Fakty i opinie

Od poniedziałku urzędy będą otwarte, ale nie wszystkie

Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy skrytykowali premiera za obietnice bez pokrycia

Od poniedziałku trójmiejskie urzędy powoli wracają do życia. Mieszkańcy znowu będą w nich mogli załatwiać sprawy osobiście. W tym w Gdyni dopiero od 1 czerwca.
Od poniedziałku trójmiejskie urzędy powoli wracają do życia. Mieszkańcy znowu będą w nich mogli załatwiać sprawy osobiście. W tym w Gdyni dopiero od 1 czerwca. fot.trojmiasto.pl

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od poniedziałku 25 maja, odmrożone zostają urzędy. W sopockim magistracie do pracy w biurach wracają tego dnia wszyscy urzędnicy. Sprawdziliśmy, jak do nowych wytycznych dostosują się też Gdynia i Gdańsk.Czy wybierasz się w najbliższym czasie do jakiegoś urzędu?

tak, mam do załatwienia kilka spraw 52%
jeszcze nie wiem, to zależy czy będą kolejki 8%
nie, wszystko załatwiam przez internet lub telefonicznie 11%
nie, nie mam takiej potrzeby 29%
zakończona Łącznie głosów: 1763
Rządowe rozporządzenie zobowiązuje urzędy do przywrócenia bezpośredniej obsługi mieszkańców z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Do tej pory trójmiejskie magistraty pracowały w dużej mierze zdalnie, zachęcając mieszkańców do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego. Teraz się to zmieni.

Czytaj też: Premier zapowiada duże poluzowanie obostrzeń od 18 maja

- W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów) - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wszyscy sopoccy urzędnicy wracają do pracyUrząd Miasta Sopotu od poniedziałku likwiduje zmianowość, a co za tym idzie - pracę zdalną. Wszyscy urzędnicy, w tym straż miejska, która w Sopocie jest jednym z wydziałów urzędu, wracają do pracy.

Urząd Miasta Sopotu od poniedziałku likwiduje zmianowość, a co za tym idzie - pracę zdalną. Do biur wraca 260 urzędników.
Urząd Miasta Sopotu od poniedziałku likwiduje zmianowość, a co za tym idzie - pracę zdalną. Do biur wraca 260 urzędników. źródło:www.miasto.sopot.pl
Utrzymany zostanie dotychczasowy reżim sanitarny: kontrola temperatury i dezynfekcja na wejściu, ograniczona liczba interesantów i specjalne, wydzielone miejsce, w którym bezpiecznie można załatwić sprawy urzędowe.

- Do urzędu w poniedziałek wróci około 260 pracowników, konieczność opieki nad dziećmi zadeklarowało jedynie kilka osób. Przy wejściu utrzymane zostanie stanowisko, na którym dokonywany jest pomiar temperatury oraz dezynfekcja rąk. Na terenie urzędu jednocześnie będzie mogło przebywać 20 interesantów - informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu - Wszyscy cieszymy się, że świat powoli wraca do względnej równowagi. Praca z domu była dla większości z nas sporym wyzwaniem i dobrze, że dobiega końca. W poniedziałek zdrowi, w komplecie stawiamy się do pracy.

W Gdyni urząd otwarty dla mieszkańców od 1 czerwcaJak informuje Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni, od początku epidemii magistrat pracuje w formule, która zapewnia ciągłość świadczenia usług.

W Gdyni od poniedziałku zwiększy się liczba urzędników pracujących stacjonarnie.
W Gdyni od poniedziałku zwiększy się liczba urzędników pracujących stacjonarnie. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl
- Od 25 maja zwiększy się liczba osób pracujących stacjonarnie, od 1 czerwca otwieramy częściowo Urząd Miasta dla mieszkańców, którzy chcą i muszą załatwić sprawę osobiście, głównie w zakresie spraw obywatelskich, Urzędu Stanu Cywilnego czy podatków. Ograniczenia, które wynikają z rozporządzenia obligują nas do przyjmowania po jednej osobie na stanowisko i będzie się to odbywać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym - mówi Klajnert.

Gdański magistrat jeszcze nie wznawia trybu stacjonarnegoWładze Gdańska podkreślają, że bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników urzędu jest dla nich sprawą priorytetową.

- Dlatego pracę w trybie stacjonarnym, w pełnym wymiarze będziemy mogli wznowić dopiero wtedy, gdy będziemy mieli absolutną pewność, że nie zagraża to bezpieczeństwu urzędników oraz naszych klientów. Ze względu na dużą liczbę pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, mając na uwadze fakt, że sytuacja epidemiczna jest wciąż poważna, przywracanie pracy urzędu w normalnym trybie musi odbywać się z uwzględnieniem szczególnych środków bezpieczeństwa - zaznacza Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu - Powrót urzędników do pracy w normalnym trybie będzie możliwy w ciągu najbliższych tygodni.
Urząd Miejski w Gdańsku jeszcze wstrzymuje się z pełnym otwarciem.  Powrót urzędników do pracy w normalnym trybie będzie możliwy w ciągu najbliższych tygodni.
Urząd Miejski w Gdańsku jeszcze wstrzymuje się z pełnym otwarciem. Powrót urzędników do pracy w normalnym trybie będzie możliwy w ciągu najbliższych tygodni. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl
Urzędnicy zapewniają, że mimo pewnych utrudnień, wynikających z pracy w systemie zmianowym (pracownicy podzieleni są na zespoły, podczas gdy jeden wykonuje swoje zadania stacjonarnie, drugi pracuje w trybie zdalnym) wszystkie usługi świadczone przez Urząd Miejski w Gdańsku są realizowane na bieżąco.

Urząd Wojewódzki wznawia bezpośrednią obsługęPomorski Urząd Wojewódzki informuje, że od poniedziałku wznawia bezpośrednią obsługę klientów. Wizyty w urzędzie będą jednak możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Szczegóły tego, pod jaki numer dzwonić, by umówić się np. na załatwienie paszportu, są na stronie urzędu.

Urzędy i instytucje w TrójmieścieZe względów bezpieczeństwa, w pokoju, oprócz pracownika urzędu, znajdować się będzie mogła tylko jedna osoba. Obowiązkowe jest noszenie maseczek, zachowywanie odstępu oraz dezynfekcja rąk.

Urząd Marszałkowski będzie pracował jak dotychczasW Urzędzie Marszałkowskim przez cały czas trwania epidemii pracownicy mają możliwość wykonywania pracy zdalnej. W związku ze znoszeniem kolejnych obostrzeń, od początku maja, obowiązują tam nowe zasady pracy zdalnej, które umożliwiają zachowanie rotacyjnego systemu pracy, a równocześnie pozwalają na zaangażowanie większej liczby pracowników w realizację zadań na miejscu.

- Obecnie ok 40-50 proc. pracowników jest nieobecnych (praca zdalna, zasiłki z tytułu opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówek oświatowych, zwolnienia lekarskie), a około 50-60 proc. pracuje na miejscu w siedzibie urzędu. Od 25 maja zadania urzędu będą realizowane jak dotychczas. Przy zachowaniu wymogów sanitarnych jest możliwość osobistego załatwienia spraw - informuje Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa.