Fakty i opinie

Nowy zabytek na torach

Najnowszy artukuł na ten temat

Zabytkowym sanem na Kaszuby i Mierzeję

Na gdańskich torach pojawi się w przyszłym roku tramwaj Konstal 102Na z Wrocławia.
Na gdańskich torach pojawi się w przyszłym roku tramwaj Konstal 102Na z Wrocławia. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Już w styczniu na gdańskich torach pojawi się tramwaj Konstal 102Na. Dołączy on do grona zabytkowych składów gdańskiego ZKM."Stodwójki" stanowiły podstawową część taboru tramwajowego w Gdańsku w latach 70. i 80. W 1988 r., w celu ujednolicenia taboru nastąpiła wymiana z Krakowem. Gdańsk zamienił wszystkie posiadane 102Na na tramwaje serii 105N, zostawiając sobie jeden tramwaj 102Na, który został przeznaczony na wóz techniczny. Ostatecznie zezłomowano go w 2006 r. W efekcie, w Gdańsku nie pozostał ani jeden tramwaj tego typu.

- Po ponadrocznych staraniach i zaangażowaniu Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego, władz miasta oraz ZKM Gdańsk, już niebawem dotrze do nas 102Na. Tramwaj będzie stanowić ogromną atrakcję, gdyż tego typu pojazdy zostały praktycznie wycofane z użytku w polskich miastach. - mówi Adam Kaszubowski, prezes PSSTM.

Dziś tylko we Wrocławiu na co dzień kursują wagony 102Na. Jednak i tam znikną wkrótce z ulic. W stolicy Dolnego Śląska zostanie jeden tramwaj, reszta zaś zostanie wysłana do innych miast lub będzie zezłomowana. Jest więc to ostatnia szansa na otrzymanie sprawnego wozu 102Na. Wrocław nie będzie jednak stratny, w zamian za "stodwójkę" otrzyma z Gdańska dwuwagonowy skład 105Na.

Sprowadzony z Wrocławia wóz o numerze bocznym 2007, wyprodukowany w Chorzowie w 1970 roku, będzie poddany renowacji. Zyska barwy typowe dla pierwszych sztuk gdańskich "stodwójek". Przywrócone zostanie także oryginalne wnętrze.

W tramwaju zostaną zamontowane współczesne kasowniki, ponieważ wóz będzie wykorzystywany nie tylko na specjalnych liniach uruchamianych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, ale także liniowo (przypuszczalnie w weekendy w okresie wiosna - jesień).

Historyczny tabor w Gdańsku i Gdyni

Gdańsk

- Herbrand Metropolitan - jeden z najstarszych zachowanych na świecie tramwajów konnych, pochodzi z 1873 roku.

- Bergmann, pomalowany w kremowe barwy, wyprodukowany w 1927 roku przez Gdańską Fabrykę Wagonów (dziś Stocznia Północna)

- Konstal N, nosi czerwone barwy, został wyprodukowany w 1952 w Chorzowie

- Konstal 105N, w oryginalnym malowaniu z lat 70 - tych, wyprodukowany w 1977 roku w chorzowskiej fabryce.
Herbrand Metropolitan
Herbrand Metropolitan fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Bergmann
Bergmann fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Konstal N
Konstal N fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Konstal 105N
Konstal 105N fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Gdynia

Również Gdynia posiada jeden zabytkowy trolejbus - Saurer 4IILM. Pojazdy tego typu nigdy nie jeździły po Gdyni, większość swojego życia spędziły w Szwajcarii, gdzie kursowały po ulicach Sankt Gallen. Do Gdyni trolejbus został sprowadzony z Warszawy w 2001 roku. W stolicy kursował zaledwie przez kilka lat, aż do czasu likwidacji trakcji trolejbusowej (w 1995 roku). Fot. ZKM Gdynia

Opinie (125) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.