• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O losie Katarzyny P. zdecyduje sąd w Toruniu

Szymon Zięba
18 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (152)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak sprawa Amber Gold zmieniła prawo
Katarzyna P. stara się o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Katarzyna P. stara się o przedterminowe warunkowe zwolnienie.

Gdański sąd nie będzie decydował o ewentualnym wcześniejszym wyjściu z więzienia Katarzyny P., skazanej w aferze Amber Gold. O jej losie zadecyduje sąd w Toruniu. Wszystko przez to, że kobietę przeniesiono do Zakładu Karnego w Grudziądzu, a w związku z tym zmienił się właściwy do orzekania sąd.Sąd powinien zwolnić Katarzynę P. wcześniej z więzienia?

Przypomnijmy: w lipcu informowaliśmy, że Katarzyna P., jedna ze skazanych w głośnej sprawie Amber Gold, trafiła ponownie za kratki. To wynik prawomocnego wyroku wydanego w maju przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Żona Marcina P. została skazana łącznie na 11,5 roku więzienia.

Wcześniej - w ramach aresztu tymczasowego - przebywała już za kratkami od 2013 do 2021 roku.

Choć wydany w maju wyrok był dla Katarzyny P. dość pozytywny, bowiem sąd skrócił jej odsiadkę o rok w stosunku do wyroku sądu pierwszej instancji, to jednak wiązał się dla niej z koniecznością powrotu za kratki.

Amber Gold: Katarzyna P. wróciła za kratki Amber Gold: Katarzyna P. wróciła za kratki

Bo choć w 2021 roku Katarzyna P. wyszła na wolność, gdy sąd uchylił jej tymczasowy areszt i podczas apelacji odpowiadała z tzw. wolnej stopy (w rzeczywistości nie stawiając się na kolejnych rozprawach), to jednak zostało jej do odsiadki około 2 lat.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że - zgodnie z prawem - czas, jaki Katarzyna P. spędziła w tymczasowym areszcie, zaliczył się jej na poczet odbywanej kary. Oznacza to, że nadszedł czas, w którym kobieta może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie (w tym przypadku to 3/4 kary).

- Sprawa Katarzyny P. o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia została zarejestrowana 24.08.2022 r. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu posiedzenia - mówił we wrześniu sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Sprawą Katarzyny P. zajmie się inny sądTeraz okazuje się, że gdański sąd sprawą Katarzyny P. zajmować się nie będzie. Katarzynę P. przetransportowano bowiem do Zakładu Karnego w Grudziądzu (P. została prawomocnie skazana i odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, a wcześniej przebywała w areszcie śledczym. ZK Grudziądz jest m.in. zakładem dla kobiet).

- Sądem właściwym do orzekania w sprawach penitencjarnych jest sąd aktualnego miejsca osadzenia skazanego - mówi sędzia Tomasz Adamski. - Sąd Okręgowy w Gdańsku Wydział Penitencjarny postanowieniem z dnia 15 listopada 2022 r. uznał się niewłaściwym i akta sprawy o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia przekazał do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Toruniu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane