiej (nr parzyste), Nowosądeckiej, Ostrołęckiej, Piotrowskiej, Płockiej, Kazimierza Porębskiego, Przemyskiej, Radomskiej, Jerzego Świrskiego, Tarnowskiej, Józefa Unruga, Wadowickiej, Warszawskiej od nr 52 - parzyste i od 41 - nieparzyste, Wieżyckiej, Zamojskiej oraz Jerzego Zwierkowskiego.

Na obecną chwilę zapisanych jest ok. 500 uczniów. Jeśli zostaną miejsca do szkoły będą przyjmowane dzieci z innych dzielnic.
Jednak na ostateczną listę zapisanych dzieci trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Opinie (206) ponad 20 zablokowanych

  • błędne ulice...

    na ujeścisku nie ma ul. człuchowskiej!!! szkoła jest na częstochowskiej! w spisie ulic powinno być piotrKowska. a ciekawe, czy np. z jeleniogórskiej (styka się z piotrkowską, jest obok ostrołęckiej...)dzieci będą mogły tam chodzić???
    merytorycznie słabo, fotki słabo...

    • 0 0

  • j.w.

    tutejsza hołota da wszystkiemu radę, lepiej było przeznaczyć te pieniądze na coś bardziej pożytecznego, a dla takich jak w Gdańsku, obowiązkowo tylko 4 lata nauki, za resztę hołota powinna płacić.

    • 0 0

  • ... faktycznie, co z nauczycielami? (1)

    znowu szwagierka zatrudniła szwagra?

    • 0 0

    • A co? Nie dostałaś się i zazdrościsz tym, którym się udało? Brawo!

      • 0 0

  • gdzie basen w usa w kazdej szkole basen to ma byc unine normy?

    • 0 0

  • przenosić dziecko czy nie (1)

    a ja mam dziecko w prywatnej szkole i zastanawiam się czy przenieść je do tej szkoły czy nie. dzieciaczek miałby bliżej i odpadły by dowozy do szkoły. Ale nie wiadomo, co to za kadra będzie uczyć dzieciaki. może ktoś wie coś na ten temat.

    • 0 0

    • PRZENOSIĆ

      jestem w identycznej sytuacji i zdecydowałam z córką ,że przenosimy!!Po co płacić taką kasę za coś co jest bezpłatne .Słyszałam ,że kadra nauczycieli ma być młoda i wyszkolona!!Także jak dziecko jest z rejonu to nie ma co się zastanawiać.Moje dziecko jest teraz w szóstej klasie ale jak zobaczyła szkołę to nie było mowy o zostaniu w prywatnej . Zmartwiłam się tylko, że jeszcze nie było chętnych do klas 6, ale terazjuż Brawo!jest!!

      • 0 0

  • Super!!!

    Bardzo sie cieszymy z tej szkoly ,Ale tylko żałujemy, że wczesniej nie powstała! Mamy nadzieję ,że ekipa nauczycieli również będzie udana!! Najważniejsze żeby dziecko rozwijało się w niej i nauka była dla dzieci przyjemnością a nauczyciel umiał przekazać dzieciom wiedzę Teraz czekamy na gimnazja i licea !!!Pozdrawiam mama

    • 0 0

  • nauczyciele

    Szkoła to miejsce, gdzie spotykają się różne grupy: dzieci, rodzice i nauczyciele. Aby układ działał, każda z nich musi w równym stponiu się zaangażować.
    Kadra pedagogiczna? Jest zupełnie normalna, wykształcona, przygotowana, a przede wszystkim odznaczająca się dużym sercem dla dzieci. Nie czepiajmy się siebie nawzajem, tylko skupmy się na swojej pracy: nauczyciele na nauczaniu dzieci, uczniowie na nauce, a rodzice na wychowaniu i zaprzestaniu wyszukiwania dziur w całym.
    Życzę powodzenia.

    • 1 0

  • dla ciekawskich, czepliwych, a może zazdrosnych? (1)

    Rekrutacja była zupełnie normalna i odbywała się tej wiosny, a nie 2 lata temu. Kadra pedagogiczna to nie klika znajomych i rodziny. Każdy miał równe szanse.

    • 0 0

    • zgadzam się...

      Nie miałam żadnych znajomości, składałam podanie o pracę w czerwcu i zostałam przyjęta.

      • 0 0

  • nowa szkoła

    nie ma co ukrywać nowa szkoła jest nowoczesna i ładna i takie powinny być wszystkie szkoły tylko dlaczego nie ma takiej na Zakoniczynie - dzielnica Gdańska , o której nasz pan prezydent and spółka zapomniali. dzieciaki z zakoniczyna będą musiały przedzierać się przez mokradła, , dlatego też wiekszość rodziców zostawiła dzieciaki w "starej szkole. A rekrutacja do nowej szkoły do był horror - zadecydowano za rodziców - nie patrząc na mapę. Bo Ujeścisko i Zakoniczyn to dwa spore osiedla, które cały czas są rozbudowane i jedna szkoła nie rozwiąże problemu.

    • 0 0

  • super szkoła gdybym byla o 5 lat młodsza sama bym sie doniej wybrała

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane