Fakty i opinie

stat

Od marca zmiany w kursowaniu pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Po 2,5 roku od uruchomienia PKM-ki pojawi się stała częstotliwość kursów.
Po 2,5 roku od uruchomienia PKM-ki pojawi się stała częstotliwość kursów. mat. PKM

Światło dzienne ujrzał nowy rozkład jazdy pociągów PKM. Pasażerowie co prawda nie dojadą do centrum Gdańska, ale za to przybędą trzy kursy pociągów na trasie Kartuzy - Gdańsk i Gdynia - Gdańsk Wrzeszcz. Pociągi pojadą też w stałych odstępach czasu.Jak oceniasz planowane zmiany w rozkładzie PKM?

pozytywnie, dużo się zmienia na plus

53%

nie mam zdania, poczekajmy na wdrożenie rozkładu

33%

negatywnie, zmiany są na gorsze

14%
Sprawdź rozkład jazdy pociągów SKM i PKM

Przypomnijmy, że obecnie pociągami PKM z Trójmiasta możemy podróżować z Gdyni i centrum Gdańska w kierunku Kaszub - Kościerzyny i Kartuz. Linię obsługuje Szybka Kolej Miejska.

Podczas grudniowej zmiany rozkładów na tej linii dokonano jedynie niewielkich zmian, ale od 11 marca będą one znacznie bardziej zauważalne.

Więcej pociągów do Gdyni i KartuzDobre wieści na początek mamy dla mieszkańców Gdyni. Na trasę z Gdyni do Rębiechowa przez Osowę wyjadą dwa dodatkowe pociągi w obu kierunkach. Obecnie jest 17 pociągów, a od marca będzie ich 19.

Rozkład pociągów został tak dopasowany, by zapewnić dojazd na godz. 8 do biurowców znajdujących się w rejonie ul. Łużyckiej. Pociągi z Gdańska zatrzymają się na przystanku Gdynia Stadion zobacz na mapie Gdyni o godzinie: 7:20, 7:40, 8:13 i 8:49. Natomiast z przystanku Gdynia Stadion w stronę Gdańska składy odjadą o godz. 15:15, 15:50, 16:15 i 16:40.

Wzrośnie liczba par pociągów między Kartuzami a Wrzeszczem - z 17 do 20.  


Pociągi PKM nie dojadą do Gdańska GłównegoZmianą, która może utrudnić życie pasażerom, będzie czasowa likwidacja połączeń do Gdańska Głównego. Jest to spowodowane przebudową dworca. Przypomnijmy, że na tej stacji trwa przebudowa peronów i tunelu dla pieszych. Stąd też pewnie część pasażerów z Kartuz będzie musiała przesiadać się na elektryczny pociąg SKM we Wrzeszczu.

- Nie mogliśmy sobie pozwolić na dojazdy do Gdańska Głównego z powodu ograniczonego dostępu do infrastruktury części pociągów na trasie z Wrzeszcza do centrum. Tylko część składów miałaby taką możliwość. Trzeba było być konsekwentnym. Podjęliśmy więc decyzję o wycofaniu praktycznie wszystkich składów z tej stacji - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Tylko pociąg odjeżdżający z Kartuz o godz. 6:38 dojedzie do Gdańska Głównego.

Czytaj też: Pomorze bardziej kolejowe. Inwestycje w tory za miliardy złotych

Pociągi z przesiadką w Gdańsku RębiechowieUrzędnicy wpadli na pomysł, by pociągi z Gdyni Głównej przez Osowę skomunikować ze składami jadącymi z Gdańska w kierunku Kartuz. Pasażerowie będą mogli przesiąść się na przystanku Gdańsk Rębiechowo zobacz na mapie Gdańska w kilka lub kilkanaście minut.

Załóżmy, że mieszkamy w Żukowie i musimy dojechać do Gdyni do pracy na godz. 8. Wsiadamy o godz. 6:55 do pociągu z Kartuz, który jedzie do Gdańska Wrzeszcza. Następnie na przystanku Gdańsk Rębiechowo wysiadamy o godz. 7:10 i udajmy się na peron po drugiej stronie torów, gdzie za 12 minut przyjeżdża pociąg do Gdyni. Wtedy w Gdyni Głównej jesteśmy o 7:44.

Gdybyśmy chcieli wrócić do domu w Żukowie (jadąc z Gdyni) wtedy wsiadamy w pociąg po pracy o godz. 16:11. Na przystanek Gdańsk Rębiechowo dojeżdżamy o godz. 16:34. Natomiast już o 16:41 odjeżdża z wspomnianego przystanku pociąg do Żukowa.

Składy po linii PKM pojadą co 30 minut.
Składy po linii PKM pojadą co 30 minut. mat. PKM

PKM pojedzie ze stałą częstotliwościąOd południa do godzin wieczornych pociągi PKM będą poruszały się ze stałą częstotliwością. Z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz składy odjeżdżać będą w godzinach 9-18 co godzinę w 16. minucie, do Gdyni Głównej w godz. 8-19 co godzinę w 46. minucie. Z Kartuz w godz. 9-18 co godzinę w 31. minucie. Z Gdyni Głównej z kolei składy odjeżdżać będą w 11. minucie przez cały dzień.

To oznacza, że wreszcie na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będzie 30-minutowy takt. Umożliwi to m.in. dostosowanie komunikacji miejskiej do pociągów.

- Nie jest to docelowa forma stałej częstotliwości. Trzeba to będzie jeszcze w przyszłości dopracować, jest to krok w dobrą stronę - mówi Świlski.
Projekt rozkładu jazdy do pobrania w archiwum zip - tutaj.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (193)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.