Fakty i opinie

stat

Nowy terminal Portu Lotniczego Gdańsk

Wybierz się na telewizyjną wycieczkę po nowym terminalu.


Ma powierzchnię 39 tys. metrów kwadratowych i najnowocześniejszy w Polsce system kontroli bagażu. Zapraszamy na telewizyjną wycieczkę po nowym terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, który na początku kwietnia zostanie otwarty dla pasażerów.Czy będziesz korzystać z nowego terminalu Portu Lotniczego w Gdańsku?

tak, nawet często

34%

tak, sporadycznie

47%

nie, bo podróżuję samolotami do państw spoza strefy Schengen

3%

nie, bo nie korzystam z transportu lotniczego

16%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1408
- Jest to terminal na miarę nowoczesnego europejskiego lotniska regionalnego - zachwala Michał Dargacz, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy i na potwierdzenie swoich słów wskazuje pomieszczenie zautomatyzowanej bagażowni.

Obecnie trwa jeszcze programowanie systemu wózków, do których ze stanowisk "check-in" trafiają bagaże. Jeden z pracowników kładzie walizkę na taśmę, ta rusza i przewozi walizkę na wózek, który ze sporą prędkością pędzi po szynach w kierunku skanera. Bagaż kontrolowany jest między innymi pod kątem zawartości materiałów wybuchowych, narkotyków i materiałów radioaktywnych.

- Jeśli jest "czysty", trafia z powrotem na wózek, który wiezie walizki do zrzutni, po czym ładowane są bezpośrednio do samolotu. Jeśli natomiast są jakieś wątpliwości, bagaż trafia do specjalnego pomieszczenia, gdzie odbywa się ręczne przeszukiwanie. W razie niebezpieczeństwa możliwe jest również skierowanie bagażu do specjalnego wózka, który umożliwia detonację, zabezpieczając w ten sposób terminal i pracujących tu ludzi przed zagrożeniem - wyjaśnia Dymitr Kopras z firmy Dimark.

Oprócz bagażowni na parterze terminalu znajduje się przepastna hala dla pasażerów, miejsca przeznaczone na sklepy i kawiarnie oraz pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa. Z kolei na pierwszym piętrze pasażerowie oczekiwać będą na loty. Znajdują się tu m.in. sklepy wolnocłowe i plac zabaw dla dzieci.

- Oczekiwać będą tu pasażerowie podróżujący w strefie Schengen. Pozostali przejdą spacerkiem przez łącznik na wyremontowane pierwsze piętro terminalu T1, gdzie znajdować będzie się strefa odlotów non-schengen - wyjaśnia Michał Dargacz.

Z kolei na parterze terminalu T1 ma zostać ulokowana hala przylotów. Jak zapowiada rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk, oba terminale będą mogły obsłużyć łącznie nawet pięć milionów pasażerów w ciągu roku. Na zwiększenie przepustowości portu lotniczego mają także wpłynąć zakończone już inwestycje, takie jak m.in. budowa nowej drogi kołowania i nowej płyty postojowej.

- Wygląda to atrakcyjnie, ale zobaczymy, jak terminal sprawdzi się po otwarciu - ocenia ostrożnie pan Adam z Rumi, który średnio dziesięć razy w ciągu roku korzysta z gdańskiego lotniska.

Budowa nowego terminalu Portu Lotniczego w Gdańsku kosztowała 240 mln zł. Obiekt zostanie otwarty dla pasażerów na początku kwietnia br.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (254)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.