Fakty i opinie

O. Ludwik Wiśniewski: trzeba skończyć z pogardą

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Cała Polska - może nie tylko Polska - czeka, ażeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka, i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach - mówił o. Ludwik Wiśniewski.
Cała Polska - może nie tylko Polska - czeka, ażeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka, i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach - mówił o. Ludwik Wiśniewski. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Trzeba skończyć z nienawiścią! Trzeba skończyć z nienawistnym językiem! Trzeba skończyć z pogardą! Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych! - mówił ojciec Ludwik Wiśniewski na zakończenie mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Za swoją przemowę otrzymał minutowe oklaski.W gdańskiej bazylice Mariackiej w sobotę odbyła się msza pogrzebowa zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Na zakończenie mszy prezydenta żegnali bliscy i przyjaciele, w tym dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.

Jego przemówienie wywarło ogromne wrażenie na wszystkich słuchaczach, którzy nagrodzili je długimi oklaskami.

Poniżej prezentujemy jego treść:

Z Gdańska wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić. Zawsze bronić.

Niemal 40 lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że należy porzucić stary świat - świat egoizmu, darwinowskiej walki klas. Że należy tworzyć świat nowy - świat solidarności, w którym jeden człowiek bierze na siebie brzemię drugiego człowieka. I w którym porzuca się już etos walki ze złem, a buduje się świat, w którym zło zwycięża się dobrem.

Homilia podczas pogrzebu Pawła AdamowiczaGdańsk słusznie się nazywa - i wielokrotnie Paweł to powtarzał - miastem wolności i solidarności. Dzisiaj przeżywamy tu, w Gdańsku, nowy dziejowy, historyczny moment. Cała Polska - może nie tylko Polska - czeka, ażeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka, i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach.

W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła. I ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: Trzeba skończyć z nienawiścią! Trzeba skończyć z nienawistnym językiem! Trzeba skończyć z pogardą! Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych!

Ostatnie pożegnanie Pawła AdamowiczaNie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać.

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza


Maryjo, która królujesz w tym Mariackim kościele. Maryjo, matko Jezusa i matko nasza. Kiedy z krzyża zdjęto Jezusa, wzięłaś go w swoje ramiona i przytuliłaś do serca. Prosimy Cię dzisiaj, weź w swoje ramiona Pawła. Przytul go do serca i zaprowadź do domu Ojca. I prosimy Cię jeszcze, ponadto: przytul do swego serca najbliższych Pawłowi i tych wszystkich, których ugodziła ta śmierć - niezrozumiała, niesamowita. Przytul nas wszystkich tak, abyśmy naprawdę umieli budować nasze osobiste życie. Ale także, żebyśmy naprawdę umieli budować nasze wspólne, polskie życie.

Tłumy na pogrzebie Pawła Adamowicza

Opinie (456) ponad 20 zablokowanych

 • Jasne przesłanie do Jarosława.

  Jarosław idź na emeryturę! Po tym co się stało to jedyne sensowne rozwiązanie.

  • 517 281

 • na poczatek proponuje skonczyc z niszczeniem witaczy po kaszubsku przy wjazdach do Gdańska
  świadczy to o tolerancji i akceptacji mniejszości w historycznie wielokulturowym Gdańsku

  • 205 65

 • To jest przeslanie do wszystkich partii pis/ po i reszty oraz mediów bo sieją nienawiścią

  I dziela Polakow

  • 439 14

 • Wszystko dla Gdańska !!!

  Wszystko dla Polski !!!

  • 180 18

 • jasne przesłąnie do Ciebie żeby przestać jątrzyć. Pozdro

  • 127 115

 • Dlaczego ten ksiądz

  Cały czas mówił tak o zmarłym!!???

  To bardzo niegrzeczny wydźwięk miało...

  • 46 434

 • Mądre słowa piękne przesłanie tylko czy my jesteśmy gotowi , kiedy tyle nienawiści płynie.Spoczywaj w spokoju Panie Prezydencie

  • 251 27

 • Mowa nienawisci kolego...

  • 58 23

 • My Polacy, chcieliśmy i wtedy 10 kwietnia, i teraz w styczniu po prostu być razem, zakopać podziały, wspólnie uczestniczyć w zadumie i refleksji.

  Niestety, media nie dały nam po raz kolejny przeżywać żałoby wspólnie. Tak, to jest tylko i wyłącznie wasza odpowiedzialność, drogie media, że pomiędzy Polakami są podziały. I wiemy, że wy tego chcecie, bo na podziałach sami możecie zyskać coś dla siebie i swoich właścicieli.
  Dlaczego tylko was o to oskarżam, a nie polityków? Bo politycy wiedzą, że na podziałach można coś ugrać ale przede wszystkim - że my możemy ich zmienić. A wy jesteście niewybieralni, mianowani przez naczelnych i właścicieli portali do tego aby urabiać opinię publiczną i wtłaczać im schematy oraz, tak tak, sączyć nienawiść do głów.

  Tak to wy, wy i tylko wy jesteście odpowiedzialni za "atmosferę" w kraju, pardon, w tymkraju. Bo to wy decydujecie co, kogo i w jaki sposób pokazać, a czego nie pokazywać.
  To wy promowaliście palikociarnię, gdy obiecała że "wypatroszy Kaczyńskiego i powiesi na drzwiach".
  To wy broniliście zbiórki na płatnego zabójcę, bo "to taki performens".
  To wy produkujecie fejki, po to aby podsycać ogień pod Polakami.
  To wy celujecie ostrzem podziałów w kompleksy ludzi i uderzacie w ich najczulsze struny.
  To wy nakręcacie afery co rusz o byle bzdury, że tylko dziki, korniki czy wiewiórki wspomnę. Bo dzięki temu permanentemu trwaniu w napięciu, możecie sterować emocjami ludzkimi i kierować je tam, gdzie chcecie.
  To wy nie mieliście żadnej refleksji po tragedii smoleńskiej ani zabójstwie Marka Rosiaka. Ba, tą pierwszą wykorzystaliście do nakręcenia największej machiny nienawiści, pogardy i podłości jaką widziała Polska po 1989 roku!
  To wy.... wymieniać można bez końca.
  I to wy dziś stajecie w pierwszym szeregu tych, którzy twierdzą, że to nienawiść zabiła Adamowicza. No to się może zastanówcie, skąd ta nienawiść się wzięła? Przyleciała pewnie z kosmosu, tak jak naziści w 39'..

  My chcieliśmy być razem. I wtedy i teraz. Wy chcieliście żebyśmy byli osobno, bo wiecie że Polacy zjednoczeni potrafią dokonywać rzeczy wielkich, a skłóceni wewnętrznie są łatwym celem. A przecież nie o to wam chodzi żeby Polacy byli wspólnotą, a wręcz przeciwnie. Nie za to wam płacą.
  Na skalę masową, jesteście największym złem tego kraju.

  • 344 74

 • Co?

  • 31 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.