• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obfitość Harry Potterów?

Katarzyna Gruszczyńska
8 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Joanne K. Rowling, autorka przygód Harry'ego Pottera weszła do grona 20 najbogatszych ludzi świata. W Polsce tylko kilkunastu pisarzy utrzymuje się wyłącznie z twórczości literackiej. Niektórzy narzekają, że przy braku mecenatu państwa za kilkanaście lat będziemy obcowali głównie z literaturą obcojęzyczną typu "Harry Potter". Jak w Międzynarodowym Dniu Pisarza sytuację oceniają lokalni poeci i pisarze, m.in. wojewoda pomorski Jan Ryszard Kurylczyk?

W gdańskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zarejestrowanych jest 49 osób. - W ciągu roku przyjmujemy jednego, dwóch autorów - mówi Elżbieta Pękała ze stowarzyszenia.

- Nie myślę o pisarzu jako o kimś, kogo objęło posłannictwo boże - śmieje się Anna Czekanowicz, prezes stowarzyszenia, poetka.
- To nie jest zawód w potocznym tego słowa znaczeniu - dodaje.

Jan Ryszard Kurylczyk, wojewoda pomorski, literat, autor książek o tematyce historycznej przyznaje, że jego marzeniem jest sytuacja, gdy mógłby poświęcić się wyłącznie pisaniu. - Cały czas o tym myślę, ale życie jest brutalne i trzeba z czegoś żyć. Rzadko który pisarz jest w stanie utrzymać się z tego, co robi, może poza Stanisławem Lemem - mówi.

Według Władysława Zawistowskiego, pisarza, wydawcy, Polska jest za małym krajem, a język polski zbyt ubogi, ograniczony, żeby mógł powstać rynek dzieł tworzonych w tym języku. - Gdyby te same dzieła powstawały w języku angielskim, miałyby nośność 50 razy większą - twierdzi. - Również odbiorców jest za mało - przyznaje.

Obecnie książka to produkt taki sam, jak płatki śniadaniowe czy przeciwzmarszczkowy krem do twarzy. Dobre opakowanie, odpowiednio nakręcony szum wokół przedsięwzięcia , stanowi lwią część sukcesu. Czasami jest to nagłośniony romans pisarza z osobą równie znaną i popularną, jak on sam, czy nalepka na książce z hasłem typu "Świetlicki poleca" (tak było w przypadku "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej).

Najdobitniej świadczy o tym przykład Joanne K. Rowling i jej "złotego dziecka" - historii o Harrym Potterze. Rowling zarabia na sprzedaży książek, praw autorskich, a także gadżetów.

- Jeżeli w promocję 90 proc. wydawanych książek włożyłoby się duże pieniądze, to wszystkie świetnie sprzedałyby się świetnie - mówi Anna Czekanowicz.
- Dzieła powinny otrzymywać jakiś rodzaj wsparcia społecznego, bo jeżeli tak się nie stanie, za 20 lat będziemy mieli do czynienia wyłącznie z literaturą obcojęzyczną, typu "Harry Potter" - mówi Władysław Zawistowski.

Czy Internet może być dobrym narzędziem dla pisarza? Władysław Zawistowski kilka lat temu był współzałożycielem serwisu www.literatura.net.pl. - Jednak moje doświadczenia z Internetem są na razie zniechęcające w tym względzie, bardzo trudno jest znaleźć komercyjne zastosowanie dla internetu w odniesieniu do literatury - opowiada.

Kiedyś poeci pisali do szuflady, dziś tworzą internetowe dzienniki, czyli blogi. - Z tego, że ktoś ma swój blog, nic nie wynika, jeśli nikt go nie przeczyta - mówi Anna Czekanowicz.
Czego można życzyć pisarzom? Czytelników, czytelników, czytelników - odpowiadają chórem.

Opinie (150)

  • ad meritum
    czy ktos powie mi o co chodzi?
    "Jan Ryszard Kurylczyk, wojewoda pomorski, literat, "

    literat??
    a co pisze "wiem"?
    "Literat, osoba zajmująca się zawodowo twórczością literacką, starająca się utrzymywać z pisania. Literaci zaistnieli w Europie w ciągu XVIII w., co łączyło się z rozwojem drukarstwa, ruchu wydawniczego i prasy. W Polsce można mówić o tym zjawisku u schyłku XVIII w., ale rozwinęło się dopiero w XIX w."

    wojewoda literat:)
    ja wiem, że "literatka" to dawniej była tzw musztardówka która ładnie dzieliła pół basa...na czterech

    • 0 0

  • Kurylczyk do dzieła ! Pisz waćpan pisz.

    1. Powieść science-fiction pt. Autostrada do Nieba (A1).
    2. Bajki dla dzieci: Centrum handlowe zamiast spichlerza, czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek.

    • 0 0

  • Ciekawe, czy to prawda że kupując w MC Donald's zestaw dostajesz Harry Pottera gratis... ups tzn. miało być MC Pottera, ewentualnie Big MC Pottera ;)

    • 0 0

  • słow gięcie i cięcie..

    pani kasiu, nie odrobiła pani lekcji
    najpierw ten "literacki wojewoda" a tutaj jeszcze ten kwiatek
    "Kiedyś poeci pisali do szuflady, dziś tworzą internetowe dzienniki, czyli blogi. - Z tego, że ktoś ma swój blog, nic nie wynika, jeśli nikt go nie przeczyta - mówi Anna Czekanowicz."

    kiedyś poeci pisali bo mieli po prostu TALENT i COŚ DO POWIEDZENIA
    dziś zresztą też:)
    oprócz tego mieli zapewne wrażliwość, no i to co gallux se ceni najbardziej czyli umiejętność zabawy słowem:))
    blogi nie sa zbiorem poezji ale raczej "dziennikami" czy "memurałami"
    chyba, że czeos nie doczytałem

    • 0 0

  • Czy ktoś mi potwierdzi że w dzisiejszym odcinku..

    Stawki większej niż życie gra tam pani Minister edukacji Łybacka ?

    • 0 0

  • "język polski zbyt ubogi, ograniczony"???

    I kto to mówi???
    Literat???
    Ręce opadają - z takim podejściem to nic dziwnego, że polscy pisarze kuleją...

    Myślę że główną przyczyną tak słabego stanu naszych pisarzy jest fakt, że nie da się z tego utrzymać - wielu z talentem jest zbyt zmęczonych po pracy by napisac jeszcze dobrą książkę... smuuutne :(

    • 0 0

  • alex

    A może po prostu polscy pisarze nie gustują w komercyjnych szmatławcach typu Harry Potter i dlatego są mniej popularni?
    Nie od dziś przecież wiadomo, że z twórczości ambitniejszej ciężko się w naszym kraju utrzymać.

    • 0 0

  • Swoją drogą pani minister nie zmieniła fryzury od tamtego czasu !!!

    • 0 0

  • TEMAT NA DZIŚ

    Klucz do orgazmu

    Kobiecy orgazm "siedzi" w głowie / Archiwum
    Osiągniecie orgazmu przez kobietę nie jest rzeczą łatwą, ale też nie niemożliwą. Paradoksalnie - im bardziej partner stara się do niego doprowadzić, tym rzadziej się to udaje.

    Do osiągnięcia udanego kobiecego orgazmu nie wystarczy wytrawny kochanek. Każdej z nas orgazm "siedzi" w głowie, trzeba go tylko umieć stamtąd uwolnić.

    Żeby tego dokonać, spełnionych musi być kilka warunków, niekoniecznie związanych z samą sztuką kochania. Są to m.in. poczucie bezpieczeństwa, stabilności związku oraz zaufanie do partnera.

    Zazwyczaj poziom potrzeb seksualnych każdej kobiety równy jest możliwościom ich zaspokojenia. Na początku każdego związku, kiedy jeszcze "płonie" fascynacja partnerem, możliwość osiągnięcia - jak to się fachowo określa - następujących po sobie odruchowych skurczy mięśni okołopochwowych, jest bardzo duża. Maleje wprost proporcjonalnie do stażu związku. Wtedy nasze potrzeby są mniejsze, a i partner jakiś taki mniej atrakcyjny...

    • 0 0

  • writer

    może dlatego, że "twórczość ambitna" jest kierowana do małego grona odbiorców, a dla znacznej większości jest synonimem "twórczości nudnej i ciężkiej"?
    Zwykły człowiek po powrocie z pracy też woli przeczytać coś miłego i interesujacego - nie koniecznie musi to być głupie!
    Zresztą Harry Potter jest kierowany do dzieci, więc co tu mówić o "twórczości ambitnej"?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane