• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy basen do testowania modeli na Politechnice Gdańskiej

Rafał Borowski
19 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Startuje budowa Centrum Ekoinnowacji PG

Zobacz, jak wygląda nowy basen do testowania modeli na Politechnice Gdańskiej

Choć nowy basen na Politechnice Gdańskiej kosztował 18 mln zł, nie można w nim popływać. Można za to badać modele statków oraz innych instalacji wodnych. Obiekt na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa jest najnowocześniejszym tego typu w Europie.



Czy uczelnie powinny inwestować w nowoczesne symulatory dla studentów?

Ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości. Jego budowa trwała niewiele ponad rok. Na chwilę obecną jest najnowocześniejszym i - co warte podkreślenia - jednym z niewielu na świecie tego rodzaju obiektów.

Obiekt naszpikowany najnowocześniejszym sprzętem

- Jest to basen do badań opływowo-napędowych nawodnych jednostek pływających, głównie statków. Ale możemy tu również badać inne obiekty, np. platformy wiertnicze. Wyniki badań uzyskanych na basenie pomogą nam określić charakterystykę obiektów rzeczywistych - wyjaśnia dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Basen modelowy Politechniki Gdańskiej, zbudowany przez firmę Elwoz, to jedyny basen do celów dydaktycznych w Polsce. Do tej pory uczelnia wykorzystywała basen, który zbudowano w latach 50. Choć był nieco większy, to jego wyposażenie było już mocno przestarzałe.

Ten nowy wyposażano wyłącznie w sprzęt z najwyższej półki.
Dzięki nowemu basenowi modelowemu, studenci będą mogli przeprowadzać badania modelowe m. in. statków towarowych, np. kontenerowców i masowców, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, ale również jednostek niekonwencjonalnych, takich jak statki do obsługi platform wiertniczych oraz statki do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych. Dzięki nowemu basenowi modelowemu, studenci będą mogli przeprowadzać badania modelowe m. in. statków towarowych, np. kontenerowców i masowców, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, ale również jednostek niekonwencjonalnych, takich jak statki do obsługi platform wiertniczych oraz statki do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych.

Żaden program komputerowy nie zastąpi badań

Urządzenia do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy do badań eksperymentalnych oraz system do przetwarzania danych - a wszystko to spięte systemami pomiarowo-rejestrującymi. Bo, wbrew pozorom, żaden program komputerowy nie jest w stanie zastąpić badań, które będą prowadzone na nowo oddanym basenie.

- Samochody powstają tak: najpierw tworzy się prototyp, który przez wiele miesięcy jest testowany, a potem, na podstawie wyników badań, powstaje produkt seryjny. Jednak w przypadku statków, często buduje się tylko pojedyncze jednostki. Nie mamy możliwości testowania pełnowymiarowego prototypu i dlatego musimy posługiwać się badaniami modelowymi. Oczywiście badania można wykonać komputerowo. Ale czy ktokolwiek wsiadłby do samolotu, pilotowanego przez pilota, który uczył się latać wyłącznie na symulatorze? Zresztą, każdy program komputerowy musi opierać się na wynikach badań modelowych - tłumaczy dziekan Kozak.
Kolejna inwestycja Politechniki Gdańskiej

Basen modelowy powstał w ramach kompleksowej rozbudowy dwupiętrowego budynku Wydziału OiO. Oprócz budowy basenu modelowego, prace objęły również modelarnię, sale laboratoryjne, sale komputerowe i pomieszczenia biurowe.

Warto również wspomnieć, że w modelarni, która znajduje się tuż obok basenu, od niedawna znajduje się również nowoczesna frezarka numeryczna CNC 5D. Urządzenie umożliwi automatyczne wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m. Dotychczas modele testowane na starym basenie były wykonywane klasycznie: wykonywał je stolarz posługując się rysunkami technicznymi.

Miejsca

Opinie (89) 2 zablokowane

  • Takie inwestycje mają sens, gdy występuje ewidentne zainteresowanie ze strony przemysłu i są perspektywy zwrotu nakładów.

    Laboratoria dla studentów można realizować na modelach mieszczących się na stole, ponosząc o wiele mniejsze koszty utrzymania.

    • 1 5

  • polaki

    Ludzie jak słyszą, że gdzieś na świecie jakaś uczelnia ma super laboratoria, to tylko gadają, że o jej, w Polsce to tak nie ma. A jak się coś zrobi - matko na co wydali pieniądze!
    W artykule jest przedstawiony pierwszoplanowo basen modelowy, jednak to nie cała inwestycja - przebudowali i odremontowali całe duże skrzydło budynku, który już dawno na to zasługiwał, w tym między innymi wiele sal laboratoryjnych dla studentów.
    Wszyscy narzekają na przemysł stoczniowy - no bez nauki nowych technologii naprawdę zacznie być na co narzekać.
    Wydział jest zaangażowany m.in. w badania modelowe hotelu podwodnego w Dubaju czy innym podobnym miejscu - myślę, że przy tak nowoczesnym obiekcie chętnych do współpracy będzie więcej.
    Idąc dalej tokiem rozumowania, że przecież jest basen w CTO - a przecież są sprzęty mechaniczne w fabrykach, więc po co mechanicznemu hala w niego wyposażona, są laboratoria przemysłowe, więc po co takie na wydziale chemicznym! Niech polibuda stanie się uczelnią nauczającą czysto teoretycznie to wtedy nikt nie będzie narzekał! A nie...

    • 5 1

  • No to Skansen Oceanotechniki i Okrętownictwa ma się czym pochwalić

    No to nasz Skansen Oceanotechniki i Okrętownictwa (w mojej opinii za wyjątkiem technik głębinowych twór ten nie zasługuje na miano Wydziału Politechniki) wybudował sobie drogą zabawkę za "unijne". Inwestycja zupełnie bez sensu. Co z tego, że basen nowoczesny, skoro badania można na nim przeprowadzać jedynie dla "kajaków"? Kto choć trochę ma pojęcie o temacie, ten wie, że wiarygodnych badań modelowych dla nawet niedużego statku oceanicznego na tym basenie zrobić się nie da - jest na to po prostu za mały.
    Na dodatek ta niedopasowana do basenu frezarka - co z tego, że będzie w stanie wykonać model o długości 4m, skoro model o długości 2 m będzie już za duży dla tego basenu (efekt skali, efekt odbić od ścian i od dna, itp.).
    I jeszcze na dodatek na koniec okaże się pewnie, że i ten basen dokładnie tak samo jak i poprzedni służył będzie prawie wyłącznie tylko do tego, by w całym roku akademickim przeprowadzić na nim kilka godzin laboratoriów dla studentów - przy takim wykorzystaniu koszt utrzymania będzie na tyle duży, że naprawdę taniej (a przy okazji bardziej efektywniej) można by te zajęcia przeprowadzić korzystając z infrastruktury CTO.

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane