Fakty i opinie

Kto zastąpi abp. Głodzia? Procedura już trwa

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Abp Sławoj Leszek Głódź prawdopodobnie opuści urząd metropolity gdańskiego w połowie sierpnia. Trwa już procedura zmierzająca do wyłonienia jego następcy.Czy dla wiernych ma znaczenie, kto stoi na czele ich diecezji?

tak, głos biskupa jest ważny dla wiernych, powinien ich rozumieć i być im bliski 43%
raczej tak, choć większe znaczenie mają księża parafialni, bo to oni mają większy kontakt z wiernymi 20%
nie, wierny powinien kierować się przede wszystkim własnym sumieniem, bez oglądania się na zwierzchników kościoła 37%
zakończona Łącznie głosów: 3415
W minioną niedzielę w Archikatedrze Oliwskiej odbyła się msza dziękczynna za 50 lat kapłaństwa abp. Sławoja Leszka Głodzia. Niewykluczone, że był to też element pożegnania arcybiskupa z metropolią gdańską, na której czele stoi od 2008 r.

13 sierpnia arcybiskup skończy 75 lat. Osiągnie tym samym wiek, w którym będzie mógł przejść na kościelną emeryturę.

Nie ma takiego obowiązku, ale zyska taką możliwość.

Od wielu miesięcy abp Głódź dawał sygnały, że chce z niej skorzystać.

- Jestem w lepszej sytuacji [niż metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - dop. red.], bo mi do emerytury zostało tylko pół roku, a jemu aż pięć lat - mówił w listopadzie 2019 r.
Decyzja abp. Sławoja Leszka Głodzia nie powinna dziwić. Na stanowisku metropolity gdańskiego spędził ostatnie 12 lat, wcześniej przez cztery lata był biskupem diecezji warszawsko-praskiej, a jeszcze wcześniej, w latach 1991-2004, biskupem polowym Wojska Polskiego.

Od 2014 roku zmagał się z chorobą nowotworową i choć wyszedł z niej zwycięsko, to choroba zauważalnie dała mu się we znaki.

Ponieważ decyzja o powołaniu tak wysokiego dostojnika kościelnego nie jest łatwa, a kościół chciałby uniknąć wakatu na takim stanowisku, procedury wyznaczenia następcy metropolity gdańskiego już trwają. Potwierdziły nam to dwie osoby, pozostające w stałym kontakcie z kurią metropolitalną w Gdańsku.

Trzy nazwiska na giełdzieKto więc mógłby zastąpić abp. Sławoja Leszka Głodzia na stanowisku arcybiskupa gdańskiego i metropolity? Osoby, które o to pytamy, zastrzegają, że są to wyłącznie spekulacje i że nie sposób przewidzieć, jaka decyzja ostatecznie zapadanie w Watykanie (metropolitę wskazuje papież).

Jako pierwsze pojawia się nazwisko Wiesława Szlachetki (61 lat), biskupa pomocniczego w diecezji gdańskiej, w której stanowisko to pełni od 2014 roku.

Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej
Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Od lat związany z Gdańskiem. Przez 14 lat (1986-2000) był wikariuszem w parafii Chrystusa Zbawiciela, w 2000 roku został proboszczem utworzonej wówczas parafii św. Polikarpa Biskupa i Męczennika. Był też wykładowcą Studium Katechetycznego Archidiecezji Gdańskiej, Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej i delegatem ds. Duszpasterstwa Kobiet, pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Przeciwko nominacji bp. Szlachetki przemawia jednak kościelny zwyczaj, że biskup pomocniczy nie powinien zostać głównym biskupem w tej samej diecezji.

- To zastrzeżenie nie dotyczy jednak awansu z innej diecezji, nawet jeśli jest w ramach tej samej metropolii kościelnej - zaznacza jeden z naszych rozmówców i zwraca uwagę na możliwą nominację dla biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna fot. Krzysztof Mania/KFP
Ryszard Kasyna (63 lata) był wcześniej biskupem pomocniczym gdańskim w latach 2005-2012, a na obecnym stanowisku pracuje od 2012 roku.

W latach 1982-1985 był wikariuszem w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W latach 90. związał się z Gdańskim Trybunałem Metropolitalnym, w 1993 został jego wiceoficjałem, a w 1996 roku oficjałem. W seminarium duchownym w Gdańsku i w instytutach teologicznych prowadził wykłady z prawa (jest doktorem prawa).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, a także członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Mieszanej Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni i Rady Prawnej. Od 2010 roku jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Jednak kolejny z naszych rozmówców powątpiewa w tę nominację.

- Moim zdaniem biskup Kasyna nie wróci do Gdańska, właśnie dlatego, że pełnił tu już wysokie funkcje. Uważam, że większe szanse na nominację ma biskup trzeciej diecezji wchodzącej w skład metropolii gdańskiej, Wiesław Śmigiel z Torunia.
Biskup toruński Wiesław Śmigiel
Biskup toruński Wiesław Śmigiel fot. Krzysztof Mania/KFP
Wiesław Śmigiel jest najmłodszy z tego grona, ma 51 lat. Swoją funkcję pełni od 2017 r., wcześniej był biskupem pomocniczym pelplińskim w latach 2012-2017. Pochodzi ze Świecia, pracował m.in. w Kościerzynie oraz w Lublinie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim objął stanowisko profesora nadzwyczajnego i wykłada teologię pastoralną, z której uzyskał habilitację.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja i Rady ds. Rodziny. Objął także przewodniczenie w Komitecie ds. Dialogu z Niewierzącymi, wchodzi w skład Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Czarny koń może przybyć spoza regionuNasi rozmówcy przywołują te nazwiska jako najczęściej pojawiające się w wewnątrzkościelnych spekulacjach, jednak zastrzegają, że ostateczny nominat może być zupełnie inny, niezwiązany wcześniej z archidiecezją gdańską.

Warto wspomnieć, że także abp Sławoj Leszek Głódź nie miał żadnych związków z naszym regionem przed wyniesieniem do godności metropolity gdańskiego.

Metropolia (prowincja) kościelna - w jej skład wchodzi zawsze archidiecezja oraz jedna lub więcej diecezji. W Polsce Kościół rzymsko-katolicki podzielony jest na 15 metropolii. W skład metropolii gdańskiej wchodzą archidiecezja gdańska oraz diecezje pelplińska i toruńska. Metropolitę mianuje papież.

Opinie (622) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (19)

  Mam tylko nadzieję ,że następca wyjaśni od razu wszystkie afery i krycie wiadomo czego przez poprzednika,bo nie wierzę,że nie wiedział...a tak po prawdzie,może ktoś wymienić zasługi purpurata dla parafian pomorskiego za lata jego rządów?Wystarczy 5 punktów.Mam też nadzieję,że następca w końcu wyjdzie do ludzi i odmieni jakże negatywny obecnie obraz Kościoła w kraju.Czekam na samooczyszczenie i niezamiatanie spraw pod wieczny dywan czy przenosiny z parafii do parafii.Wierni obecnie coraz bardziej odsuwają się od takiego Kościoła,czemu wcale się nie dziwię.Czuway!

  • 350 38

  • Nadzieja matka głupich.

   Zwłaszcza w przypadku kościoła i tego całego syfu...

   • 36 13

  • Krycie?! (1)

   Krycie kleryków?!!!!

   • 21 7

   • ... zwalcza w sobie chuć.. nie chce już sutanny, woli iść na na panny

    • 8 4

  • To chyba żart (1)

   Mówimy o organizacji, przy której Camorra to grupka osiedlowych chuliganów

   • 38 8

   • kruk krukowi oka nie wykole

    • 12 5

  • Musiałby arcybiskupem zostać Zieliński

   A na to są marne szanse

   • 6 3

  • jakie afery? o jakich aferach wspominasz? nie było żadnej afery, ani jednej nawet (8)

   parę osób coś tam gada, ale to nie znaczy że jakaś afera jest lub była. ogarnij się człowieku, nienawiść przez ciebie przemawia!

   • 8 54

   • (3)

    Daniele na działce od miasta,sprzedaż terenów kościelnych przekazanych pod obiekty sakralne z bonifikatą a oddanych za srebrniki na markety. Udział kościoła w polityce i jawne popieranie rządu, o pijackich nocnych eskapadach kryciu pedofilii i actimelach nie wspomnę. Mówić dalej?

    • 40 7

    • Przynajmniej popadające w ruinę budynki (jakiś CEZAS i s-ka) wyremontował.

     • 5 3

    • (1)

     Aferę ze sprzedażą nieruchomości należałoby chyba wyjaśniać w Urzędzie Miasta? Kto to sprzedał za procent wartości? Kto wtedy rządził miastem?

     • 6 6

     • Odwracasz kota ogonem. Kościół dostał grunty za 1% pod warunkiem wykorzystania go tylko na cele sakralne.

      Pretensje są o złamanie tego warunku. I słusznie.

      • 10 5

   • Wypij actimelki, bo gwiazdorzysz. (1)

    • 13 4

    • Może przytoczyć wspomnienia jego asystenta który po nocy biegał kiełbasy szukać? Albo może chcesz posłuchać jak upijał ludzi lecących z nim w rządowych delegacjach? O umowach z telekomami i ściąganiu kasy z każdej parafii słyszałeś?

     • 8 3

   • Zakonnica, która u niego pracowała i zdecydowała się zmienić swoje życie, kilka lat przed reportażami w TV załamana opowiadała mi, jakim prywatnie jest człowiekiem.
    Powiem tylko tyle... Dalej sobie wierz, że to wzorowy kapłan. :)

    • 25 4

   • Ty bydlaku jeden jak mozesz pisac ze afer nie bylo???

    W polskim kosciele jest tyle zgwalconych dzieci tyle brudu ze praktycznie kosciol juz nie istnieje. Zapytaj mlodych. W d*pie maja tych zboczencow sporo mlodych na widok ksiedza spluwa.. Bronisz ohydy juz nie do obrony

    • 7 5

  • (1)

   co to jest "czuway" ?

   • 2 0

   • Para do fruway

    • 0 0

  • Chyba na glowe upadles Svencjusz ze kosciol kiedykolwiek..

   ... sam sprubuje sie oczyscic z pedofilii. Jest tych zboczencow za duzo. Musieliby zamykac dziesiatki kosciolow. Kosciol oczyscic moglby chyba tylko juz jakis nie wierzacy bo madrych ludzivpokroju Sekielskiego jest za malo. Ja sledzac te wszyskie afery odkrylem to co oczywiste ze.. nie wierze. Tzn nie jestem ateista bo wierze i to gleboko ale nie w te brednie gusla i zabobony lecz w nauke. A do bycia dobrym i szczesliwym wystarczy zwykla moralnosc. Dekalog?!? A co to ma niby wspolnego z katolikami!? Moralnosc jest w kazdej kulturze i to od nas zalezy czy bedziemy mu wierni. Katoliccy ksieza miliardy dzieci juz skrzywdzily zgwalcily i najlepsze ich tlumaczenie jest-No ale w kazdej religii tak sie dzieje. Tak? Ja sie pytam? To sprawdz sobie jeden z drugim tepi katolicy ile bylo przypadkow gwaltu na dziecku w Buddyzmie. Wiecie ile?!? Ja sprawdzilem i uwaga... ZERO. Nigdy. A religie typu katolicyzm i islam to najgorsze zlo, stolec tego swiata. Sto razy lepiej byloby na swiecie gdyby te dwie zle religie nigdy nie powstaly

   • 4 6

  • fajny miałeś sen...

   • 1 0

 • Jego nie da się zastąpić... (8)

  Jest taki mądry, błyskotliwy, wali od niego geniuszem. No człowiek nie do zastąpienia! Pytanie, co z aktimelkami? Jak oni przeżyją taka stratę? Sam nie wiem jak to przeżyje... Błagamy, zostań!

  • 211 54

  • Nie tylko geniuszem. (3)

   Odkażał się zanim to było modne!

   • 36 4

   • Jesteś actimelkiem? Janusz, nie wstydź się. (2)

    • 10 2

    • janusz się już skompromitował pod artykułem o pedofilu (1)

     • 5 1

     • I jak mu Trójmiasto nakazało zmianę nazwy z Janusz Chrystus na Janusz Ch.

      • 0 0

  • od podporucznika... w 3lata do generała (1)

   to robi wrażenie

   • 24 1

   • Dla mnie hanba. Dziwne, że nie w 3 godziny. Jemu się po prostu należy.

    • 17 1

  • Ironia

   Rozumiem. Ale nawet ironia ma granice. Nawet nie chce myśleć, że on jeszcze u nas zostanie. Ma swój pałac na podlaskiej wsi i niech tam będzie sołtysem!

   • 1 0

  • proktolog aktimelki pozszywa i mogą dalej służyć ;)

   • 1 0

 • Organizacja starszych mężczyzn (36)

  Jestem pełen podziwu, jak mimo tak wykluczającej struktury udało się jej przetrwać tyle lat we wciąż dobrej kondycji. A może to jest właśnie recepta na sukces?

  Oczywiście, straciła 90 proc swoich dawnych wpływów, ale to wciąż spora i sprawnie działająca firma. Bez ironii: podziwiam

  • 172 38

  • Na pewno nigdy nie stracą 40%.

   • 7 8

  • (24)

   mają możliwość indoktrynacji dzieci i skwapliwie z tego korzystają, dzięki temu kolejne pokolenia prowadzają do nich swój przychówek na pranie mózgów... i tak to trwa od wieków, czekam na rzeczywiste odcięcie KK od państwa

   • 36 12

   • No to se poczekasz. (22)

    Pranie mózgów dzieciom, to najmniejsze zło... Gorsze są inne rzeczy, ktore robią z dziećmi.

    • 16 8

    • (21)

     gdyby rodzice nie prowadzali swych dzieci do sukienkowych to nie mogliby oni robić tym dzieciom krzywdy, ani fizycznie ani emocjonalnie, a rodzice prowadzą swe dzieci bo "tak trzeba" bo tak im wpojono, nikt się nie zastanawia nad sensem takiego zachowania, bo przecież "bóg tak chce..."

     • 25 10

     • Film Sekielskich pokazuje, że nie zawsze tak jest. (3)

      Jak ktoś chce dzieciaka, to znajdzie sposób. Tfu!

      • 11 3

      • sekielski, wiadomo kto zacz i wszystko jasne (2)

       • 4 10

       • co wiadomo? napisz tchórzu co wiadomo. (1)

        • 6 4

       • manipulant, typ spod ciemnej gwiazdy, robiący materiały pod okrśloną tezę

        generalnie liberalnie zorientowana dziennikarzyno tefałonoedkirgo chowu. Pmięrami jego nieetyczne postpowanie z nagrywaniem kuchni politycznrj w pokoju Beger

        • 5 7

     • (16)

      Zastanawia mnie co masz na myśli mówiąc "prowadzanie".
      1 h mszy w niedzielę (do pewnego wieku razem z rodzicami) plus 2 godziny religii (często nie z księdzem a z katechetką) tygodniowo kontra kilkadziesiąt godzin tygodniową spędzanych z rodzicami, którzy są dla dziecka o wiele większym autorytetem. W zdrowej rodzinie można w miarę szybko rozpoznać, że gdzieś po drodze trafił się ksiądz gadający głupoty. Dziecko po prostu zapyta mamy/taty jak to jest.

      • 8 7

      • (15)

       no właśnie, dzieciom wpaja się, że trzeba chodzić w niedzielę do kościoła bo jak nie to będzie grzech i diabły i w ogóle dramat, lekcje religii w szkole to zwyczajny skandal, zamiast uczyć dzieci czegoś sensownego to pracownik KK wbija dzieciom do głów, że ta firma ma cokolwiek wspólnego z bogiema a dzieci jak to dzieci, wierzą w te głupoty bo pan/pani w szkole tak mówlil.. to właśnie jest to "prowadzanie"

       • 10 7

       • (13)

        Obiektywnie rzecz biorąc dla katolika opuszczenie niedzielnej mszy jest grzechem. Negujesz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem ?

        • 9 8

       • (11)

        a dlaczego opuszczenie niedzielnej mszy jest dla katolika grzechem? bo pan ksiądz mu to kiedyś wpoił

        • 11 8

       • (10)

        To akurat wyprowadza się z dekalogu i III przykazania, nie potrzeba do tego ani księdza ani żadnego wpajania, ale dla potrzeb tej dyskusji to nie ma żadnego znaczenia.

        • 9 6

       • (9)

        w którym miejscu w dekalogu jest mowa o tym, że masz iść w niedzielę na mszę? kto ów dekalog napisał? czemu brzmienie przykazań zostało zmienione

        • 9 8

       • (7)

        Dla potrzeb tej dyskusji to nie ma żadnego znaczenia :-) Próbujesz postawioną przeze mnie tezę zepchnąć do zapasów w błocie "kościół sfałszował pismo święte". Nie uda ci się.

        • 7 5

       • (6)

        no proszę, na proste pytanie nie potrafisz odpowiedzieć, ale umiesz odczytać moje intencje... a te zapasy w błocie to jakaś fiksacja?

        • 2 6

       • (5)

        Doświadczenie z podobnych dyskusji. Tak tylko przypomnę, że Twoje "proste pytanie" padło po moim prostym pytaniu więc powtórzę, czy rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem (oczywiście zakładając, że ten światopogląd nie stoi w sprzeczności z aksjomatem o nieagresji) ?

        • 6 4

       • (4)

        Ty nie zadałeś pytania, Ty zasugerowałeś, całkowicie bezpodstawnie, że ja neguję prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. Ja wskazałem tylko, że postawy młodych ludzi kształtowane są u nas przez pracowników firmy KK, którzy w pocie czoła, znoju i mozole usiłują tak wpłynąć na psychikę młodych ludzi aby wierzyli oni, że KK ma cokolwiek wspólnego z Bogiem (a wspólnego nie ma nic). KK czerpie pełnymi garściami z tego, że ma możliwość wywierania tak przemożnego wpływu na psychikę młodych ludzi, z korzyścią dla KK i ze stratą dla społeczeństwa.

        • 4 6

       • (3)

        Są kształtowane, na tyle, na ile tego chcą i pozwalają rodzice, którzy do pewnego wieku są dla dziecka najwyższym autorytetem.

        • 7 1

       • (2)

        i nagle oczom dzieci ukazuje się pan ubrany na czarno i nawet rodzice się go słuchają... i co wówczas? kto jest większym autorytetem? rodzic czy pracownik firmy KK? tak to działa i Ty doskonale o tym wiesz, ale próbujesz pokazać, że jest inaczej

        • 1 7

       • (1)

        To już zależy od rodziców, jak przedstawią dziecku rolę księdza. Rodzice "słuchają się" również swoich szefów, policjanta, czy nauczyciela, co w żaden sposób nie stawia ich wyżej w hierarchii. Dla potrzeb swojej walki z kościołem projektujesz sobie patologiczny obraz niewydolnej wychowawczo rodziny jako normę. Ja mogę się tylko cieszyć, bo tak długo, jak długo przeciwnicy kościoła walczą ze swoimi projekcjami, tak długo są realnie nieszkodliwi.

        • 9 3

       • no tak, rozmawiam z księdzem, kogo ja chcę przekonać :-)

        • 2 5

       • Pamietaj abyś dzień święty święcił - jedno z dziesięciu przykazań. Bosh jakie dziś niedouczone te młode mężczyzny z Netflixa

        • 1 3

       • Nie jesr zadnym grzechem.

        Mozesz sie cale zycie w domu modlic i trafic do tego waszego nieba. Mniej sluchaj i**oty z ambony wiecej czytaj chocby biblii. No tak tylko ze 90% katolikow to jak mawiaja sami sukienkowi:Parafianie. (okreslenie parafianin oznacza kogos prostego, bez oglady wrecz tepego kim trzeba pokierowa)

        Bez komentarza

        • 2 2

       • Taa bo lepiej

        Zeby dzieci Nergal uczył i jego sataniści

        • 3 3

   • I dlatego tacy rodzice jak ja a jest nas duzo

    ... odcielismy dzieci od kosciola tego dziadostwa

    • 3 4

  • Siłą Kościoła była wiara. Obiektywnie - niezależnie od tego czy ktoś ją podziela czy nie (8)

   Prawdziwa, głęboka wiara zawsze daje moc. Nawet jeśli mogłaby być oparta na nierzeczywistych założeniach. Teraz w kościele nie ma już wiary. Ci panowie absolutnie nie wierzą w to co głoszą. I dlatego kościół upadnie.

   • 19 6

   • czyja wiara? na pewno nie zwierzchników tej organizacji

    • 8 4

   • Kościół to już równia pochyla. (1)

    Były religie, które trwały dłużej niż 2020 lat i padły. Ta jest na tej samej drodze. Na szczęście.

    • 19 9

    • do końca swiata

     • 2 2

   • ilu znasz katolików? nie musisz odpisywać, zakładam że wielu, tak jak my wszyscy w tym kraju.

    a ilu znasz takich, którzy rzeczywiście przestrzegają wszystkich zasad swojej wiary, a nie tylko paru wygodnych w danej chwili? jesteś szczęściarzem jeśli znasz chociaż jedną taką osobę.

    • 6 4

   • (2)

    Upadnie, nie upadnie, po prostu będzie się zmieniał, tu tracił, tam zyskiwał. Jeden prawdziwie wierzący, w odpowiednim miejscu, może zdziałać więcej dobrego, niż napsuje kilkudziesięciu niewierzących funkcjonariuszy.

    • 5 2

    • co ty za herezje wypisujesz, kolejny lewacki atak na Kościół! (1)

     • 1 6

     • Jaki atak na jaki kosciol???

      Kosciola w polsce juz nie ma. To siedlisko zepsucia tfu

      • 3 2

   • Kosciol w Polsce juz upada.

    W Polsce. Bo w Europie juz dawno upadl. I dobrze. Islam i katolicyzm to 2 religie zla.

    • 2 3

  • Trochę dziwi mnie to, że się dziwisz. Te wszystkie bajki o różnorodności, to trzeba opowiadać w korpo i życiu publicznym, ale realny świat wygląda właśnie tak.

   • 5 2

 • No nie, byle nie Kasyna (6)

  Rrrrrety

  • 67 43

  • (1)

   Byle nie z Torunia i Pelplina. Broń Boże.

   • 16 6

   • Oby z San Escobar.

    • 9 7

  • Kasyna do kasyna

   • 8 2

  • odpowiednie stronnicstwa od lat dbają o naszą diecezję (1)

   wcześniej był okrągłostołowiec i zwolennik grubej kreski biskup-mason umoczony w ukłądy polityczno-biznesowe z komuną i postkomuną, potem biskup generalissimus - na pewno już jest szykowany ktoś odpowiedni

   • 7 6

   • oby ktos pokroju b. Janiaka

    • 3 2

  • Moze Gandalf?

   Skoro juz wybieramy czarodziejow?

   • 9 3

 • Świeckie Państwo. Już czas! (45)

  Przyjdzie Hołownia i zrobi porządek z Kościołem

  • 180 185

  • Przyjdzie Du#a i opowie żart. Pewnie będzie miał ubaw po pachy. (3)

   • 35 11

   • a znacie ten o profesorach AGH co lecieli do Afryki...? (2)

    • 10 3

    • Nie. (1)

     • 2 1

     • poszukaj na YT, "najlepsze żarty d"

      to nie wystarczy zebym opisał, to trzeba usłyszeć i zobaczyć

      • 4 2

  • Bolszewia (6)

   To znaczy biskupów nie powinien mianować papież ale np. kolegium elektorów Koalicji Obywatelskiej z obowiązkowym uczestnictwem przedstawicieli KOD.Wtedy byłoby świeckie państwo na całego.

   • 25 28

   • a niech sobie mianuje pan papież kogo chce, wystarczy tylko odciąć tę firmę od kasy państwowej i nie ułatwiać jej możliwości prania mózgów młodych ludzi

    • 40 17

   • w zamian za twój "bolszewizm" widział byś pewnie feudalizm

    z czarnymi i partyjnym z PiS jako Panami. Wy i tak macie mentalność chłopów panszczyznianych.

    • 23 13

   • kościół jest instytucja bożą, feudalną, a nie przegnitą demokratycznie (2)

    • 4 14

    • dlatego powinien walczyć z demokracją i wspierać siły polityczne dążące do jej osłabienia lub zniesienia (1)

     • 3 0

     • demokratura to zło

      • 3 0

   • Szuring Welgus już chciała dymisjonować episkopat

    • 2 2

  • swieckie państwo co to znaczy? (25)

   wolne od dekalogu? zwłaszcza od 5 6 7 i 8 przykazania? Bo jak żyję ponad pół wieku to widzę że z tym politycy mają wielki problem.

   • 16 17

   • A ty przestrzegasz? Ktoś se coś wymyślił i stosuj się...albo diabeł wrzuci cię do kotła. (3)

    W sumie...czemu diabeł miałby karać tych, którzy stoją po jego stronie?

    • 10 11

    • ty tak serio dyskutujesz o relgii na poziomie 5 latka? (2)

     to może popytaj w którym markecie diabeł kupuje smołe do kotłów.

     • 12 2

     • Zapytam jak mama Jezusa zaszła w ciążę. (1)

      Zapytam o węża, jabłko, żebro, żebym mógł opowiadać swoim dzieciom fajne bajeczki.

      • 10 14

      • ok:

       nigdy nie było węża, tym bardziej gadającego węża. to również nie było jabłko, tylko inny owoc. ewa nie miała zakazu jedzenia tych owoców, wręcz odwrotnie, zarówno ona jak i adam musieli je spożywać raz na jakiś czas. z żebrem niestety również muszę cię rozczarować. Matka Jezusa zaszła w ciążę bez bezpośredniego udziału Józefa. W dzisiejszych czasach takie sytuacje nie są już niczym niespotykanym.

       • 2 2

   • (13)

    świeckie państwo nie musi być wolne od dekalogu. to czy będzie zależy wyłącznie od tego czy obywatele świeckiego państwa chcą tym dekalogiem się posługiwać w życiu codziennym. świeckie państwo to państwo w którym wszystkie religie mające na celu dobro i rozwój człowieka są traktowane równo. w świeckim państwie religia to prywatna intymna sprawa człowieka, w świeckim państwie twoje prywatne poglądy religijne są chronione, masz prawo wierzyć w to co chcesz nikt nie może ci niczego narzucić. w świeckim państwie religia jest czystą religią, nie miesza się z polityką, a obywatele tacy jak ty nie pytają polityków o przestrzeganie dekalogu, bo w świeckim państwie interesuje cie to czy polityk jest skuteczny w sprawowaniu mandatu który mu powierzyłeś, a nie w co wierzy i z jaką wiarą się obnosi. W świeckim państwie wartością człowieka jest jego dobroć i moralność której źródła nie muszą leżeć w jednej uprzywilejowanej religii.

    • 12 4

    • Religia to prywatna sprawa...w świeckim państwie... (10)

     I minister przemawiającą z ambony.

     • 11 4

     • nie mamy w tej chwili świeckiego państwa, ale będziemy mieć (9)

      naród dojrzał do tego i chce tego.

      • 10 11

      • naród jest katolicki, to państwo też będzie. Amen (8)

       • 7 15

       • gdyby to była prawda, to sondaże nie dawałyby szans w drugiej turze hołowni (4)

        • 6 8

       • nie wierz w sondaże, na pewno wygra Duda (2)

        Polacy są mocno konserwatywni, a lewacki Gdańsk dulczesy, Poznań jaśkolgbtowca czy Warszawa trzaska nie odzwierciedlają poglądów, nastrojów i wartości podzielanych przez większość Polaków, tzw. normalsów. Codzienne wypełzanie lgbetowsctwa na ulice zwiększa szanse Andrzeja

        • 11 14

       • na pewno wygra duda, nie trzeba iśc głosować, bo to jest pewne że on wygra. (1)

        zgadzam się z tobą w pełni.

        • 1 11

       • pójdziemy zmoblilizowany jak nigdy, nie chcemy, aby ten lgebetowiec

        reprezentował Polaków i homoedukował dzieci w całym kraju, jak zrobił to w Warszawie

        • 0 1

       • Aleś g***pi

        Hołownia to wydmuszka lep na takich jak ty. Wcześniej był bolek i patrzaj jak się sprawdził w tym gł**ym społeczeństwie. Będziecie mieć świeckie państwo z napisami cyrylicą lub "nur f*** de. Kto się nie uczy historii przerabia ją jeszcze raz. Tylko ile ludzi musi zginąć aby tłum cokolwiek zrozumiał?

        • 0 1

       • Mow za siebie durniu. (2)

        Cala moja rodzina jest dobryminpolakami ale naszczescie juz nie katolikami

        • 2 4

       • Więc

        niedobrymi polakami! Ortografia dowodem.

        • 0 0

       • czyli nie jest dobrymi Polakami, ale ateuszami peowskimi

        • 0 1

    • (1)

     Widzisz, tyle, że Polska w teorii jest państwem świeckim.
     Nie jest nim w codziennej praktyce, ponieważ przytłaczająca większość uważa siebie za katolików lub chrześcijan, lub jest im to zupełnie obojętne.
     Pytanie, jak zamierzasz to zmienić, bo wygadywać frazesy każdy może.
     Jeżeli wójt ma prawo zaprosić na gminne uroczystości kogo chce, to 99% wójtów zaprosi również księdza proboszcza. Co zrobisz ? Ograniczysz prawa wójtom lub obywatelom wykonującym "zawód" kapłana ?

     • 6 2

     • Zacznijmy zmiany od zakazania uboju rytualnego i okaleczania niemowląt. Dlaczego mówiąc o świeckości i poszanowaniu dla każdego atakuje się tylko chrześcijaństwo.

      • 7 1

   • żyjesz pół wieku a dalej jesteś ciemny (5)

    "przykazania" takie jak Nie zabijaj czy Nie kradnij znajdują się w kodeksie karnym, dekalog do tego nie potrzebny.

    • 6 6

    • (4)

     Większej bzdury już dawno nie czytałem. Czy to oznacza, że jak znowelizujemy kodeks karny i wykreślimy te zapisy, to będzie wolno ? Czy jak znajdziemy się poza jurysdykcją kodeksu karnego to będzie wolno ?

     • 5 5

     • Tak, wtedy prawnie będzie wolno. (2)

      Masz jeszcze jakieś pytania?

      • 2 5

      • Nie, już chyba nawet dziecko zrozumie, jak absurdalna jest to argumentacja.

       • 5 4

      • właśnie przez takie poglądy trudno zrezygnować z dekalogu.

       • 0 3

     • C.J skoncz bo sie osmieszasz dzbanie.

      To poprostu zwykla moralnosc. Jest we wszystkich religiaj chyba oprocz satanizmu ale wy katolicy najmniej jej przestrzegacie.

      • 1 2

   • Dekalog to zwykla moralnosc i z katolicyzmem..

    ... nic wspolnego nie ma.

    • 3 3

  • Szkoda, że nie ma reakcji "haha" w komentarzach trojmiasta

   Bo właśnie taką reakcję bym dał temu komentarzowi o Hołowni

   • 12 6

  • Nie zrobi tylko się popłacze.

   • 4 4

  • tylko państwo wyznaniowe, wielka Polska katolicka narodu polskiego (2)

   • 3 7

   • dokladnie tak, trzeba wyjsc z unii, zlikwidować 500+ i dogadać się z putinem. (1)

    • 6 1

    • tjaaa, 500+ mamy dzieki Unii, PO, na złość Putinowi

     • 4 3

  • Nic nie zrobi bo nie może.

   Jedynie wymówienie konkordatu orzez parlament a to na pewno jie wchodzi w grę

   • 5 1

  • Holownia (1)

   Oczywiście, jestem za tym kandydatem, myślę, że zrobi porządek z tą czarna mafią

   • 4 1

   • Najpierw

    zrobi ci porządek w kieszeni (może nawet tylnej) a co dalej to wątpię.

    • 0 0

 • Musi byc ktos na miarę naszych czasów (37)

  Ktoś, kto nie ugnie się przed ideologią gender

  • 171 185

  • (9)

   Chrystus był żydem

   • 24 4

   • a Ziemia jest okrągła (6)

    brawo, odkryłeś Amerykę

    • 18 2

    • (5)

     niczego nie odkryłem, tylko przypomniałem ten fakt

     • 9 5

     • A kim jest antychryst? (4)

      • 3 1

      • to ktoś kto jest Jezusem, a nie jest Żydem (2)

       • 2 7

       • to wtedy jest antyżyd (1)

        antychryst to ktoś kto jest Żydem, a nie jest Jezusem

        • 1 2

       • Św. Józef jest antychrystem?

        • 3 1

      • nikim. nie ma takiej postaci.

       po prostu dzieci straszy sie diabłem i smołą, dorosłych szatanem i potępieniem, a najbardziej opornych reptylianami i antychrystem.

       • 6 3

   • (1)

    Aramejczykiem.

    • 0 0

    • O, stary kolega z ONR

     Dalej twierdzi, że Chrystus, Król Polski nie był Żydem.

     • 3 1

  • Tylko Duda! (5)

   • 11 22

   • (4)

    duda na papieża! :P

    • 17 7

    • Nawet na kosmonautę...kosmitę, cokolwiek. (3)

     Byle nie na prezydenta RP.

     • 15 6

     • (1)

      i tak PAD ponownie będzie, więc kwicz, kwicz, kwicz...

      • 6 15

      • Nie jestem z twojej rodziny. Pomyłka.

       • 8 1

     • Kosmici ładują baterie od tyłu i mają tęczowe emblematy

      • 2 3

  • Święty Matołusz lub drugi święty Łukasz od respiratorów byliby najbardziej odpowiedni. (6)