• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy Targ Sienny i Rakowy. Duma czy zagrożenie dla śródmieścia Gdańska?

Krzysztof Koprowski
9 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Nie światłami, lecz potężnymi rozmiarami wyspy centralnej, gdańscy drogowcy chcą zapobiec blokowaniu Węzła Groddecka przez tramwaje. W efekcie powstaną pasy zieleni, w środku których zmieściłby się niejeden budynek. Nie światłami, lecz potężnymi rozmiarami wyspy centralnej, gdańscy drogowcy chcą zapobiec blokowaniu Węzła Groddecka przez tramwaje. W efekcie powstaną pasy zieleni, w środku których zmieściłby się niejeden budynek.

Zabudowa Targu Siennego i Rakowego zobacz na mapie Gdańska to największa w Gdańsku inwestycja infrastrukturalna, która ma odmienić oblicze centrum miasta. Ale może się okazać, że ta nowa twarz wcale nie będzie przyjazna dla mieszkańców.



Od kilku miesięcy słyszymy o zbliżającej się inwestycji, którą w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizują holenderska spółka deweloperska Multi Development oraz miasto Gdańsk.

Ocenie poddawane są kolejne, coraz bardziej szczegółowe wizje urbanistyczne i architektoniczne zabudowy, która powstanie na Targu Siennym i Rakowym. Ale jak dotąd nikt nie zajmował się oceną rozwiązań komunikacyjnych, które powstaną w otoczeniu obu Targów. Nic dziwnego, że te plany nie są pokazywane tak chętnie, jak projekty architektoniczne. W komputerach projektantów powstały bowiem rozwiązania jeżące włos na głowie tych gdańszczan, którzy po centrum swojego miasta chcą się poruszać pieszo.

Już na etapie wczesnych koncepcji zrezygnowano z likwidacji szpetnego i zdewastowanego tunelu podziemnego pod Wałami Jagiellońskimi, między Bramą Wyżynną a Targiem Siennym zobacz na mapie Gdańska, zdecydowano natomiast o jego modernizacji. W sytuacji, gdy we Wrocławiu podobne przejście w ciągu ul. Świdnickiej (lokalny odpowiednik ul. Długiej i Długiego Targu) będzie likwidowane, w Warszawie na ul. Emilii Plater (przy Dworcu Centralnym) uruchomiono obok tunelu przejście ze światłami, Gdańsk planuje przedłużyć tunel. Efekt? Zyskamy kolejny po City Forum nieprzyjazny plac miejski "w piwnicy".

A tunel, do którego zjazd na wózku inwalidzkim czy z wózkiem dziecięcym będzie nie lada wyzwaniem, można by zastąpić zwykłym przejściem naziemnym. Utrudnienie dla ruchu samochodów? Wcale nie! Przecież kierowcy dostaną zupełnie nową alternatywę drogową - bezkolizyjną podziemną ulicę, którą przejadą od dawnej przychodni kolejowej przy dworcu PKP zobacz na mapie Gdańska, aż do gmachu Urzędu Wojewódzkiego zobacz na mapie Gdańska.

Wraz z tą podziemną ulicą, która z pewnością przejmie znaczną część ruchu północ - południe, przy Hucisku zobacz na mapie Gdańska zaplanowano kolejne przejście dla pieszych, niestety znowu w formie podziemnego korytarza. Okazuje się, że zdaniem urzędników jest to rozwiązanie wygodniejsze i prostsze, niż wygospodarowania miejsca na azyl pomiędzy jezdniami.

- Przejście to umożliwi "cyrkulację" pieszych pomiędzy terenami dworca kolejowego, Nowego Ratusza oraz terenów zielonych po obu stronach ul. Hucisko [chodzi o park im. Czesława Niemena - dop. red.]. To również możliwość przejścia bezkolizyjnego (bezpiecznego dla pieszych) w kierunku Kanału Raduni i Drogi Królewskiej. Likwidacja skrzyżowania ul. Hucisko - Targ Rakowy poprawi przelotowość układu drogowego w całym rejonie ul. 3 Maja - Podwale Grodzkie - Węzeł Hucisko - przekonuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

"Przelotowość", a dokładniej "przepustowość", to słowo-klucz urbanistów poprzedniej epoki - obniży się za to dla komunikacji miejskiej na innej trasie. Podziemna ulica o roboczej nazwie Nowe Podwale Grodzkie będzie bowiem połączona z istniejącym Podwalem Grodzkim na wysokości dawnej przychodni kolejowej zobacz na mapie Gdańska. Stracą pasażerowie, bo tramwaje będą musiały czekać na swoje światło na najbardziej obciążonym odcinku sieci tramwajowej w całym mieście. Piesi nie zyskają przejścia, bo zdaniem projektantów za bardzo spowolnią ruch aut.

Warto dodać, że przejście w tym miejscu pozwoliłoby wykonać wygodne dojście do przystanków tramwajowych przy dworcu, dzięki czemu byłyby one wreszcie dostosowane także dla osób niepełnosprawnych (istniejące rampy przy schodach są wolne, tarasują i tak wąskie przejście, a na ogół i tak nie działają), a jednocześnie poprawiłoby odpływ pieszych z przeciążonego przystanku.

- Brak przejścia dla pieszych uzgodniono z zarządcą drogi, gdyż celem jest utrzymanie przepustowości głównego ciągu komunikacyjnego: Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie. Do czasu rozbudowy podstawowego układu drogowego obniżenie przepustowości skrzyżowania ul. Nowe Podwale Grodzkie z Podwalem Grodzkim jest niemożliwe. Wydzielenie fazy zielonej dla przejścia dla pieszych znacznie ograniczałoby tę przepustowość - odpiera ten zarzut Antoni Pawlak.

Przestrzeń na obszarach śródmiejskich powinna być:

Rewolucja na drogach śródmieścia Gdańska zakłada też przebudowę Węzła Groddecka zobacz na mapie Gdańska. Ma on zmienić się w skrzyżowanie z wyspą centralną o ogromnych rozmiarach. Sęk w tym, że pasujący do niej nowy pas rozdziału jezdni ul. 3 Maja będzie tak potężny, że zmieściłoby się w nim nawet całe skrzydło Urzędu Miejskiego od strony ul. Nowe Ogrody. Planiści jednak nie przewidzieli tu żadnej zabudowy, lecz zieleń. Czy Gdańsk na pewno stać na taką rozrzutność w ścisłym centrum, gdzie ceny działek są najwyższe?

- Pas rozdziału między jezdniami ul. 3 Maja wynika z geometrii skrzyżowania Węzła Groddecka. Powiększenie średnicy wyspy centralnej węzła umożliwi zatrzymywanie się tramwajów na skrzyżowaniu bez blokowania pasów ruchu samochodowego (np. jak na Hucisku). Teren będzie wykorzystany na zieleń wysoką i uzbrojenie podziemne - tłumaczy rzecznik prezydenta.

Nieco na południe zaplanowano kolejny tunel dla pieszych. W okolicy Zaroślaka, Biskupiej Górki i Starego Przedmieścia zobacz na mapie Gdańska, a więc dzielnic o niejednoznacznej renomie, piesi będą poruszać się tunelem między przystankiem SKM Śródmieście a Muzeum Narodowym, pokonując pod ziemią ul. Okopową i Nowe Podwale Grodzkie.

- Głównym powodem jego budowy jest przewidywany wzmożony ruch pieszy z przystanku SKM Gdańsk Śródmieście w kierunku Urzędów Wojewódzkiego, Marszałkowskiego i Skarbowego - uzasadnia to rozwiązanie Antoni Pawlak.

Dla świetnie skomunikowanego wszystkimi środkami transportu zbiorowego obszaru Targu Siennego i Rakowego przewidziano nie mniej niż 830 miejsc parkingowych. Działanie to, zdaniem urzędników, jest zgodne z polityką ograniczania ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta oraz tworzeniem przyjaznych stref dla pieszych.

Wszystkie opisane w artykule rozwiązania pochodzą z koncepcji stworzonej w okresie podpisywania umowy między Gdańskiem a deweloperem zabudowy Targu Siennego i Rakowego. W tej chwili jest ona na etapie uszczegółowień, więc może jeszcze ulec zmianom. Pozostaje mieć nadzieję, że na lepsze.

Opinie (195) 6 zablokowanych

  • Likwidacja Gdańska ...?

    Tłuścioch Budyń zniszczył POLSKICH KUPCÓW z GILDII. Odprzedał tereny nieprzyjazdnym Polsce Holendrom. Dla tych matołłow z sekty rudego , liczą się tylko słupki dochodowe . Kiedy w końcu mieszkańcy wywalą na zbity pysk nieudacznika tłuściocha i jego POmatołow ????

    • 9 8

  • antyTunel.trojmiasto.pl (1)

    Proponuje zmiane nazwe portalu...

    • 8 10

    • Precz z tunelami! Miasto dla ludzi!

      Niech sobie budyń wybuduje sieć tuneli łączących wszystkie jego mieszkania (kupione legalnie, z rabacikiem od dewelopera) z gabinetem. Będzie sobie w nich chodził jak szczur, nie obniżając przepustowości skrzyżowań. Ja wolę górą, na świeżym powietrzu i wśród zieleni.

