• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy przystanek, przy którym nie zatrzymują się autobusy. "Sam słupek to za mało"

Maciej Korolczuk
15 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (25)
Według ZTM nowy przystanek jest wciąż w trakcie budowy. Na miejscu jednak nie ma ani sprzętu, ani pracowników. Według ZTM nowy przystanek jest wciąż w trakcie budowy. Na miejscu jednak nie ma ani sprzętu, ani pracowników.

Mieszkańcy Kokoszek bezradnie przyglądają się staraniom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i Zarządu Transportu Miejskiego, które nie mogą dojść do porozumienia ws. nowego przystanku autobusowego przy ul. GeodetówMapka. Choć przystanek powstał, to nie zatrzymują się przy nim żadne autobusy. ZTM tłumaczy, że sam słupek to nie przystanek i aby dopuścić go do użytkowania, GZDiZ musi doposażyć go w dodatkową infrastrukturę. Po naszej interwencji urzędnicy zapowiedzieli, że nastąpi to w ciągu czterech tygodni.

   

Czy zaangażowałe(a)ś się kiedykolwiek w akcję, która ma służyć innym, w miejscu, gdzie mieszkasz lub pracujesz?

Geodetów to lokalna ulica w przemysłowej części dzielnicy, z której korzystają głównie pracownicy leżących nieopodal centrów logistycznych i dystrybucyjnych. Poza ruchem samochodowym i tranzytowym kursuje tam linia autobusowa nr 157.

Jakiś czas temu Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, na wniosek Zarządu Transportu Miejskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Kartuską utworzył tam tymczasowy przystanek autobusowy. Problem w tym, że jego standard znacznie odbiegał od przyjętych norm i ZTM nie wydał zgody na zatrzymywanie się na nim autobusów.

- W efekcie autobusy linii 157 kursujące między Bysewem a Wrzeszczem przejeżdżają obok, nie zatrzymując się na nowym przystanku - mówi pan Tymon, nasz czytelnik. - Wielokrotnie apelowaliśmy zarówno do urzędników z GZDiZ, jak i organizatora transportu publicznego, a więc ZTM, by wybudować peron odpowiadający standardom obsługi pasażerów. W sprawę zaangażowaliśmy też radnych miasta, bo to absurd, że na nowym przystanku autobusy nie zatrzymują się, a kawałek dalej stają przy słupku przystankowym na Budowlanych, wbitym tylko w nieutwardzony trawnik. Może interwencja Trojmiasto.pl coś w tej kwestii zmieni, bo na kłótniach między urzędnikami tracą tylko i wyłącznie pasażerowie.
Wątpliwości naszego czytelnika przekazaliśmy więc do ZTM.

Infrastruktura, o którą zabiega ZTM, ma się pojawić na przystanku w ciągu miesiąca. Infrastruktura, o którą zabiega ZTM, ma się pojawić na przystanku w ciągu miesiąca.

ZTM: sam słupek to za małoW odpowiedzi czytamy, że autobusy nie mogą zatrzymywać się na nowym przystanku, bo ten - z formalnego punktu widzenia - jest wciąż placem budowy.

- Budowa nowego przystanku na skrzyżowaniu ulic Geodetów i Kartuskiej nie została jeszcze zakończona. Brakuje przede wszystkim infrastruktury towarzyszącej, np. peronu przystankowego, czy dojścia do przejścia dla pieszych. W okresie jesienno-zimowym i oblodzeń mogłoby w tym miejscu dojść do wypadku, dlatego początkowo musi zostać zbudowany peron. Jest to ważne chociażby ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, osób z niepełnosprawnością oraz matek z dziećmi - mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Póki co inwestycja jeszcze nie ruszyła. Gdy we wtorek pojechaliśmy na miejsce, by sprawdzić postęp prac, okazało się, że nie ma tam ani sprzętu budowlanego, ani pracowników.

Jak zapewnili nas urzędnicy, budowa przystanku autobusowego powinna zakończyć się najpóźniej do połowy grudnia.
09:48 2 GRUDNIA 22

Przystanek Geodetów gotowy (6 opinii)

Od jutra zacznie działać nowy przystanek Geodetów o którym ostatnio pisaliście
Od jutra zacznie działać nowy przystanek Geodetów o którym ostatnio pisaliście

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane