Ochrona konserwatorska nie musi być zagrożeniem dla Młodego Miasta

Blady strach padł na właścicieli działek na terenie Młodego Miasta. Po prawie dwóch dekadach dewastacji kolebki "Solidarności" i tworzeniu planów zagospodarowania specjalnie dla nich, będą musieli liczyć się z niezależnym od lokalnych wpływów i układów urzędem konserwatora zabytków. To dziś jedyne rozwiązanie prawne, które może zagwarantować przyzwoitą architekturę, urbanistykę i ochronę obiektów, których jeszcze nie zburzono - pisze Krzysztof Koprowski.Czy należy zwiększyć kontrolę nad zabudową i rozbiórkami na terenie Młodego Miasta?

Zobacz wyniki (1018)
Po niemal dziesięciu latach od rozpoczęcia dyskusji o wpisaniu na listę UNESCO terenów postoczniowych w Gdańsku, deweloperzy znowu straszą mieszkańców wizją stagnacji na terenie Młodego Miasta.

Tym razem ich przeciwnikiem stał się urząd Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który rozpoczął starania o wpisanie atrakcyjnie położonego obszaru do rejestru zabytków.

Koniec okresu swobody wyburzeńCzy jest się czego obawiać? Z punktu widzenia inwestorów - z pewnością. Kończy się dla nich okres całkowitej bezkarności i swobody. Okres, w którym mogli dokonywać niemal bez ograniczeń rozbiórek dawnych hal stoczniowych, budynków, pochylni czy nawierzchni. Ich władania nie przetrwały nawet fragmenty napowietrznych instalacji przesyłowych, które mogły być unikalnym akcentem w przestrzeni nowej-starej dzielnicy Gdańska.

Wieloletnie obietnice deweloperów bez pokryciaSzumne zapowiedzi rychłego rozpoczęcia zabudowy tych terenów, stworzenia od podstaw nowej dzielnicy, do dzisiaj pozostają pustym hasłem. Poza budową kontrowersyjnej ul. Nowej Wałowej (ks. Jerzego Popiełuszki) wraz z którą całkowicie niepotrzebnie zburzono pierzeję ul. Jana z Kolna oraz Europejskiego Centrum Solidarności, nic więcej tutaj nie powstało. I to mimo braku wpisu do UNESCO, który przecież miał utrudnić działania budowlane.

Dzisiejsze larum ze strony deweloperów nie różni się niczym od tego sprzed dekady. Co zrozumiałe, chodzi im o maksymalizację zysków z zabudowy swoich gruntów. Dobra architektura i urbanistyka to kwestie, które od dawna schodzą na dalszy plan przy projektach deweloperskich.

graf. Trojmiasto.pl

Plany zagospodarowania, które pozwalają prawie na wszystkoBy maksymalizować zyski, potrzebne jest liberalne podejście prawno-planistyczne. I takie właśnie zapewniają obecne plany zagospodarowania przestrzennego dawnej stoczni, które pozwalają na niemal pełną swobodę w kształtowaniu nowej zabudowy: zarówno pod względem usytuowania budynków, ich formy czy wysokości.

Obowiązujące plany są do tego stopnia "uniwersalne", że zgodnie z nimi można zbudować tutaj zarówno centrum handlowe, dziesiątki punktowców mieszkalnych czy kwartałową zabudowę z usługami w parterach.

Nawet siatka ulic została nakreślona w sposób symboliczny. Podtrzymano jedynie istnienie gotowych już dróg oraz dodano przeskalowaną ul. Nową Wałową. Dalsze kształtowanie układu transportowego oraz jego dostępności dla osób postronnych pozostawiono w rękach deweloperów.

Ulica Jana z Kolna w 2006 r. i obecnie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Konserwator zabytków ratunkiem dla fatalnych planów?Ułomność polskiego systemu planowania przestrzennego sprawia, że cofnięcie błędów istniejących planów zagospodarowania jest praktycznie niemożliwe. Przypomnijmy, że tworzono je w okresie wysokiego bezrobocia i problemów gospodarczych z przełomu wieków, kiedy każda inwestycja generująca miejsca pracy była na wagę złota. Dziś, gdy sytuacja jest zupełnie inna, każda zmiana planu może wywołać lawinę roszczeń o odszkodowania od właścicieli gruntów. Nawet jeśli nie zrobili nic, by swój ugór jakoś zagospodarować.

W tej sytuacji jedynym ratunkiem dla ładu przestrzennego w dawnej stoczni pozostaje postawa Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który jako jedyny może decydować o ostatecznym kształcie budynków.

Jest to w pewnym sensie sytuacja absurdalna, że urząd stworzony do dbania o ochronę zabytków, jako jedyny ma narzędzia do wpływania na ostateczną estetykę i ład nowej zabudowy. Takie są jednak efekty tworzenia prawa pod dyktat deweloperów, którzy chcą budować tanio i sprzedawać drogo - bez oglądania się na otoczenie.

Czytaj też: Jak planowane są polskie miasta?

Ulica Jana z Kolna w 2006 r. i obecnie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Władze Gdańska także chcą ochrony konserwatorskiejO tym, że tereny Młodego Miasta potrzebują właśnie takiego zabezpieczenia, przekonywali nawet włodarze Gdańska, którzy w 2004 r. "przepchnęli" przez Radę Miasta dwa obowiązujące plany zagospodarowania.

W 2016 r., gdy ujawniono wizualizacje kontrowersyjnego osiedla wieżowców Bastion Wałowa, Wiesław Bielawski, do niedawna zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, na łamach Gazety Wyborczej tłumaczył:

- Występowaliśmy do konserwatora, by skorzystał z formy ochrony, jaką jest wpis do rejestru, jeszcze przed opracowaniem wykonanym przez ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych). Nie definiowaliśmy, jakie fragmenty powinny zostać wpisane, ale wskazaliśmy, że to najbezpieczniejsza forma ochrony. Konserwator dostał też opracowanie jako pewną podstawę. Po to jest organem, ma wiedzę i doświadczenie, by to ocenił, coś do tego wniósł.

Deweloperzy nie mogą domagać się odszkodowaniaW tym samym artykule Bielawski zapewniał również, że takie działanie konserwatora nie rodzą żadnych pozwów o odszkodowanie - czym dziś grożą deweloperzy.

- Zaletą wpisu do rejestru jest to, że nie naraża on gminy na roszczenia odszkodowań od właścicieli terenu. Tymczasem podjęcie procedury zmiany planu i wprowadzenie kolejnych ograniczeń wiąże się z roszczeniami właścicieli, naraża nas na wielomilionowe koszty - tłumaczył Bielawski.
Bastion Wałowa powstał w oparciu o ten sam plan, który obowiązuje dla Młodego Miasta i który pozwala na podobną zabudowę na znacznie większym obszarze.
Bastion Wałowa powstał w oparciu o ten sam plan, który obowiązuje dla Młodego Miasta i który pozwala na podobną zabudowę na znacznie większym obszarze. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

O zabudowie decyduje rachunek ekonomicznyCzy PWKZ może wstrzymać całkowicie i na zawsze zabudowę Młodego Miasta? Wbrew obawom deweloperów i mieszkańców - absolutnie nie. I są na to twarde dowody. Od lat inwestycje deweloperskie są prowadzone na obszarze znacznie cenniejszym niż stocznia. Chodzi o Główne Miasto, gdzie forma ochrony jest jeszcze ściślejsza, bo sprawowana zarówno przez urząd konserwatora, jak i restrykcyjne plany zagospodarowania.

Jeśli coś wstrzyma zabudowę Młodego Miasta to nie konserwator zabytków, lecz czysty rachunek ekonomiczny. Póki grunty na Młodym Mieście nie nabiorą odpowiedniej wartości do ich spieniężenia (czytaj: zabudowy), póty będą leżały odłogiem. Brak podatku katastralnego sprawia, że w Polsce tego sytuacje mogą trwać dekadami - najlepszym przykładem była tzw. dziura wstydu przy ul. Rajskiej zobacz na mapie Gdańska, która na dewelopera z prawdziwego zdarzenia czekała ponad 15 lat.

Wojewódzki Konserwator Zabytków może natomiast - przy dobrej współpracy z architektami i urbanistami - naprawić błędy planistyczne przeszłości oraz uratować cenny obszar "na przedłużeniu" Śródmieścia od chaotycznej zabudowy, równoważąc potrzeby deweloperów i interes społeczeństwa.

Czytaj też: Kompromis w sprawie Młodego Miasta. Trudny czy wręcz niemożliwy?

Materiał archiwalny z 2012 r.

Opinie (311) ponad 10 zablokowanych

 • po co komu te ruiny? nawet skok przez płot bolka to fikcja. (16)

  zaorac!

  • 123 112

  • Bolek przypłynął motorówką i tu pojawia sie spór czy była to łódź SB czy straży granicznej. (8)

   są dwie wersje.

   • 18 21

   • Trzy milicyjna z posterunku na twierdzy wisloujscie (1)

    Wiem bo byłem sternikiem.

    • 11 9

    • Czyli jesteś z resortu.

     • 17 1

   • Dziwne, że ta wersja stała się popularna wraz z rosnącą popularnością Kaczyńskich. (2)

    Czyżby osobista zemsta?

    • 15 11

    • a jakie to ma znaczenie bolek oklamywal wszystkich przez lata (1)

     dopuscil sie nawet przestepstwa i niszczyl dokumenty bedac prezydentem.

     • 10 13

     • A Jarosław Polskęzbaw zachęcał, aby głosować na LW

      I jak startował do senatu z Elbląga to się z radością na plakatach pojawiał z Wałęsą.

      A teraz nagle mu się przypomniało? Wtedy nie wyspany widocznie był. Albo na lekach.

      • 11 4

   • Ciekawa koncepcja.

    Zwłaszcza, że w 1980 r. w Polsce nie było Straży Granicznej, tylko Wojska Ochrony Pogranicza.

    • 10 4

   • Przeplynol z elektromontazu (1)

    Nie sklakal tylko zostal przeplyniety z elektromontazu

    • 3 6

    • przecfelony przez prałata

     to nie jego wina

     • 2 2

  • dla normalnych to szansa dla chciwych prostaków tragedia

   • 7 2

  • po tych zdjęciach widać jak umiera nasze miasto

   • 11 2

  • dla ciebie słoiku to ruiny a dla nas nasze miasto

   • 4 7

  • Odezwało się prymitywny kmiot folwarczny.

   • 2 4

  • bolek nie skakal przez plot on poprostu wszedl przed karbitownie tam byly drzwi

   • 4 2

  • Bo to świetna architektura (1)

   W przeciwieństwie do nowej w stylu plastik fantastik

   • 5 1

   • Stoczniowe baraki

    To świetna architektura? Chyba oszalałeś

    • 2 3

 • Całe to państewko (11)

  to jeden wielki pomnik!
  My nie idziemy do przodu, my stoimy w miejscu, nie rozwijamy się tylko ciągle wspominamy historię, a świat jest przed nami o jakieś 60-70 lat!
  Zamiast inwestować w rozwój, inwestują w pomniki i nikomu nie potrzebne stare hale stoczniowe.
  Bezeduryyyy!

  • 148 78

  • TKM 1:27

   Pomniki i klepanie bzdur o dumie i o biało-czerwonych orłach,
   o bijącym sercu Europy kosztuje dużo mniej, jak rzeczywista i solidna gospodarka !
   Na efekty dobrej roboty należy czekać lata, wybory i słupki popularności
   rządzących sekt są widoczne natychmiast ...

   • 26 6

  • Chłopie (3)

   Tu nie chodzi o pomniki. Chodzi o to że nie może być sytuacji gdzie nadal panuje wolna amerykanka. Deweloperzy to najchętniej by wysadzili starówkę, a na jej miejsce wstawili jakieś kiczowate kurniki po 30 metrów. O to chodzi. Zasada ich zysków jak każdej innej firmy jest taka sama, z tą tylko różnicą że ich zyski generuje sprzedaż mieszkań. Nie różni to się niczym od bazarowca sprzedającego tureckie gacie- taniej kupić, drożej sprzedać. Niestety w wypadku budownictwa mieszkaniowego ta zasada procentuje takim wstawionym jak z innej bajki w ul Wałową- bastionem "sr*łowa". Dokładniej mówiąc- cierpi na tym uroda miasta. Dlatego jest potrzeba silnej presji na cwaniaczków. Polityka polityką, tu nie o to chodzi

   • 28 17

   • dlatego ja sie czasem dziwie. dlaczego nie zbiora sie razem i nie wykupia gdzies dziewiczej ziemi

    by zbudowac tam calkowicie nowe miasto od podstaw, od zera?

    Ktos mi odpowie co stoi na przeszkodzie by powstalo takie miasto lub kilka. Z dala od Gdanska, Warszawy Krakowa?

    Przeciez mogliby sie czuc tworcami a nie niszczycielami jak obecnie.

    Musieli by jednak poniesc koszty zwiazane z infrastruktura a oni wola jak rak zerowac na istniejacej tkance miasta i ja niszczyc..

    • 14 4

   • Silna presja na deweloperów powiadasz. (1)

    To nie w budyniowie. Tu za "zniżkę" na mieszkanie można wszystko.

    • 11 1

    • Podszywa się pode mnie ale zasadniczo się zgadzam

     • 0 1

  • Historia (1)

   Naród który nie pamięta swojej historii . Nie istnieje. Jeśli uważasz, że trzeba wyburzyć historyczne budynki to za jakiś czas nas nie będzie. Tego chcieli Niemcy w czasie II wojny światowej, żeby nasz naród przestał istnieć, więc gratuluje podejścia do własnej historii.

   • 17 11

   • i caly czas to realizują. oni nie zrezygnowali z faszystowskiej misji

    a prezydent jak widac temu sprzyja od 20 lat.

    • 5 7

  • Rozwój urbanistyczny potrzebuje spójnej wizji

   Za tzw Nową Wałową i takie budynki jak robi Robyg na Przymorzu wsadzałbym do więzienia. Planistę za brak wyobraźni, architekta za skundlenie zawodowe a dewelopera za niepohamowaną chciwość.
   Oczy krwawią jak się patrzy na te szkaradztwa tworzone metodą kopiuj/wklej.

   • 15 5

  • (1)

   Temu pisowskiemu konserwatorowi nie chodzi o stare hale on ch ce poprostu dopiec wladzom miasta.Doprowadzi do tego, ze stare sie rozsypie, a nowe nie powstanie.I faktycznie na wymioty sie zbiera slyszac ciagle o powstaniach,pomnikach rocznicach ciaglym zyciem historia,owsdzem trzeba o historii pamietac, ale w Polsce to juz skala absurdu.Drugi absurd to wszadobylscy ksieza,serial telewizyjny- ksiadz, otwarcie nowej drogi- ksiadz,kontrola drogowa- ksiadz,otwarcie nowej knajpy- ksiadz,na kazdej stronie gazety-ksiadz,co wlaczysz tv-ksiadz.Smieszny,dziwny,zabobonny kraj i jak my mamy dogonic kraje rozwiniete majac taka mentalnosc za granica smieja sie z nas.

   • 7 10

   • Aneto Szyłak

    przestań się wreszcie kompromitować i odejdź w kibini mater.

    ps. Wiesław B. dalej cię emabluje?

    • 4 2

  • Co dziwne najbardziej zacofana zaczyna byc, przez ciagla indoktrynacje mlodziez. I z kim budowac nowoczesna Polske, kiedy mlodzi caly czas na pielgrzymkach i lekcjach religii

   • 6 1

 • Wieżowiec Cavatina100m musi powstać! (11)

  Jest super, na osi JzK

  • 77 53

  • Ten dwweloper to kolejny spekulant gruntów, a na dodatek obok tego fikcyjnego wieżowca planuje kolejny parking naziemny na wzór tego przy pętli autobusowej.

   • 17 6

  • (1)

   Stawiają wieżowce i bloki bardzo blisko siebie, a później się dziwią, że mają smog za oknem. Nie ma naturalnej wymiany powietrza. Winne diesle. A wystarczy nie zagęszczać osiedli

   • 10 9

   • nie ma dymu bez ognia - ogień to transport i ogrzewanie.

    • 2 0

  • weź ciepłą kąpiel

   • 6 3

  • (1)

   Jana z Kolna 2006 rok w stronę Gdańsk mozna było dywagować. Ale juz w stone stadionu , zdecydowanie na plus ta rozbiórka. Obiektywne to te zdjęcia beda jak sie wykona zdjęcie przed wyburzeniem .po wyburzeniu i po zakończeniu budowy nowego

   • 3 4

   • Obiektywne mogły by być przed wyburzeniem i po zakończeniu rewitalizacji (np. patrz: kamienice przy SKM Wrzeszcz) z dobudową nowej architektury a nie klocków szklanych i szkieletowych parkingów

    • 8 1

  • Kult Cargo (1)

   Prosty lud widzi Manhattan - są drapacze chmur i dobrobyt. Znaczy - jak my zbudujemy wieżowce, dobrobyt przyjdzie do nas. Budują na swoje możliwości - tak jak buszmeni budowali samoloty z siana.

   To nie wysokościowce przynoszą dobrobyt drodzy państwo. To przemyślane miasta w których chce się żyć ściągają najlepszych specjalistów i pieniądze.

   • 6 2

   • jakoś nie widziałem tutaj wieżowców z siana

    tylko wysokie budynki, ponieważ jest to centrum miasta.

    Odpowiednia alokacja kapitału ze względu na drogi w okolicy i dobrą komunikację. Firmy podejmują racjonalne decyzję, ale lewica tworzy dziwne naciągane teorie.

    • 3 3

  • budować jak najwięcej i jak najwyżej

   • 1 3

  • Cavatina wcale nie chce tego budować (1)

   to rodzaj spekulacji - tam nie ma ani planów budynków, ani niczego tylko wyłudzanie PnB.

   To samo właśnie ćwiczą w Katowicach - kupili teren i mamią miasto aż 3 wysokościowcami ze sketchupaPro. Chodzi tylko o PnB i potem szybką sprzedaż ziemi, dalsza spekulacja

   • 5 1

   • Spekula spekułą

    Ale dzięki wizualizacjom można "przymierzyć" obiekt do miejsca lokalizacji no i "zaanonsować" go niejako społeczności..

    • 0 1

 • (4)

  wreszcie jak miało sie coś budować, to konserwator blokuje? Dlaczego nie działał jak wyburzali?

  • 119 36

  • wreszcie się miał obudować ;) czyli się nie budowało

   ale teren kolejny raz zmienił właściciela. I tak 25 lat już

   • 11 4

  • (1)

   bo nie mógł, przeczytaj artykuł o zmianie kompetencji konserwatora, wcześniej zajmował się tematem miejski z PO, a teraz wojewódzki z PIS

   • 14 7

   • głupek z Po nie mysli.

    • 6 4

  • dlatego, że Mafia spekulantów gruntów miała długie łapy

   sięgające dalej niż urząd konserwatorski i głębiej niż kieszenie prezydentów Miasta

   • 4 0

 • Bastion sr**tjon (35)

  Ja mam tylko jedno pytanie !!!!
  Ja rozumiem ze trzeba budowac, bo czemu nie !

  Ale do ch*ja wafla kto zezwolil na budowe tego Bastionu Walowa ......... ?

  Jesli to co przedstawiaja zdjecia i gotowe budynki - sa one NIBY zbudowane z materialow wysokiej jakosc to jak zapraszam architekta i osobe odpowiedzialna za to szkaradziejstwo do Rotterdamu, Mediolanu czy chociazby Londynu aby ta osoba zobaczyla co oznacza budowac z wysokiej jakosci materialow i jaj fajna zabudowa moze powstac w tak prestizowaym miejscu,

  Osoba ktora wydala zezwoalnie na to powinno sie jej odebrac dozywotnio przywilej wykonywania zawodu ......

  • 155 22

  • Bastion to betonowa szkarada ! (7)

   Za tą szkaradną zabudowę ( Bastion) odpowiedzialny jest były szef architektury
   z Urzędu Miasta pan Bielawski !

   • 29 4

   • a kto go sobie wybral? podpowiem: Budyn na zlecenie swietych dewloperow

    • 12 0

   • Bastion jest ok.

    Ożywił okolicę, jest ruch, światła, ludzie na tym skansenie

    • 3 21

   • Bastion jest fuj, a za to dwa szkaradne punktowce PRL przy pomniku 3 krzyży są (4)

    piękne i super komponują się z budynkiem biblioteki PAN i 1 LO?
    Tym co krzyczą chyba nic nie pasuje, boją się nowości i zmian. Hamulcowym mówimy NIE.

    • 3 14

    • Tak, niestety te bloki pasują tam bardziej.

     Zresztą w porównaniu do bastionu są jak psia kupa na trawniku wobec wulewania przez tydzien g* do zatoki.

     • 6 2

    • a czy ktoś chwali punktowce? (2)

     punktowce nie wchodzą w panoramę, są niższe i miałem nadzieje, że kiedyś je wyburzą, tymczasem powstał Bastion

     • 9 1

     • Jaką panoramę ??? (1)

      Na ten syf stoczniowy...Tam się prosi o wysokie wieżowce, które dopiero ustalą skyline. A wieżowce sięgające chmur doskonale komponują się z zabytkową zabudową poniżej, już to zrozumieli w Londynie, Frankfurcie gdzie wieżowce są w centrum historycznym miasta.

      • 2 3

      • panorama Gdańska z lasem dźwigów

       • 4 0

  • Nabywcy mieszkań... (2)

   ... zezwolili na budowę Bastionu Wałowa - skoro ludzie kupili tam mieszkania, to znaczy, że warto tam było budować. I nie zmienia tego nachalna kłamliwa propaganda stowarzyszenia amatorów i architektonicznych dyletantów współdziałającego z konkurencyjnym deweloperem i z pewnym trójmiejskim portalem internetowym.

   Bastion Wałowa nie przejdzie do historii architektury, jest na to zbyt neutralny, ale zostanie w historii polskiego piekiełka.

   • 8 25

   • BW jest neutralny architektonicznie? (1)

    Co wąchasz? Jedź na Przymorze i tam zobaczysz całą amfiladę takich "neutralnych" architektonicznie koszmarków.

    • 26 2

    • Amfilada, to...

     ...szereg pomieszczeń (pokoi, sal) połączonych ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii.
     Ale ja pisałem o nie pomieszczeniach czy wnętrzach tylko o czterech szarych budynkach, które na razie odstają skalą od sąsiednich obiektów, ale za jakiś czas, gdy Młode Miasto "porośnie" różnymi budynkami, wtopią się w otoczenie. A co warto podkreślić te cztery budynki są sporo niższe od obiektów planowanych za płotem, od strony ulicy Popiełuszki.

     • 2 1

  • Prawdziwy dramat to jest na Wyspie Spichrzów (16)

   i nie, nie byłem za niby (od)budową starych budynków, alem to co powstało zeszpeciło ten obszar na długie lata. Elewacje jarmarczne, zupełnie nie przystające do jednego z kilku najatrakcyjniejszych miejskich obszarów miast w Polsce. Za wysokie, wystające ponad bramę Chlebnicką. Ciekawe czy również wystają nad Bramę Mariacką? Nie wystarczy żeby było nowe, w takich miejscach musi być z klasą i poszanowaniem otoczenia.
   Po tych doświadczeniach zaczynam się przychylać do rekonstrukcji, czy niby rekonstrukcji dawnych obiektów w takich miejscach.

   • 33 6

   • Poczeka, poczekaj, dramat dopiero nastąpi!

    • 9 3

   • Wyspa Spichrzów rozwija się bardzo dobrze (14)

    Budynki są wpasowane w istniejącą architekturę, a ich wysokość odpowiada prestiżowemu charakterowi tego miejsca. Idąc Twoim tokiem myślenia na przestrzeni wieków nie powinniśmy wyjść poza parter, bo w dawnych czasach ludzie żyli w kurnych chatach. To jest teren o ograniczonej powierzchni i nie wolno nam jest zmarnować go dla kilku apartamentów, usytuowanych w niskich budyneczkach. To miejsce powinno być udostępnione jak największej ilości osób/turystów i dzięki obecnie realizowanej zabudowie, tak będzie.

    • 10 20

    • Kolo, wyjechałeś ze swojego pierdziszewa dalej niż za jego granicę administracyjną? (2)

     Zapraszam do pierwszego z brzegu miasta, bliźniaczo podobnego do Gdańska, np. Amsterdamu.

     • 14 5

     • cudze chwalicie ... (1)

      Gdańsk jest piękny, a będzie jeszcze piękniejszy, chociaż krytykantów i malkontentów nie brakuje

      • 4 13

      • Dajemy tylko za przyklad.

       Nie chwalimy.

       • 5 3

    • Twoim tokiem myslenia winniśmy całe miasto zabudować bastionem wałowa! (10)

     • 11 4

     • chyba cie zaskoczę ... otóż nie, ... nie całe miasto (9)

      ... i nie koniecznie bastionem wałowa

      • 3 6

      • Każdy nawet szklano-betonowy budynek będzie mniej szpetny od PRLowskich (3)

       klocków malowanych przez spółdzielnie na żołtosratzkowaty rózowo groszkowy kolor i wzory z du......
       Precz z kiczem.

       • 3 7

       • Zwłaszcza BW, nieprawdaż? (1)

        • 6 1

       • Bastion Wałowa jest wporzo.

        Od strony Wałowej będą jeszcze uslugi w niższym, pierzejowym budynku. Wieksza ilość mieszkańców jest w tym zapyziałym postprzemysłowym rejonie na wagę złota. Oni ożywią MM, powstaną knajpki, sklepy, puby...

        • 1 1

       • przecież deweloperka to nie dość że uber kicz to ujemnie urbanistycznie

        i nie przestrzenny mordor. d**ili ze spółdzielni kiedyś się zmieni, przemalowanie bloku to ledwie kilkaset tysięcy

        • 1 1

      • Więc po co wypisujesz takie dyrdymały? (4)

       • 4 0

       • jakie dyrdymały? (3)

        Wyspa Spichrzów to nie całe miasto i nie Bastion Wałowa. Zabudowa Wyspy Spichrzów, poza małymi wyjątkami bardzo mi się podoba i uważam, że wkrótce to inni będą podawać nasze miasto za dobry przykład, ... a właściwie już tak się dzieje, tylko niektórzy nie chcą tego faktu zauważyć

        • 3 8

       • To nie jest dobry przykład,że deweloperowi pozwala się na budowę piętro powyżej historycznej zabudowy (2)

        Bo ważniejszy jest jego zysk niż charakter otoczenia. A swoją drogą podasz przykład, gdzie chwalą zabudowę WS i podają ją za wzorcową? Bardzom ciekaw

        • 4 2

       • O jo joj

        "Wystaje" !!!!
        No z takim poczuciem proporcji to tylko budki można stawiać i żeby było tak jak było... Przecież spichlerze też "wystawały" wyżej ponad baszty.
        Np. w HafenCity, nowej, poportowej dzielnicy Hamburga są stare spichlerze które mają i z 10 kondygnacji...

        • 1 1

       • ul. Stągiewna główna nagroda za najlepszą przestrzeń publiczną rok 2017

        • 2 0

  • Spokojnie, BW to pionier nowej, wysokiej zabudowy. Następne miałby być lepsze, ale ... stopniowo (2)

   Wyróżnia się wysokością i już wzbudza niezdrowe emocje. Nie wyobrażam sobie, żeby jeszcze luksusem i przepychem gryzł w oczy tubylców ;)

   • 3 9

   • Ale wysoki, no nie "całe" 55m !! (1)

    • 0 0

    • no widzisz, tylko 55m, a dla niektórych za wysokie :)

     • 4 0

  • Wiesław z Tczewa (3)

   • 4 1

   • (1)

    Wiesiu! ..., ale, że o co chodzi?

    • 2 0

    • Wiesław B.

     • 0 1

   • Bogdan z Grójca

    • 1 0

 • (9)

  Konserwator obudził sie jakieś 20 lat za późno...

  • 108 16

  • lepiej późno nż wcale (3)

   • 9 7

   • To prawda (2)

    o ile czegoś można doglądać. W tej chwili tam są tylko ruiny i konserwator może pilnując tego się co najwyżej ośmieszyć, bo ten śmietnik trzeba usunąć, bo za chwilę będzie grozić zawaleniem.

    • 6 4

    • Konserwator może pilnować, aby nie postawiono kolejnego BW. (1)

     • 2 2

     • Nie

      Tam powiny być wysokościowce powyżej 100m a nie wypierdki max 55m

      • 1 3

  • to nowy konserwator

   do tej pory pracowali dla dewloperow i na mieszkania dla adamowicza.

   • 8 6

  • Przez ostatnie lata był konserwator z PO i mamy efekty.

   • 15 2

  • Nie obudził się tylko odszedł kolega budynia

   • 5 0

  • haha

   Teraz to chyba pole z chwastami ratują bo ja tam nic nie widzę, wszystkie zabytkowe budynki już wyburzono, wiec o co chodzi? O pieniądze!!

   • 1 2

  • Bo wcześniej władał Konserwator Miejski zgodnie z umową z czasów PO.

   Konserwator wojewódzki "blokował" tanie budowanie to go zwolnili i wpisali że od teraz jego kompetencje w Gdańsku przejmie Konserwator Miejski. Taka była historia.

   • 2 0

 • ciacho (2)

  90% terenu nadaje się do rozbiórki i ponownej zabudowy. Oczywiście przywrócony do dawnego blasku powinien być teren wpisany do rejestru zabytków. Pozostały teren powinien pozostać w rękach i do dyspozycji deweloperów, którzy przyszłe koncepcje zabudowy powinni uwzględniać z konserwatorem zabytków w temacie kształtu i wysokości przyszłych zabudowań.
  Przeciwny jestem powstawaniu wysokościowców w tym rejonie. Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze to dzielnice dla wysokich budynków.

  • 70 28

  • Blask?! (1)

   Ty byłeś kiedyś w stoczni? Co tam błyszczało, że trzeba "przywracać dawny blask"?

   • 13 9

   • Stocznia Polnocna i jej wyburzony budynek.

    Byles tam w jego podziemiach? no to nie pogadasz.

    • 8 4

 • Pisowski wojewoda - dywersant inwestycji (7)

  • 83 53

  • kwicz kwicz.. sprzedajna szujo. (2)

   • 11 10

   • (1)

    To wyborcy pis sprzedali się za 500 zł. Ale czego się spodziewać po osobach z tak niskim IQ.

    • 12 12

    • bzdury gadasz- to dodatek jaki jest w kazdym europejskim kraju.

     podobno chciales do europy. czy moze nie?

     Boli cie, ze poprzednicy traktowali Polakow jak podludzi az im sie skonczylo dolce vita. Bo nie mysleli o ludziach. A od tego jest wlasnie rzad.

     • 7 8

  • POwski wojewoda - sprzedajna krowa.

   • 9 7

  • A co ma do tego wojewoda?

   Sprawdź jego uprawnienia.

   • 16 1

  • (1)

   Pisowski wojewódzki konserwator. Najpierw PiS sprzedał stocznię ukraincowi A teraz odkupił szczątki i robi z tego skansen

   • 9 11

   • a powiedz mi kto sprzedal Polnoca?

    noi wlasnie, wiec juz skoncz z tym majtakiem postoczniowym gdanskiej bo gdanska zbankrutowala w 1996. Oglosil jej bankructwo sąd. Doucz się.

    • 5 1

 • Bardzo dobry artykuł (7)

  Popieram stanowisko konserwatora. Ratuje od ostatecznej utraty tak ważne dziedzictwo, narażając się potężnym siłom w tym mieście. Godna pochwały postawa prawdziwego urzędnika.

  • 82 91

  • Jakie dziedzictwo? (2)

   A co konkretnie może zostać ocalone dzięki sabotażowi pani konserwator?

   • 13 15

   • cofnij się 6 lat, sprawdź podobne pytania i pomysł

    może za kolejna dekadę nie będziesz się zastanawiać, gdzie kiedyś stocnzia stała, bo już nic po niej nie pozostanie

    • 15 9

   • Sabotaż?

    Kolo, pomyśl zanim coś napiszesz. Gdyby nie objęto tego terenu nadzorem konserwatorskim, to powstałaby na tym terenie cała masa klonów BW.

    • 11 4

  • Bardzo stronniczy artykuł, a pytania w ankiecie sugerują odpowiedź. (1)

   • 15 9

   • Tak, stronniczy, ale to felieton

    Więc autor może pisać co uważa. To nie ma być obiektywny raport czy rozprawka, tylko raczej coś na kształt eseju, gdzie autor przedstawia swoje subiektywne zdanie. A Ty jesteś, mam nadzieję, czytelnikiem, który potrafi czytać ze zrozumieniem i zgodzić się z argumentami autora bądź nie zgodzić. Ja na przykład z większością z nich się nie zgadzam.

    • 10 3

  • Dziedzictwo

   Ten Zlomowiec XXXL to dziedzictwo?

   • 3 3

  • Tracimy szansę

   To ostatni moment na rozbudowę i nowe inwestycje dla Gdańska. Kto będzie chciał inwestować w budowę, gdy nowa władza zniszczy resztkę samorządności o przedsiebiorczosci. Zostaniemy z "zabytkiem" i bałaganem na tym terenie. No chyba że pomnik Katyński ....

   • 3 4

 • W oczy kole Pana Redaktora, (12)

  że deweloper kupuje działkę by na niej zbudować budynek na którym zarobi... .
  Skandalem jest fakt, że dopuszczony w ogóle został na ten teren biznes inny niż przemysł.
  Takie tereny, takie możliwości produkcji, przeładunku i wszystko na miejscu to nie... biura.
  Panie Koprowski, psy pan na deweloperach wiesza a nie widzi gdzie jest gospodarz tego podwórka!

  • 38 69

  • za Słownkiem Języka Polskiego

   osoba lub firma przeznaczająca środki finansowe na budowę domów w celu sprzedaży lub wynajmu;

   wskaż, która firma przeznacyzła środki, żeby cokolwiek tam zbudować. Od lat to jest jedna wielka spekulacja i wyburzanie zabytków

   • 12 1

  • jaki przemysł w środku miasta ??!! Zero dojazdu dla dużych ciężarówek, uciążliwy hałas i smród. To chcesz nam zafundować.

   • 16 4

  • Skandalem jest brak ram prawnych

   które ograniczałyby dewelopera dla dobra naszej wspólnej przestrzeni.

   • 10 7

  • przemysł w centrum miasta? chyba zwariowałeś. Jedynie co to stocznia ze względu na dostęp do wody mogła tam być. (6)

   • 12 3

   • To nie jest centrum zacznijmy od tego. Sorry a co przeszkadzala stocznia polnocna? (5)

    I gdzie jak nie przy kanale ma sie budowac statki? no pomysl troche. To miejsce zostalo wybrane najlepiej jak mozna. Tylko nalezalo zostawic stocznie wojskową w spokoju. Nie przynosila strat i byla wazna strategicznie dla panstwa.

    • 7 3

    • Z tym, że to nie wina miasta! (1)

     • 6 0

     • tuskowi juz podziekowalem

      to jego dwie kadencje byly destrukcyjne dla tego miejsca.

      • 3 4

    • Wszędzie w Europie i na świecie stare dzielnice portowe, magazyny przeładunkowe (2)

     zostały zrewitalizowane i przerobione na strefy mieszkaniowo - usługowo - rozrywkowe. U nas tylko chcą to trzymać na siłę. Czasy się zmieniają i trzeba iśc do przodu. Na tych terenach przy kanale powinny powstać mariny dla LUDU. Szwedzi mają dużo łódek. Nie od razu trzeba mieć jacht za 3mln żeby pływać. Przyszłość to turystyka i usługi. Stocznie nie muszą zajmować takiej powierzchni./....

     • 8 3

     • po co pracować? lepiej pływać łódką np. w zimie (1)

      • 1 8

      • Słusznie. Praca szkodzi, wole plywac lodka...

       • 2 1

  • to że ktoś kupił działkę nie znaczy że może robić co chce (1)

   nie jesteśmy na wsi

   • 9 3

   • Zapoznaj się z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę na tym terenie

    Wystarczy zadzwonić do MKZ lub WKZ albo porozmawiać biurem architektonicznym jaki jest proces uzgadniania. Ile to trwa, itd. Zdziwisz się jakie są wymogi, obostrzenia i żądania od urzędów.
    Obecnie, WKZ wprowadził dodatkowe obostrzenia, aby całkowicie zastopować zabudowę terenu. Nadrzędny cel - nie wolno nic budować. Ewentualnie zgodzą się na remont tego co jest.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.