Nowy inwestor dla gdyńskich nabrzeży

Najnowszy artukuł na ten temat Radni Gdyni przeciw poszerzeniu granic portu
Projekt Gdynia Waterfront ma ruszyć w 2017 roku.
Projekt Gdynia Waterfront ma ruszyć w 2017 roku. mat. Studio Kwadrat

Za dwa lata mają ruszyć prace budowlane na atrakcyjnych nadmorskich terenach, należących do Nauty. Sprzedane zostały już 2 hektary, do zagospodarowania jest jeszcze ponad 6, a rozmowy trwają. Nad morzem powstaną kolejne mieszkania, biura i powierzchnie handlowe.Cieszysz się, że w centrum Gdyni będzie nowoczesna zabudowa?

tak, miasto zyska nowe, atrakcyjne tereny 31%
tak, ale mam nadzieję, że będą tam otwarte przestrzenie dla wszystkich 42%
raczej nie, obecnie jest chyba wystarczająco dużo budynków 3%
nie, betonują całe nabrzeże, niszcząc jego charakter 24%
zakończona Łącznie głosów: 735
Od września ubiegłego roku gotowy jest plan miejscowy dla terenów Stoczni Nauta w rejonie ulic Waszyngtona i Węglowej zobacz na mapie Gdyni. Obszar niemal 8,5 ha przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową i komercyjną. Może tam powstać centrum handlowe, kino, biura oraz hotel usytuowany bezpośrednio na wybrzeżu. Zabudowa mieszkaniowa zajmie 28 tys. m kw., handlowa 45 tys. m kw., biurowa 23 tys. m kw., a hotelowa 8 tys. mkw. Do tego dojdzie 35 tys. m kw. parkingów i część przeznaczona na magazyny.

Czytaj więcej: Plan miejscowy dla terenów po Naucie gotowy.

Prace budowlane mają ruszyć w ciągu dwóch lat. Przypomnijmy, że firma za 60 mln zł wykupiła w celu kontynuowania produkcji 14 ha zwolnionych przez Stocznię Gdynia gruntów. By sfinalizować transakcję, potrzebne były obligacje wyemitowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Dotychczasowe tereny sprzeda na pewno znacznie drożej, ale ceny pierwszej części transakcji jeszcze nie ujawniono, bo na razie sprzedany został tylko obszar, który w planie zapisany jest pod biura, handel i usługi.

Trwają także negocjacje dotyczące sprzedaży kolejnych gruntów. Zostało jeszcze 6 ha i rozmowy mają zakończyć się w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

- Zdecydowaliśmy się podzielić teren stoczni Nauta na dwa obszary. W miejscu dawnych terenów przemysłowych powstanie nowoczesna tkanka miejska, która zmieni oblicze centrum Gdyni. Transakcja, którą właśnie sfinalizowaliśmy, to zakończenie bardzo ważnego etapu w życiu projektu Gdynia Waterfront - mówi Emil Domeracki z Colliers International, odpowiedzialny za proces sprzedaży stoczni. - Prowadzimy też negocjacje wyłączne z inwestorem zainteresowanym pozostałą częścią stoczni. Obecnie trwa proces analizy prawnej i technicznej nieruchomości - dodaje.

Po sąsiedzku kończą się już prace przy budowie dwóch gmachów: 11-piętrowego biurowca o wysokości 54 metrów oraz wysokiego na 35 metrów hotelu Courtyard by Marriott z 9 kondygnacjami. Bardzo prawdopodobne, że pierwsi goście i pracownicy będą mogli pojawić się w kompleksie w wakacje. Inwestorem jest firma Vastint (dawne Swedecenter), należąca do grupy Inter IKEA, za koncepcję architektoniczną odpowiada Pracownia Projektowa FORT, natomiast wykonawcą prac jest firma Porr Polska.

W hotelu docelowo zostanie zaaranżowanych 201 pokoi jedno- i dwuosobowych. Nie będzie apartamentów. Część pierwszego piętra zostanie zaadaptowana na centrum konferencyjne o powierzchni 650 m kw. Na parterze znajdzie się kawiarnia i restauracja, a wjeżdżając na czwarte piętro, goście będą mogli podziwiać widok z tarasu.Zobacz, jak w lutym ubiegłego roku wyglądał teren, gdzie obecnie trwa budowa hotelu Marriot Courtyard.

Opinie (109) 2 zablokowane

 • Kolejne szklane domy i jeszcze więcej szklanych domów.

  Taka to smutna rzeczywistość w folwarku szczura.

  • 77 94

 • Tyle milionów i widok z okna na bank :)

  • 89 9

 • Centrum Handlowe... no bo cóż innego może powstać na nabrzeżu.

  Kurczę, nie macie pomysłu, to poczekajcie aż pomysł wam do głowy przyjdzie. Biura i hotel, centrum handlowe - idealny plan - dołożyć trzeba jeszcze kebab i stację benzynową.

  • 110 9

 • Trzymam kciuki żeby się na wizualizacjach nie skończyło.

  • 39 22

 • Burdel niech otworzą, marina śledź club.

  • 38 23

 • Kredyty chwilówki, Biedronkę, lombard i lumpeks

  wtedy będzie miasto pełnom gembom

  • 27 2

 • Kocham to miejsce

  I znam tam każdy m kw. powierzchni (ale i nad i pod nią, ale również akwenów wodnych) i darze go wielkim sentymentem. Niestety koleje losu tak się potoczyły, ze musimy przeć do przodu, a sentymenty gdzieś głęboko pozostawić. Niezapomnianym pozostanie mi widok na ruchliwe baseny stoczniowe i mam nadzieję, że będą również ruchliwe obiektami pływającymi i ciekawe destynacje.

  Obecnie życie pędzi jeszcze bardziej do przodu i mam nadzieje, że nowe obiekty spełnia oczekiwania i będą jak najlepiej wykorzystane, a do tego będą piękne, bo w innym wypadku byłbym bardzo zawiedziony i sfrustrowany.

  • 29 18

 • Panie Michale, proszę poprawić błąd

  Hotel może powstać na "nabrzeżu", a nie wybrzeżu.
  To są rożne pojęcia, nabrzeże jest sztucznie utworzoną, obudowaną częścią wybrzeża, umożliwiającą przybijanie lub cumowanie jednostek pływających i właśnie z takim czymś mamy do czynienia na terenie, który Pan opisuje.
  Pozdro dla Gdyni i projektu - oby to wypaliło i będzie super, byleby zachowali klimat zbliżony do gdyńskiego modernizmu.

  • 14 7

 • Powstaną nowe apartamenty dla warszawiaków!

  Dla nich też będzie lotnisko Kosakowo aby mogli przylatywać na weekendy. Dla Gdynian pewnie będą nowe platformy widokowe jak ta na Sea Tower. Buhahaha. Dla gości gondole na Kamienną Górę a dla mieszkańców ławki na dzielnicach!

  • 54 26

 • Mieszkania można budować wszędzie, tereny na pod rozwój portu niestety nie.

  Gdynia powinna stawiać na port a nie na apartamenty dla warszawiaków.

  • 80 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane