• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy sternik Fundacji Gdańskiej

Michał Stąporek
1 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Mateusz Kusznierewicz, polski olimpijczyk i popularny żeglarz, objął 1 kwietnia stanowisko prezesa Fundacji Gdańskiej. Rozmawiamy o jego planach wobec instytucji, która angażuje się w wiele gdańskich projektów, ale także budzi kontrowersje.



Michał Stąporek: Panie Mateuszu, po co panu ta fundacja? Nadaje się pan do pracy za biurkiem?

Mateusz Kusznierewicz: - Ponad dwadzieścia lat swojego życia poświęciłem żeglarstwu i to był wspaniały okres, ale przeznaczony niemal wyłącznie na sport. Po powrocie z igrzysk w Londynie zdałem sobie sprawę, że co prawda sport bardzo wiele mi dał, ale też trochę ograniczył. Mam obecnie więcej czasu na inne aktywności. Nie planuję swojej pracy na rzecz Fundacji Gdańskiej prowadzić zza biurka. Będę nastawiony na działanie i przede wszystkim wyjście do ludzi.

Przychodzi pan do fundacji w charakterze wizjonera czy menedżera?

- Jestem człowiekiem czynu, a jedną z moich cech jest umiejętność organizacji pracy zespołu. Nie posiadam całej wiedzy potrzebnej do prowadzenia takiej instytucji, jaką jest Fundacja Gdańska, więc gdybym działał sam, to na pewno nie byłbym tak dobry, jak mój poprzednik. Natomiast z odpowiednio dobranymi ludźmi, wśród których jest m.in. Grzegorz Szczuka, nowy dyrektor ds. strategii i rozwoju. Jesteśmy na dobrej drodze, aby wspólnie z dotychczasowym teamem Fundacji stworzyć bardzo skuteczny zespół.

Obserwując listę działań fundacji można odnieść wrażenie, że jest ona kolejną miejską instytucją kultury skrzyżowaną z MOSiR-em. Czy Gdańsk potrzebuje takiego tworu jak Fundacja Gdańska?

- Chyba tak, skoro to miasto powołało fundację do życia i postawiło przed nią bardzo konkretne cele. Moim zdaniem FG powinna działać jako pewnego rodzaju agencja gospodarcza, będąca łącznikiem między samorządem, a sferami trójmiejskiego biznesu. Fundacja Gdańska ma aspiracje być dla Miasta Gdańska podmiotem do realizacji wielostronnych projektów z zakresu kultury, edukacji, sportu i promocji oraz inicjowania i koordynacji projektów międzysektorowych z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania.

Z czego dziś utrzymuje się fundacja?

- W ubiegłym roku budżet fundacji składał się w 69 proc. z dotacji od miasta Gdańska, pozostałe środki pochodziły z innych źródeł. Zakładam, że w 2014 r. ten poziom spadnie poniżej 50 proc. Uzyskamy to nie tylko dzięki lepszej współpracy z lokalnym i ogólnopolskim biznesem, ale także dzięki sięgnięciu po inne środki. Tuż przed świętami wysłaliśmy trzy wnioski o dotacje konkretnych działań: jeden do fundacji im. Leopolda Kronenberga, dwa do instytucji dzielących pieniądze z UE.

Dodatkowo na sfinansowanie działalności bieżącej fundacji, funkcjonowanie biura i pensje trzech osób [zarząd i rada fundacji pracują społecznie - przyp. red.] miasto przekazało nam cztery lokale, które mamy wynajmować i czerpać z nich dochód.

Z tymi otrzymanymi od miasta lokalami wiążą się chyba największe kontrowersje. Macie je od ponad trzech lat, ale wynajęliście tylko dwa z nich.

- Nie ma co ukrywać, że kwestia wynajmu tych lokali nie idzie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Wynajem tych lokali nie jest prosty, ponieważ miasto oczekuje, że prowadzona w nich będzie konkretna działalność. Nie tylko komercyjna, ale i kulturalna.

To może namówi pan urzędników, by ograniczyli swoje oczekiwania? Chyba lepiej, żeby powstało cokolwiek, niż żeby lokal przy Długiej czy Długim Targu stał przez kilka lat pusty?

- Nie, nie musimy prosić o zmianę tych wymagań i damy radę wynająć te lokale. To dla mnie jeden z priorytetów. Myślę, że za około trzy miesiące poinformujemy o pierwszym najemcy. To będzie coś wyjątkowego, do tej pory istnieje tylko jeden taki lokal w Polsce. Na jego otwarcie trzeba będzie poczekać rok, bo tyle czasu pochłonie remont wnętrza, ale naprawdę warto będzie uzbroić się w cierpliwość.

Myślę, że najbliższy kwartał pozwoli nam przekonać nieprzekonanych, że taka formuła komercjalizacji nie była złym pomysłem. Zresztą lokale będą pracować na rzecz społecznych projektów Fundacji i Miasta w sposób pośredni już w tym roku - nawet w tym półroczu.

Jeśli już mówimy o pieniądzach, to ile fundacja zarobiła na wydaniu Encyklopedii Gdańskiej?

- Wyszliśmy na tym projekcie na plus, choć nie są to wielkie kwoty. Wynika to głównie z nadspodziewanie dobrej sprzedaży detalicznej. Pamiętać należy jednak, że te środki przyjdą do nas nawet w drugiej połowie roku z powodu skomplikowanych procedur rozliczeniowych z sieciami sprzedaży. Ten trochę teoretyczny zysk przekazywany jest na rzecz rozwoju Gedanopedii - elektronicznej wersji Encyklopedii Gdańskiej, której odpalenie w pełnej wersji możemy już zapowiedzieć na 25 maja - podczas obchodów Święta Miasta.

Natomiast ogólna sytuacja finansowa Fundacji jest dobra, mamy zapewnione środki na działanie na kilka najbliższych miesięcy. A kolejne środki kończymy właśnie pozyskiwać, aby móc się zająć inżynierią finansową na lata kolejne.

Fundacja Gdańska zajmuje się bardzo różnymi projektami: artystycznymi, kulturalnymi, związanymi z morskim dziedzictwem Gdańska. Czy pod pana sterami skupi się na tematyce morskiej?

- Być może nieco bardziej niż dotąd, bo wydaje mi się, że tej morskości było chyba do tej pory nieco za mało. Wiem, że wszystkim trójmiejskim i pomorskim samorządowcom zależy na zwiększeniu roli Bałtyku w życiu naszego miasta. Liczę na współpracę z nimi w tej kwestii. Zapewniam jednak, że nie zaniedbamy pozostałej działalności: kulturotwórczej, edukacyjnej i promocyjnej.

Jednym z projektów, które chce zrealizować fundacja jest Galeria sław żeglarstwa polskiego. Ale zakładka na ten temat na stronie fundacji pozostaje pusta. Czy teraz to się zmieni?

- Ponoszę za to całkowitą odpowiedzialność, ponieważ to był mój pomysł i opóźnienie w jego realizacji wynikają z tego, że nie miałem czasu się nim zająć. W międzyczasie nieco zmieniła się koncepcja tej galerii: najpierw myśleliśmy o wmurowaniu tablic poświęconych polskim żeglarzom w nabrzeże przy Targu Rybnym. Targ będzie jednak przebudowywany, więc raczej zajmiemy nabrzeże w kierunku restauracji Kubicki i kładki przez Motławę. Dodatkowo swoją Aleję Żeglarstwa Polskiego, w formie tablic, zaczęła tworzyć Gdynia. By nie powtarzać tego rozwiązania prawdopodobnie zdecydujemy się na bardziej multimedialną formę galerii, z prezentacjami na temat każdej z uhonorowanych postaci.

Które z wydarzeń organizowanych przez fundację jeszcze w tym roku będzie największym hitem?

- Dużo ich będzie, więc ciężko mi wymienić jedną. Nie chcemy rozróżniać projektów na hity i nie-hity. Każdy projekt kierowany jest do innej grupy i ma realizować inne cele społeczne czy promocyjne. Na pewno do wszystkich się przyłożymy i postaramy wnieść nową jakość. Myślę, że najwięcej widzów przyciągnie lipcowy zlot Baltic Sail.

Stare żaglowce zawsze robią wrażenie, ale mam wrażenie, że mieszkańcy Trójmiasta oczekują czegoś więcej, niż wizyty zawsze tych samych, niewielkich jednostek...

- To prawda, doszły do mnie te głosy. Niestety, Motława ma swoją głębokość, która nas ogranicza, no i budżet imprezy będzie mniejszy, niż w roku ubiegłym. Ale postaramy się zrobić wszystko, żeby nie zawieść miłośników starych jachtów.

Główne projekty realizowane przez Fundację Gdańską w 2013 roku:

Gedanopedia
Program Edukacji Morskiej
Olimpiada Wiedzy o Gdańsku (edycja szkolna i obywatelska)
Zlot Żaglowców Baltic Sail
Szanty pod Żurawiem
Gala Rejs Roku / Srebrny Sekstant
Liczne projekty wydawnicze, np. Blaszany Bębenek G. Grassa czy Kalendarze Gdańskie.
Święto Miasta Gdańska.

Dodatkowe wydarzenia zaplanowane na 2014 rok:

Kongres Gospodarki Morskiej
Forum Gedanistyczne
Gdańska Jesień Filmowa

Miejsca

Opinie (89) ponad 10 zablokowanych

  • I ja za jakiś czas otworzę fundację. (2)

    Usłyszycie pewnie kiedyś o niej.

    Nie wiem tylko czy będę jeszcze mieszkał w Gdańsku , coraz bardziej mierzi mnie Lisicki i polityka społeczno gospodarcza a raczej jej brak tutejszej kliki.

    • 52 14

    • Ja w gminie Pruszcz Gdański (1)

      mam spokój z lisickim, czasem w radio słyszę jak bredzi, ale wystarczy to radio wyłączyć :)

      • 2 2

      • Mam lepszy pomysł.

        Trzeba Lisickiego wywieźć na taczce do Pruszcza :-)

        • 0 2

  • (5)

    A czy Konkurs Wiedzy o Gdańsku będzie kontynuowany przez następne lata?

    • 21 3

    • tak, bedzie (2)

      • 8 0

      • (1)

        ciekawe, bo od roku nie ma wynikow edycji obywatelskiej...

        • 0 3

        • jeśli mówisz o ichniej stronie to owszem, nie ma tam wyników (aktualizacja hardo). natomiast edycja się odbyła i laureaci też byli. ja za to czekam na listę lektur. kiedy będzie podana? czy też stara aktualna? :)

          • 0 0

    • Olimpiada Wiedzy o Gdańsku (1)

      Olimpiada Wiedzy o Gdańsku będzie realizowana, a wręcz rozwijana - trwają prace nad zmianą formuły finału i zwiększenia ilości uczestników oraz przygotowujemy dodatkowe elementy np. audycje o Gdańsku.

      • 5 0

      • :)

        A nowy prezio z Warszawy będzie się popisywał wiedzą o mieście?

        • 2 3

  • czy był jakiś konkurs na to stanowisk?... strasznie nie lubie takich sytuacji ! (6)

    jak cwaniaczek z układów zostaje i zajmuje ważne i z pokażnymi profitami stanowisko !.

    • 69 16

    • (4)

      pan Kusznierewicz robi sporo dobrego dla miasta, ale nie jest przecież tajemnicą, że robi nie robi tego za darmo, a z tej 'społecznej' działalności czerpie spore profity materialne dla siebie i spółek których jest współwłaścicielem.

      • 11 12

      • konkurs??? Przeciez to fundacja, zarząd ma.... zarząd wybiera

        • 12 2

      • szczególnie gdy jako żeglarz dla żeglarzy (2)

        lobbuje zbudowanie kładki peruckiego. Ciekawe jakie stanowisko zajmie w sprawie zasypania kanału Na Stępce i sprzedaży gruntów uzyskanych w ten sposób, pewnie dostanie dolę.

        • 4 3

        • jakiego zasypania, tam beda umacniane nabrzeza (1)

          • 5 1

          • A takiego

            wuwuwudotkulinskidotnavsimdotpl/art.php?id=2111&page=0

            a nabrzeża umacniane będą na wyspie spichrzów.

            • 2 1

    • Cwaniaczek?

      Ludzie sprawdzcie lepiej o kim się tak wypowiadacie!

      • 2 6

  • Na garnuszku (2)

    69% dotacji dla fundacji z budżetu miasta , to mówi wszystko.

    • 61 5

    • Ładny chłopak, Budyń takich lubi (1)

      i tyle w temacie.

      • 10 4

      • Biskup

        To niech się podzieli z Głodziem. Jak on taki ładny:)
        Hierarcha nie pogardzi nową duszyczką.

        • 3 3

  • Prima Aprillis??? (1)

    • 39 7

    • raczej nie

      • 3 3

  • Jak tam sprawa ośrodka żeglarskiego (2)

    W swornychgaciach nad jeziorem karsińskim?

    • 43 6

    • nijak (1)

      Kusznierewicz dostał za bezcen połać ziemi obiecując wybudować wspaniałą przystań. Skończyło się na niczym, ale ziemia pozostała. A warta jest kilkanaście razy więcej niż za nią dał. Myślał, że samo nazwisko spowoduje, że wszyscy zrobią mu za free.

      • 11 4

      • bo to wszyscy z tej samej paczki spod boiska

        • 4 2

  • znowu wielkie nic

    on dużo cudownie gada , ale tak naprawdę mało mu wychodzi - warszawski cwaniaczek, który jest na utrzymaniu nas wszystkich i tyle w temacie

    • 57 12

  • Wesołego alleluja

    • 19 0

  • tylko nie ten bufooooon

    Proszę

    • 42 11

  • f (2)

    f-jak forsa !! sprawdźcie w KRS-sie niezły biznes!!+ śmietanka towarzyska!!

    • 40 6

    • sami społecznicy :-D (1)

      • 15 3

      • co do jednego:)

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane