• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy węzeł przesiadkowy powstanie przy obwodnicy

Krzysztof Koprowski
7 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (171)
 • Przystanek Gdańsk Lipce zlokalizowany jest tuż przy węźle z Obwodnicą Południową.
 • Przystanek Gdańsk Lipce zlokalizowany jest tuż przy węźle z Obwodnicą Południową.
 • Przystanek Gdańsk Lipce zlokalizowany jest tuż przy węźle z Obwodnicą Południową.

Przystanek kolejowy Gdańsk LipceMapka ma szansę zmienić się w nowy węzeł transportowy. Bliskość zjazdu z Obwodnicy Południowej oraz rozbudowa magistrali kolejowej sprawiają, że będzie to dogodne miejsce do przesiadki z auta na pociąg. W ramach przygotowań do inwestycji wszczęta została procedura sporządzenia nowego planu zagospodarowania.Czy przystanek Lipce jest dobrym miejsce na parking park and ride?

Lipce to ostatni przystanek kolejowy w Gdańsku przed Pruszczem Gdańskim. Znajduje się wprawdzie w sporym oddaleniu od intensywnej zabudowy, lecz zaledwie kilkadziesiąt metrów od Południowej Obwodnicy Gdańska z węzłem drogowym na trakcie św. Wojciecha.

I to właśnie sąsiedztwo obwodnicy, która pozwala wygodnie dotrzeć w to miejsce autem z Żuław, jak i Górnego Tarasu skłania urbanistów oraz kolejarzy do podniesienia rangi tego przystanku wraz z budową parkingu typu park and ride (parkuj i jedź dalej komunikacją miejską).

- Ze względu na bardzo wczesny etap prac planistycznych, nie możemy na razie podać dokładnej liczby miejsc postojowych dla kierowców. Lokalizacja parkingu rozważana jest w bezpośrednim sąsiedztwie peronów kolejowych po stronie zachodniej [tj. od strony traktu św. Wojciecha - dop. red.] - informuje Katarzyna Błaszkowska z Zespołu Komunikacji Społecznej Biura Rozwoju Gdańska.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej i kolei w Trójmieście


 • Granice nowego planu zagospodarowania obejmują przystanek oraz obszar w bezpośrednim sąsiedztwie.
 • Struktura własności gruntów w granicach projektu planu.
 • Obecnie przez przystanek przechodzą dwa tory kolejowe, za kilka lat powstanie druga para torów, a układ peronów ulegnie przebudowie.

Niezbędna rezerwacja gruntów pod cel transportowyWspomniane prace planistyczne w tym przypadku oznaczają przystąpienie do sporządzenia nowego planu zagospodarowania. Obecnie w tym obszarze nie ma żadnego dokumentu, a pozwolenia na budowę są wydawane na podstawie warunków zabudowy.

Przygotowanie planu jest o tyle istotne, że dominują tutaj grunty prywatne. Zabezpieczenie terenu zapisami planu pod węzeł integracyjny jest zatem niezbędne, aby maksymalnie ograniczyć ewentualne wyburzenia w przyszłości.

Planowanie przestrzenne. Urzędnicy przygotowali słowniczek pojęć Planowanie przestrzenne. Urzędnicy przygotowali słowniczek pojęć

Dodatkowa para torów i rozbudowa przystanku kolejowegoOprócz rezerwacji terenu pod węzeł przesiadkowy, poszerzeniu ulegnie również korytarz transportowy dla prowadzenia trasy kolejowej. PKP PLK chcą bowiem wybudować dodatkowe tory celem poprawy przepustowości szlaku i wydzielenia ruchu aglomeracyjnego z torów dalekobieżnych.

- Zgodnie z dokumentem studium wykonalności dla projektu "Zwiększenie przepustowości ciągu Tczew - Gdynia wraz z dobudową odcinków nowych torów szlakowych oraz przebudową stacji Zajączkowo Tczewskie" wybrany został wariant realizacyjny, zakładający m.in. budowę dodatkowych dwóch torów na odcinku Pruszcz Gd. - Gdańsk po zachodniej stronie istniejącego układu torowego oraz jednego toru na odcinku Pszczółki - Pruszcz Gd. - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.
BRG zamierza uwzględnić te założenia w planie zagospodarowania, a także zawrzeć w nim budowę nowego peronu kolejowego na przystanku Gdańsk Lipce.

Wraz z rozbudową przystanku planowana jest realizacja bezkolizyjnego przejazdu przez tory. Wraz z rozbudową przystanku planowana jest realizacja bezkolizyjnego przejazdu przez tory.

Bezkolizyjny przejazd przez tory kolejoweCo ważne dla mieszkańców tej części Gdańska, docelowo zniknie przejazd kolejowy w poziomie szyn w ciągu ul. NiegowskiejMapka .

Zostanie on zastąpiony bezkolizyjnym rozwiązaniem - na ten moment nie została podjęta jeszcze decyzja czy będzie to tunel czy wiadukt, jednak miejscy urbaniści raczej skłaniają się ku przejściu pod torami. Niewykluczone także, że nowy przejazd powstanie poza istniejącą ulicą Niegowską - w sąsiedztwie, lecz w całkowicie nowym przebiegu.

Wnioski do powstającego planu do 14 listopadaUchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu radni miasta przegłosowali pod koniec września. Do 14 listopada istnieje możliwość składania wniosków dotyczących rozwiązań, jakie należy uwzględnić w dokumencie.

Biuro Rozwoju Gdańska przyjmuje wnioski drogą pisemną, e-mail lub poprzez specjalny formularz internetowy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Biura Rozwoju Gdańska.

Należy pamiętać, że plan zagospodarowania nie determinuje okresu realizacji zapisanych w nim rozwiązań przestrzennych. PKP PLK nie podaje terminów ewentualnych działań inwestycyjnych. Przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej oraz roboty budowlane będą uzależnione od pozyskania środków finansowych w kolejnych latach.

Uproszczone składanie wniosków do planów miejscowych w Gdańsku Uproszczone składanie wniosków do planów miejscowych w Gdańsku
Quiz Kolejowe Trójmiasto Średni wynik 68%

Kolejowe Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (171)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane