Fakty i opinie

Od 1 lipca opłaty na parkingach nadmorskich

Najnowszy artukuł na ten temat

Łatwiej o parkowanie w pasie nadmorskim

Od 1 lipca do 31 sierpnia za każdorazowy postój na nadmorskim parkingu będziemy płacić 10 zł. Pierwsze 15 minut jest bezpłatne.
Od 1 lipca do 31 sierpnia za każdorazowy postój na nadmorskim parkingu będziemy płacić 10 zł. Pierwsze 15 minut jest bezpłatne. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Bezpłatny kwadrans lub bilet całodzienny w cenie 10 zł. W wakacje od 1 lipca do 31 sierpnia Gdański Zarząd Dróg i Zieleni będzie pobierał opłaty za postój na nadmorskich parkingach. Zwolnione z opłat będą osoby niepełnosprawne i posiadacze samochodów elektrycznych.W jaki sposób docierasz na plażę?

samochodem 44%
rowerem lub przy użyciu innego sprzętu sportowego 17%
komunikacją miejską 15%
chodzę pieszo 24%
zakończona Łącznie głosów: 886
Wielkimi krokami zbliża się letni sezon, a co za tym idzie, wracają także opłaty za postój na nadmorskich parkingach. Choć w ubiegłym roku (w okresie od początku lipca do końca sierpnia) liczba kierowców (30,1 tys.) parkujących przy gdańskich plażach, była niższa niż przed dwoma laty (36 tys.), to i tak suma opłat za parkowanie przewyższyła koszt utworzenia miejsc parkingowych.

Wszystko za sprawą podwyższenia opłat za parkowanie. Jeszcze w 2018 r. za cały dzień postoju płaciliśmy 5 zł, rok później było to już 10 zł. W tym roku podwyżek nie będzie, a wypracowany zysk z parkingu na Stogach, podobnie jak przed rokiem, przeznaczony zostanie na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku.

Parkingi nadmorskie po podniesieniu opłat: mniej aut, dochody większe niż koszty


Społecznie odpowiedzialny parking na StogachParking nadmorski na StogachMapka będzie miał charakter parkingu społecznie odpowiedzialnego i będzie prowadzony przez Fundację Społecznie Bezpieczni.

- Wypracowany zysk przeznaczony zostanie na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku. Obsługę parkingu stanowić będą podopieczni Fundacji, osoby bezdomne, niepełnosprawne, które uzyskały wsparcie w postaci legalnej pracy i opieki asystenta, pomagającego im wyjść z życiowych kłopotów - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ i dodaje - Podczas ubiegłorocznych wakacji Fundacja zarobiła na samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych. Auto służy także do obsługi bieżącej działalności placówki.

10 zł za parkowanie w godz. 9-17 i bezpłatne 15 minutOd 1 lipca do 31 sierpnia na parkingach nadmorskich opłata w wysokości 10 zł pobierana będzie przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 9 do 17 i będzie niezależna od czasu postoju.

- Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną zachęcamy do płatności za pomocą karty płatniczej - dodaje Magdalena Kiljan.
Po wcześniejszym zgłoszeniu obsłudze parkingu wyjątkowo będziemy mogli zaparkować bezpłatnie do 15 minut. Ten pomysł zaczerpnięty z lotniska, gdzie z powodzeniem funkcjonuje parking "kiss&fly", pomoże nam w przypadku, gdy kogoś podwozimy na plażę. Po godzinie 17 do dnia następnego do godziny 9 za pozostawienie samochodu na parkingu nie trzeba będzie płacić.

Lista nadmorskich parkingów w Gdańskugraf. Trojmiasto.pl

Bezpłatnie parkują niepełnosprawni i posiadacze samochodów elektrycznychZarówno w SPP (Strefie Płatnego Parkowania), jak i na nadmorskich parkingach, z opłat zwolnione są osoby niepełnosprawne oraz kierowcy posiadający samochód elektryczny. W przypadku osób niepełnosprawnych wymagany jest identyfikator "N+" wydany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni lub odpowiadający mu dokument wydany przez innego zarządcę drogi.

- Jeśli chodzi o samochody elektryczne, to w tym przypadku podstawą będzie niebieska naklejka na szybie pojazdu z symbolem EE, karta zerowej stawki opłat na pojazdy PHEV lub wskazanie gniazdka do ładowania samochodu bezpośrednio pracownikowi obsługi przy wjeździe na parking - kończy Magdalena Kiljan.
Oprócz parkingów nadmorskich samochód będzie można również zostawić, od 26 czerwca, na bezpłatnym parkingu przy hali ERGO ARENA.

Opinie (161) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.