• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy przystanek przy falowcu. Jedna linia będzie stawać, druga nie

Maciej Korolczuk
26 września 2023, godz. 14:00 
Opinie (120)
  • Przy nowym przystanku będą zatrzymywać się wyłącznie autobusy linii nocnych i 148. Autobusy linii 127 pojadą obok bez zatrzymania.
  • Nowy przystanek zacznie obowiązywać od soboty, 30 września.

Od soboty, 30 września, mieszkańcy ul. Obrońców WybrzeżaMapka zyskają nowy przystanek autobusowy. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że będą się przy nim zatrzymywać tylko wybrane linie autobusowe. - To absurd, żeby autobus przejeżdżał obok przystanku i się na nim nie zatrzymał - irytują się mieszkańcy.Nowy przystanek powstał w istniejącej zatoczce, z której dotychczas korzystali taksówkarze. Jego uruchomienie pozwoli pasażerom korzystającym np. z linii 148 na szybszą przesiadkę na tramwaj. Do tej pory trzeba było albo przejść pieszo z przystanku na wysokości stacji paliw, albo jechać na kolejny przystanek za skrzyżowaniem z ul. Czerwony Dwór.

Przystanek powstał na trasie nie tylko linii 148, ale też popularnej linii 127, która łączy Oliwę z Jasieniem PKM, a po drodze przejeżdża m.in. przy szpitalu na Zaspie, przystanku SKM czy Galerii Bałtyckiej.Problem w tym, że autobusy tej linii na nowym przystanku zatrzymywać się nie będą, na co zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników.

- ZTM chyba sobie kpi z mieszkańców Obrońców Wybrzeża - pisze w emocjonalnym mailu do naszej redakcji pan Cezary. - Po tylu latach doczekaliśmy się w końcu przystanku przy galerii, ale okazuje się, że tylko autobus linii 148 i autobusy nocne będą się tam zatrzymywać. A linia 127 już nie. Dlaczego, skoro przejeżdża obok tego przystanku? Przecież ten przystanek miał być ułatwieniem dla starszych mieszkańców jadących ze szpitala czy przychodni, żeby nie musieli przechodzić przez tory tramwajowe. To jest kpina z mieszkańców, żeby autobus przejeżdżał obok przystanku i się na nim nie zatrzymał.
Nowy przystanek powstał w miejscu dotychczasowej zatoki postojowej dla taksówek. Nowy przystanek powstał w miejscu dotychczasowej zatoki postojowej dla taksówek.

ZTM: przyczyną planowana budowa rondaO powody wyłączenia obsługi linii 127 na nowym przystanku zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Jak tłumaczy Dagmara Szajda, rzecznik prasowy ZTM, ma to związek z planowaną budową... ronda na ul. Jagiellońskiej.

- Wkrótce na ul. Jagiellońskiej na czas budowy ronda zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Objazd w kierunku Żabianki ma być poprowadzony właśnie ul. Obrońców Wybrzeża - podkreśla Szajda. - Aby sprostać zwiększonemu ruchowi, również środkowy pas zostanie przeznaczony do skrętu w prawo. To jeszcze bardziej utrudni przejazd autobusom, które miałyby zatrzymać się na nowym przystanku, przebijać się przez kolejkę samochodów, by włączyć się na pas jazdy na wprost. Przynajmniej do czasu zakończenia budowy ronda i trwania objazdu przez ul. Obrońców Wybrzeża, celem zachowania sprawności ruchu autobusów, przystanek chwilowo dla linii 127 nie będzie obowiązywał. Najbliższy przystanek dla linii 127 znajduje się ok. 200 m wcześniej.
Na nowym przystanku autobusy linii 148 zatrzymywać się będą od godzin porannych w sobotę, 30 września. Z kolei autobusy linii nocnych, dla których będzie to przystanek "na żądanie", zatrzymają się po raz pierwszy w nocy z soboty na niedzielę (30 września/1 października).

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane