Fakty i opinie

stat

Nowy basen do testowania modeli na Politechnice Gdańskiej

Zobacz, jak wygląda nowy basen do testowania modeli na Politechnice Gdańskiej

Choć nowy basen na Politechnice Gdańskiej kosztował 18 mln zł, nie można w nim popływać. Można za to badać modele statków oraz innych instalacji wodnych. Obiekt na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa jest najnowocześniejszym tego typu w Europie.Czy uczelnie powinny inwestować w nowoczesne symulatory dla studentów?

oczywiście, dzięki temu zwiększa się jakość kształcenia

76%

tak, ale tylko tych kierunków, na które obecnie jest zapotrzebowanie dla gospodarki

15%

raczej tak, ale nie powinno się inwestować w zbyt drogi sprzęt

2%

wykluczone, to strata pieniędzy, takie rzeczy powinni zapewnić przyszli pracodawcy

7%
Ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości. Jego budowa trwała niewiele ponad rok. Na chwilę obecną jest najnowocześniejszym i - co warte podkreślenia - jednym z niewielu na świecie tego rodzaju obiektów.

Obiekt naszpikowany najnowocześniejszym sprzętem

- Jest to basen do badań opływowo-napędowych nawodnych jednostek pływających, głównie statków. Ale możemy tu również badać inne obiekty, np. platformy wiertnicze. Wyniki badań uzyskanych na basenie pomogą nam określić charakterystykę obiektów rzeczywistych - wyjaśnia dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Basen modelowy Politechniki Gdańskiej, zbudowany przez firmę Elwoz, to jedyny basen do celów dydaktycznych w Polsce. Do tej pory uczelnia wykorzystywała basen, który zbudowano w latach 50. Choć był nieco większy, to jego wyposażenie było już mocno przestarzałe.

Ten nowy wyposażano wyłącznie w sprzęt z najwyższej półki.
Dzięki nowemu basenowi modelowemu, studenci będą mogli przeprowadzać badania modelowe m. in. statków towarowych, np. kontenerowców i masowców, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, ale również jednostek niekonwencjonalnych, takich jak statki do obsługi platform wiertniczych oraz statki do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych.
Dzięki nowemu basenowi modelowemu, studenci będą mogli przeprowadzać badania modelowe m. in. statków towarowych, np. kontenerowców i masowców, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, ale również jednostek niekonwencjonalnych, takich jak statki do obsługi platform wiertniczych oraz statki do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych. fot. Trojmiasto.pl

Żaden program komputerowy nie zastąpi badań

Urządzenia do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy do badań eksperymentalnych oraz system do przetwarzania danych - a wszystko to spięte systemami pomiarowo-rejestrującymi. Bo, wbrew pozorom, żaden program komputerowy nie jest w stanie zastąpić badań, które będą prowadzone na nowo oddanym basenie.

- Samochody powstają tak: najpierw tworzy się prototyp, który przez wiele miesięcy jest testowany, a potem, na podstawie wyników badań, powstaje produkt seryjny. Jednak w przypadku statków, często buduje się tylko pojedyncze jednostki. Nie mamy możliwości testowania pełnowymiarowego prototypu i dlatego musimy posługiwać się badaniami modelowymi. Oczywiście badania można wykonać komputerowo. Ale czy ktokolwiek wsiadłby do samolotu, pilotowanego przez pilota, który uczył się latać wyłącznie na symulatorze? Zresztą, każdy program komputerowy musi opierać się na wynikach badań modelowych - tłumaczy dziekan Kozak.
Kolejna inwestycja Politechniki Gdańskiej

Basen modelowy powstał w ramach kompleksowej rozbudowy dwupiętrowego budynku Wydziału OiO. Oprócz budowy basenu modelowego, prace objęły również modelarnię, sale laboratoryjne, sale komputerowe i pomieszczenia biurowe.

Warto również wspomnieć, że w modelarni, która znajduje się tuż obok basenu, od niedawna znajduje się również nowoczesna frezarka numeryczna CNC 5D. Urządzenie umożliwi automatyczne wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m. Dotychczas modele testowane na starym basenie były wykonywane klasycznie: wykonywał je stolarz posługując się rysunkami technicznymi.

Opinie (89) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.