      • 11 3

  • SZACUN ZA ARTYKUŁ (2)

    Polecam przejść się po tunelach na Podwalu Przedmiejskim, wylot na Waw, by sobie wyrobić opinię jakie to piękne, wygodne i pachnące miejsce dla pieszych i rowerzystów... To miejsce dobre dla pijaczków, załatwiania wszelkich ludzkich potrzeb fizjologiznych , miejsce gdzie łatwo pobić, okraść studenta Akademii Muzycznej, wywalić się na śliskich schodach i podłodze. A to wszystko mimo zainstalowanych kilku kamer. Poza tym wygląd tego rejonu miasta nie wskazuje na to, że to zaludnione miasto, wygląda po prostu na to, że ludzie pieszy mają prawo poruszać się jedynie w podziemiach jak szczury... Oby tak dalej Trojmiasto.pl! Kończcie z dominacją ruchu samochodowego w miastach!

    • 34 8

    • (1)

      Wystarczy że ci sami "ogarnięci" urzednicy rusza swoje cztery litery i zaczna dbac o te tunele! Najlepiej pozbyć sie problemu przez zamkniecie problemu. takie puste plytkie myslenie podrzednego urzedasa.

      • 2 7

      • Wrocław zamyka tunel w samym centrum

        bardzo zadbany tunel, bo oddaje mieszkańcom prawo do chodzenia po powierzchni ziemi z naturalnym oświetleniem, przez co miasto nie sprawia wrażenia wyludnionego. Oto tu chodzi, a nie tylko samą jakość tuneli

        • 17 1

  • TA KONCEPCJA JEST ANTYMIEJSKA!
    To moloch, ktory moglby stanac przy Obwodnicy a nie vis-a-vis serca miasta. Ale winna wszystkiemu ta krzywo pojęta nowoczesność. Czy nie można tego rozwiązać inaczej?

    • 24 3

  • mamy 2013 rok a oni w centrum 0,5mln miasta akceptują taką kaszanke :/ (1)

    wstyd. poprostu wstyd.

    • 21 4

    • jacy "oni"?

      ja też akceptuję.

      • 1 1

  • Miasto dla samochodów a nie dla pieszych

    "Piesi nie zyskają przejścia, bo zdaniem projektantów za bardzo spowolnią ruch aut."

    • 18 2

  • Na remont palmiarni brakuje 20 mln. a grube miliony na bzdurne

    projekty i niepotrzebne przebudowy są!

    • 3 4

  • Kto ma dziką jazdę na temat tych tuneli? (2)

    Wygląda to faktycznie już jak jakaś paranoja. Likwidować to co upłynnia ruch uliczny? Bezcenne!

    • 7 19

    • bo ruch uliczny nie jest już priorytetem

      nie jest interesem czystego miasta rozwijanie ruchu samochodowego bo przybędzie jego użytkowników, ludzie zrozumcie to!!

      • 13 3

    • Czy centrum miasta, miejsce gdzie ludzie pracują, robią zakupy, mieszkają

      to najlepsza lokalizacja dla autostrad i estakad "upłynniających ruch uliczny"?

      • 10 2

  • Toż to jest idealne miejsce na

    POLIGON ATOMOWY.

    • 6 0

  • Nie ma zieleni w Gdańsku,gdzie są parki,uwielbiam Londyn,bo tam w centrum (2)

    jest mnóstwo parków.Nawet laik słyszał raz w życiu o Hyde Parku-w centrum Londynu-czy tam ktoś mówi-o ile wieżowców byśmy wybudowali.A Regent Park,James Park,Battersea Park,Green Park-i wiele innych-olbrzymie parki w centrum-piekne, CZYSTE,bez psich gówien,bo tam po psach ludzie sprzątają,i można chodzić po trawie i leżeć w lecie. w Polsce tylko psy mogą chodzić po trafie i s**** na nią,ludzie dostają mandat.Więcej zieleni!!!

    • 20 1

    • chyba nie uważasz hektarowej łąki na wyspie centralnej za pełnowartościowy park miejski?

      • 9 0

    • odróżniasz zagospodarowany skwer czy park od srajtrawników?

      w Londynie jest to pierwsze, w polskich miastach to drugie

      zresztą centrum w Londynie to pojęcie wględne - rozciąga się od West End'u, poprzez City of Westminster, aż do City - wszedzie są parki, ale jednocześnie przy ulicach dominuje gęsta, zwarta, wysoka zabudowa, czego w Gdańsku brakuje.

      • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane