Fakty i opinie

stat

Od jesieni loty z Gdańska do Odessy

Najnowszy artukuł na ten temat

Lotnisko w Gdańsku: 5,4 mln pasażerów, 50 mln zysku

Pochodzący z końca XIX wieku gmach Teatru Opery i Baletu w Odessie. Co ciekawe, budynek został zaminowany przez wycofujących się z miasta Niemców w 1944 roku. Od wysadzenia uratował go stróż - miejscowy Polak o nazwisku Wiśniewski - który uszkodził instalacje ładunków wybuchowych.
Pochodzący z końca XIX wieku gmach Teatru Opery i Baletu w Odessie. Co ciekawe, budynek został zaminowany przez wycofujących się z miasta Niemców w 1944 roku. Od wysadzenia uratował go stróż - miejscowy Polak o nazwisku Wiśniewski - który uszkodził instalacje ładunków wybuchowych. źródło: www.odessatourism.org

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły właśnie uruchomienie połączenia między Gdańskiem a Odessą. Loty do ukraińskiej metropolii nad Morzem Czarnym będą odbywać się dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty - począwszy od 2 listopada. To już drugi przewoźnik, który zapowiedział uruchomienie jesienią przelotów na tej trasie.Jak często korzystasz z lotniska w Rębiechowie?

często, przynajmniej kilkanaście razy w roku 14%
kilka razy w roku 39%
rzadko, najwyżej raz w roku 33%
w ogóle nie korzystam z usług tego lotniska 14%
zakończona Łącznie głosów: 1616
Przypomnijmy: w połowie kwietnia informowaliśmy o uruchomieniu 29 października przez irlandzkie linie lotnicze Ryanair lotów z Gdańska do Odessy. Samoloty mają kursować dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty.

Czytaj więcej: Loty z Gdańska nad Morze Czarne

Władze portu lotniczego w Rębiechowie poinformowały właśnie, że zainteresowani podróżą nad wybrzeże Morza Czarnego będą mogli skorzystać z oferty więcej niż jednego przewoźnika. Loty z Gdańska do Odessy zapowiedziały również węgierskie linie lotnicze Wizz Air.

Schody Potiomkinowskie, czyli najbardziej rozpoznawalny symbol Odessy. Swoją nazwę zawdzięczają radzieckiemu filmowi "Pancernik Potiomkin" z 1925 roku w reżyserii Siergieja Eisentsteina.
Schody Potiomkinowskie, czyli najbardziej rozpoznawalny symbol Odessy. Swoją nazwę zawdzięczają radzieckiemu filmowi "Pancernik Potiomkin" z 1925 roku w reżyserii Siergieja Eisentsteina. źródło: www.odessatourism.org
Jej samoloty również mają rozpocząć kursowanie na wspomnianej trasie jesienią tego roku, a dokładnie 2 listopada. Na tym nie koniec podobieństw. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu - także we wtorek i sobotę. Bilety w cenie 169 zł można już rezerwować na oficjalnej stronie internetowej linii Wizz Air.

Jak nietrudno się domyślić, wśród pasażerów latających między Gdańskiem a Odessą nie będą dominować turyści, ale raczej pracujący w Polsce Ukraińcy. Przypomnijmy, że liczbę przybyszów znad Dniepru szacuje się na ok. 2 mln osób, z czego w samym Trójmieście na ok. 50 tys.

- Kierunki wschodnie, takie jak Odessa, Lwów, Kijów, Charków na Ukrainie czy Kutaisi w Gruzji wydają się bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że szczególnie nowe połączenia z Odessą spodoba się polskim turystom. Liczymy także na ukraińskich pasażerów - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego w Gdańsku.
Pomnik carycy Katarzyny II, wzniesiony pod koniec XIX wieku. To właśnie podczas jej panowania - a dokładnie w 1789 roku - tereny dzisiejszej Odessy zostały zdobyte na Turkach i wcielone do Rosji.
Pomnik carycy Katarzyny II, wzniesiony pod koniec XIX wieku. To właśnie podczas jej panowania - a dokładnie w 1789 roku - tereny dzisiejszej Odessy zostały zdobyte na Turkach i wcielone do Rosji. źródło: www.odessatourism.org
Na koniec warto wspomnieć, że dzień wcześniej, w poniedziałek, Wizz Air ogłosił uruchomienie lotów do Edynburga. Będą odbywać się z częstotliwością trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty. Pierwszy lot do stolicy Szkocji odbędzie się 19 grudnia.

- W całym 2019 roku z Gdańska realizowanych będzie w sumie 81 połączeń do 21 krajów. Jest 12 przewoźników, w tym czterech niskokosztowych: Wizz Air, Ryanair, easyJet, Norwegian i ośmiu tradycyjnych: Lot, Lufthansa, KLM, SAS, Swiss, airBaltic, Eurowings, Finnair. W 2019 roku Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurich, Düsseldorf, Frankfurt, Monachium, Amsterdam, Helsinki, Kopenhaga, Oslo, Sztokholm, Warszawa - uzupełnia Agnieszka Michajłow z Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu portu lotniczego w Gdańsku.
Leżąca nad Morzem Czarnym, nieopodal granicy z Mołdawią i Rumunią Odessa to trzecie największe miasto Ukrainy. Liczba jej mieszkańców wynosi ok. miliona. Nazwa miasta pochodzi od słowa "Odessos", czyli nazwy osady, założonej na jego terenie w starożytności przez Greków.
Leżąca nad Morzem Czarnym, nieopodal granicy z Mołdawią i Rumunią Odessa to trzecie największe miasto Ukrainy. Liczba jej mieszkańców wynosi ok. miliona. Nazwa miasta pochodzi od słowa "Odessos", czyli nazwy osady, założonej na jego terenie w starożytności przez Greków. źródło: www.odessatourism.org