Fakty i opinie

Objazd zamkniętego Huciska. Drogowców poniosła fantazja?


Na czas zamknięcia ul. Hucisko w centrum Gdańska drogowcy zasugerowali jazdę w kierunku północnych dzielnic Gdańska przez obwodnicę i ul. Słowackiego. Czy ta propozycja ma sens? Zbadaliśmy czas przejazdu objazdem i przez bardziej zatłoczone centrum miasta.Jak oceniasz objazdy na czas zamknięcia ul. Hucisko?

krytycznie, trudno się zorientować, którędy jechać 43%
przeciętnie, jest spore zamieszanie, ale mieszkańcy sobie poradzą 29%
dobrze, ale nie są to dla mnie wymarzone propozycje 8%
bardzo dobrze, nie mam uwag 20%
zakończona Łącznie głosów: 699
W centrum Gdańska ruszyła budowa tunelu pod ul. Hucisko zobacz na mapie Gdańska, który ma ułatwić przejazd przez centrum po wybudowaniu Forum Gdańsk. Z tego powodu drogowcy zamknęli ul. Hucisko między siedzibą Rady Miasta w dawnym Żaku i Urzędem Miasta przy Nowych Ogrodach.

Wprowadzono oczywiście objazdy.

Jeden z nich poprowadzono przez obwodnicę i dalej ul. Słowackiego. To zalecenie dla kierowców, którzy wjeżdżają do Trójmiasta od strony Łodzi i Elbląga i udają się w rejon północnych dzielnic Gdańska lub Sopotu. Objazd ma zachęcać do omijania centrum, które może być zakorkowane właśnie w związku z pracami na zamkniętej ul. Hucisko.

Postanowiliśmy sprawdzić, którędy w trakcie poniedziałkowego szczytu porannego jedzie się szybciej. Czy faktycznie centrum Gdańska jest aż tak zakorkowane, że trzeba nadkładać kilka kilometrów drogi - jadąc obwodnicą i ul. Słowackiego?

Start wyznaczyliśmy w miejscu obsługi podróżnych w Koszwałach przy Południowej Obwodnicy Gdańska. zobacz na mapie Gdańska Miejsce zakończenia testu wybraliśmy we Wrzeszczu, przy dworcu kolejowymzobacz na mapie Gdańska. Wystartowaliśmy kilka minut po godz. 8. Na drogach nie było nadzwyczajnych utrudnień - prac drogowych, wypadków czy kolizji.

Czytaj też: Jak nie utknąć w korku po zamknięciu ul. Hucisko

Trasa przejazdu obu samochodów. Pokonanie pomarańczowej trasy trwało 15 minut mniej.
Trasa przejazdu obu samochodów. Pokonanie pomarańczowej trasy trwało 15 minut mniej. graf. Trojmiasto.pl
Wyniki testu

Maciek Korolczuk pojechał przez centrum Gdańska - ulicami: Elbląską, Podwale Przedmiejskie, Podwale Grodzkie. We Wrzeszczu kierowca kluczył jeszcze ulicami Konopnickiej i ks. J. Zator-Przytockiego. Pokonanie 24 km zajęło mu 19 minut 43 sekundy. Zużycie paliwa na poziomie 2,04 l PB 95.

Maciek Naskręt podróżował obwodnicą, ale tylko momentami mógł się rozpędzić do 120 km/h. Choć leśny odcinek ul. Słowackiego przejechał sprawnie, to już na al. Żołnierzy Wyklętych dojazd do al. Grunwaldzkiej trzeba było okupić ok. pięcioma minutami stania w korku. 34-kilometrową trasę pokonał w 34 minuty i 55 sekund. Zużycie paliwa na poziomie 2,89 l PB 95.

Jakie wnioski? Zdecydowanie nie polecamy objazdu obwodnicą. Kierowca nie tylko traci paliwo, ale także coś, czego nigdy nie odzyska, czyli czas, który jest kluczowy dla tych, którzy wyjeżdżają rano do pracy.

Prace na ul. Hucisko.
Prace na ul. Hucisko. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Prace na Hucisku nie stanęły

Inwestycja na ul. Hucisko prowadzona jest w sercu Gdańska. Z tego powodu przykuwa ona zainteresowanie przechodniów. Po południu pojawiła się informacja, że prace budowlane stanęły.

Na szczęście jednak ta informacja okazała się nieprawdziwa.

- Prace toczą się zgodnie z planem. Odkryliśmy studnię, którą teraz według harmonogramu sprawdzają archeolodzy. Z tego też powodu wycofaliśmy ciężki sprzęt, więc może to tworzyć złudzenie, że prace stoją - mówi Wojciech Bróż z Korporacji Doraco, która odpowiada za realizację części drogowej Forum Gdańsk.

Przypomnijmy, że ul. Hucisko ma być zamknięta przez 15 tygodni.

Zalecana przez urzędników trasa m.in. do Wrzeszcza (bez wjazdu do centrum).
Zalecana przez urzędników trasa m.in. do Wrzeszcza (bez wjazdu do centrum). mat. prasowe

Opinie (168) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.