Fakty i opinie

Nowy projekt kościoła pod wezwaniem Jana Pawła II na Łostowicach

Najnowszy artukuł na ten temat

Rozpoczęła się budowa kościoła na Łostowicach

Ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przedstawił właśnie nowy, trzeci już projekt kościoła Jana Pawła II u zbiegu ul. Ofiar Grudnia 1970 i ul. Wielkopolskiej zobacz na mapie Gdańska na Łostowicach. Choć obok świątyni ma powstać ponad 40-metrowa dzwonnica, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę nieprzekraczającą 14 metrów wysokości, projekt jest zgodny z prawem. Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa kościoła.Który z projektów podoba ci się najbardziej?

ten pierwszy, wyłoniony w konkursie architektonicznym 14%
ten z 40-metrową wieżą wbudowaną w bryłę kościoła 6%
ten zaprezentowany obecnie, z osobną wieżą 23%
żaden z nich mi się nie podoba 57%
zakończona Łącznie głosów: 1079
O budowie sanktuarium Jana Pawła II na Łostowicach dyskutuje się od 2011 roku. Wtedy to grupa mieszkańców dzielnicy sprzeciwiła się kościelnej inwestycji. Oponenci narzekali, że na działce sprzedanej Archidiecezji Gdańskiej z 99-procentową bonifikatą, miały powstać budynki usługowe. Dodatkowo zarzucali prezydentowi Gdańska, że sprzedaż nieruchomości nastąpiła bez jakichkolwiek konsultacji z nimi.

Okazało się jednak, że transakcja została przeprowadzona zgodnie z prawem. Gdy wydawało się, że rozpoczęcie budowy nowego kościoła jest kwestią czasu, pojawił się nowy problem, który podchwycili przeciwnicy inwestycji - projekt zakładał budowę wysokiej wieży, na co nie pozwalał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Poprzednie projekty były sprzeczne z prawem

Pierwszy projekt kościoła, wyłoniony w konkursie architektonicznym i spełniający wymogi stawiane przez MPZP, został odrzucony przez arcybiskupa Głodzia ze względów estetycznych. Drugi projekt, zaakceptowany przez hierarchę, przewidywał jednak wzniesienie ponad 40-metrowej wieży kościelnej, podczas gdy plan dopuszczał zabudowę o wysokości do 14 metrów.

I właśnie z tego powodu Archidiecezja Gdańska nie otrzymała wóczas pozwolenia na budowę. Choć kamień węgielny pod budowę sanktuarium Jana Pawła II planowano wmurować już przy okazji kanonizacji Karola Wojtyły, czyli na wiosnę 2014 roku, teren przyszłej inwestycji do dziś pozostaje nietknięty.

Dopiero teraz, wraz z pojawieniem się kolejnego, trzeciego już projektu kościoła, pojawiła się szansa na rozpoczęcie budowy.

Najnowszy projekt jest w pełni zgodny z prawem

Najnowszy, trzeci projekt powstał w pracowni Piotra Pytasza, architekta pochodzącego z Podlasia. Choć koncepcja również przewiduje wzniesienie ponad 40-metrowej wieży, tym razem nie jest ona sprzeczna z przepisami. Wszystko za sprawą oddzielenia dzwonnicy od budynku kościoła i nadania mu lekkiej, ażurowej konstrukcji.

- Projekt przedstawiony przez arcybiskupa Głodzia jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wysokość zabudowy kubaturowej wynosi 14 metrów, czyli tyle wynosi wysokość budynku. Do tego mamy ażurową wieżę w wyższej wysokości, co nie jest sprzeczne z planem, bowiem wieża ażurowa jest tylko architektonicznym wyróżnikiem niewliczającym się do wysokości budynku - tłumaczy Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa kościoła. Przede wszystkim, decyzja o pozwoleniu na budowę wciąż nie jest ostateczna.

- Wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął w lipcu ubiegłego roku. Na prośbę parafii postępowanie zostało zawieszone 1 września, potem wniosek był uzupełniany. Decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana 23 grudnia 2015 roku. Nie jest ostateczna, bo teraz strony mają czas na odwołanie się od decyzji. Sama budowa zależy już potem od parafii - dodaje Wołodźko.
Ks. Ryszard Gros, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II, nie chciał z nami rozmawiać na temat budowy. W związku z tym nie wiadomo, czy parafia zebrała już wystarczającą ilość pieniędzy, niezbędną do rozpoczęcia prac.

Oryginalny projekt na planie ryby

Obecny projekt łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Jego najbardziej oryginalnym elementem jest kształt świątyni.

- Większość kościołów jest oparta na planie krzyża, a ten będzie oparty na formie ryby, czyli wczesnochrześcijańskiego symbolu Chrystusa. Falującą linię dachu można natomiast kojarzyć z morzem. Kolorystyka świątyni będzie nawiązywać do gdańskiej architektury, stąd ceglany kolor elewacji. Do lokalnej architektury będą również nawiązywać wysokie okna, inspirowane formami gotyckimi i przyozdobione w witraże - tłumaczy Piotr Pytasz.

Poświęcenie krzyża pod budowę kościoła. Film z 2011 r.

Opinie (294) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.