Fakty i opinie

Suszenie prania na balkonie. Niektórym to przeszkadza

Szczególnie dużo kontrowersji wzbudza wieszanie prania poza balustradami balkonów. W wielu spółdzielniach w Trójmieście jest to zabronione.
Szczególnie dużo kontrowersji wzbudza wieszanie prania poza balustradami balkonów. W wielu spółdzielniach w Trójmieście jest to zabronione. Lesik Oleksandr/123.com

Przyszła wiosna, a wraz z nią "sezon" na suszenie prania na balkonach i suszarkach przy oknach. Okazuje się, że ten z pozoru nieszkodliwy temat jest kością niezgody na wielu osiedlach. Niektóre trójmiejskie spółdzielnie decydują się nawet na umieszczenie osobnego "praniowego zapisu" w swoich regulaminach. Bywa też, że schnąca bielizna wywołuje spór... obyczajowy.Suszysz bieliznę na balkonie?

tak, niezależnie od pory roku 28%
tak, ale tylko latem 39%
suszę pranie, z wyłączeniem bielizny; to zbyt intymne 13%
nie, korzystam z elektrycznej suszarki 8%
nie, mam ogólnodostępną suszarnię 2%
nie mam balkonu 10%
zakończona Łącznie głosów: 7351
Dla jednych susząca się bielizna na balkonie to coś zupełnie normalnego. Inni narzekają, że to nic innego jak psucie estetyki osiedla. Są też tacy, którzy uważają, że dres czy bluzę na balkon wywiesić można, ale koronkowe majtki, męskie bokserki czy stanik już nie bardzo.

O tym, jak daleko może zabrnąć "praniowa wojna", przekonała się mieszkanka warszawskiego Wilanowa. Kobieta otrzymała liścik, z którego wynikało, że schnąca bielizna stanowi "pokusę" dla syna jednego z sąsiadów.

Dużo częściej jednak sąsiedzkie niesnaski wywołuje nie rodzaj schnącej garderoby, a sposób, w jaki ta jest suszona.

- Cierpię, gdy widzę rozwieszone "szmatki" na suszarkach doczepionych do balustrad albo przez nie przerzuconych. A do prawdziwej pasji doprowadzają mnie sąsiedzi z góry, którzy dokładnie nie wyżymają chodniczków czy pościeli i później kapie mi to na balkon lub na głowę. Dramat! - denerwuje się Karol z Wrzeszcza. - Żyjemy w XXI wieku, czas zainwestować w suszarkę elektryczną albo pralkę z suszarką, a nie wietrzyć ciuchy na balkonach.

Grillowanie na balkonie. "Wolnoć Tomku w swoim domku"?Problemu w suszeniu prania nie widzi AnnaChełmu.

Mieszkanka jednego z bloków na warszawskim Wilanowie otrzymała liścik dotyczący schnącej bielizny.
Mieszkanka jednego z bloków na warszawskim Wilanowie otrzymała liścik dotyczący schnącej bielizny. Obywatele Wilanowa/FB
- Dopóki nikt nie montuje suszarek do parapetów albo nie przerzuca pościeli przez balustrady, nie mam z tym problemu. Sama często rozstawiam suszarkę na balkonie, choć bieliznę suszę w domu - podkreśla.

Są odpowiednie przepisy i suszarnie dla mieszkańcówCo ciekawe, "praniowe zapisy" w swoich regulaminach nierzadko mają spółdzielnie.

- Zapisy regulaminu stanowią, że na balustradach balkonów, loggii i parapetach okien nie wolno wieszać garderoby, pościeli ani zawieszać suszarek do bielizny. Natomiast suszenie prania na balkonach i loggiach powinno odbywać się tak, aby strugi wody nie ściekały, niszcząc elewację i zabrudzając położone niżej okna i balkony - słyszymy w Spółdzielni Mieszkaniowej "Wiczlino".
Kontrowersje często budzi jednak nie rodzaj suszonej bielizny, a sposób jej wywieszania.
Kontrowersje często budzi jednak nie rodzaj suszonej bielizny, a sposób jej wywieszania. FB
Przedstawiciele SM podkreślają, że z ich doświadczenia wynika, że suszenie prania na balkonach zazwyczaj odbywa się poprzez umieszczenie prania na przestawnych suszarkach ustawianych na posadzce balkonów, w wyniku czego zasłaniane są one przez balustrady.

- W tej sprawie do administracji spółdzielni nie wpływają skargi mieszkańców. Ponadto w naszych budynkach mamy pomieszczenia suszarni, z których zainteresowani mieszkańcy mogą korzystać - słyszymy.

Opinie (643) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Mój balkon i wieszam co chce, grunt aby nie kapać sąsiadowi na dole.
  Minus wieszania ciemnych wilgotnych ubrań na balkonie to połowienie ich.

  • 253 24

 • To już nawet bloki mamy chrześcijańskie?

  Jestem wierzący ale Boga do suszenia bielizny na balkonie nie mieszam! Trochę tylko niepolitycznie takie galoty wyglądają i tyle w temacie xd

  • 264 12

 • Suszyć nie wolno

  Palić na balkonie czy w oknie broń Boże. A bączka we własnej chałupie mogę puścić? Wodę spuścić po 22 ?

  • 244 31

 • Mnie już w tym kraju nic nie zdziwi. Nawet spór i podzielenie Polaków praniem :)
  Święto Konstytucji 3 Maja- drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej, z której niestety niewiele już zostało, a Polacy zamiast świętować stoją gęsiego w kolejkach do wyszczepienia :) Czy wy w tej Polsce nie macie przychodni, ambulatoriów czy szpitali jak cywilizowani ludzie? Szczepienie w namiocie na parkingu? Warunki gorsze niż u niejednego weterynarza więc wszędobylskie pranie to nie problem w Cebulandii

  • 175 66

 • A wystarczy kupić suszarkę....a te ogromne majty to King Konga?

  • 47 139

 • Roszczeniowe podzielone spoleczenstwo

  Szuka ciągle problemów zamiast zajac sie wlasnym interesem.
  przykre.

  • 237 6

 • Już nie mają się o co czepiać

  • 209 15

 • Mój balkon i mogę na nim suszyć co chcę i jak chcę

  • 75 13

 • Ostatnio mam wrażenie że trojmiasto.pl stał się portalem obyczajowym. Co wolno a co nie. Co wypada. Jak się ludzie zachowują.

  • 202 15

 • sasiadom z gory co wywieszaja pranie, odwdzieczam sie paleniem na balkonie, dym idzie do nich a ich pranie bedzie smierdzec

  • 40 171

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.