Fakty i opinie

Od soboty koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

Od 15 maja nie trzeba już zakrywać twarzy na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o maseczkach.
Od 15 maja nie trzeba już zakrywać twarzy na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o maseczkach. fot.rf123/Tomas Patricio Fernández

Po trwającym ponad osiem miesięcy nakazie noszenia maseczek na świeżym powietrzu rząd podjął decyzję o złagodzeniu obostrzeń. Gdzie i w jakich okolicznościach będziemy mogli poruszać się bez maseczek od najbliższej soboty?Czy zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu to dobry pomysł?

tak, kiedy robi się ciepło i tak już nikt ich nie nosi 64%
tak, o ile faktycznie będziemy je zakładać w tłumie i pomieszczeniach zamkniętych 29%
nie, epidemia jeszcze się nie skończyła i cały czas stanowi zagrożenie 7%
zakończona Łącznie głosów: 2858
Już w sobotę, 15.05, wchodzą w życie zapisy zamieszczone w rozporządzeniu Rady Ministrów, które istotnie luzują obowiązek zasłaniania ust i nosa. Przypomnijmy, że takie restrykcje funkcjonowały w naszym kraju od początku października ubiegłego roku w związku z drugą falą zakażeń.

Swobodne poruszanie się bez maseczek będzie dozwolone na świeżym powietrzu w sytuacji, w której jest możliwość zachowania 1,5 m dystansu od drugiej osoby.

Oznacza to, że nie musimy zakrywać twarzy:
  • w parkach, na bulwarach,
  • na cmentarzach,
  • na parkingach.

W okolicznościach, w których miejsca te nie są wyraźnie zatłoczone.

Cały czas został jednak utrzymany nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, np. w:
  • windach, garażach,
  • zakładach pracy,
  • pojazdach komunikacji zbiorowej,
  • kościołach,
  • restauracjach i sklepach.

- Jeżeli wychodzisz z domu, to pamiętaj o maseczce. Najlepiej weź dwie, tzw. awaryjna maseczka na pewno się przyda się w przypadku zgubienia tej pierwszej. Pamiętaj o zmianie maseczki jednorazowej na nową oraz o wypraniu tej, której można używać wielokrotnie. Będąc w sklepie, pamiętaj o dezynfekowaniu dłoni, warto też zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki - zaznacza asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Co istotne, podobnie jak to miało miejsce wcześniej, z nakazu noszenia maseczek są zwolnieni między innymi motocykliści w kaskach, dzieci do 5 lat, a także pacjenci z potwierdzonymi zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnością intelektualną, a także wybranymi schorzeniami.


Czytaj też: Szczepienia ozdrowieńców po 30, a nie 90 dniach

Poprawia się sytuacja epidemiologicznaDecyzja o zniesieniu nakazu miała być ściśle związana z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną. Na przełomie kwietnia i maja rząd zapowiedział, że takie zmiany zostaną wprowadzone, kiedy parametr wykrywanych infekcji COVID-19 obniży się poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców. Udało się - tydzień temu spadł do 13, a w wielu regionach jest nawet niższy niż 10.

Optymistyczne statystyki połączone ze wzrostem temperatur doprowadziły do zdecydowanego rozluźnienia nastrojów. Obserwując w ostatnim czasie ulice Trójmiasta, można było odnieść wrażenie, że mieszkańcy nie czekają na sobotnie zmiany.

- Jeszcze kilka tygodni temu na ulicy bardzo trudno było znaleźć osobę bez maseczki. Teraz mam wrażenie, że jest odwrotnie - podczas upałów wszyscy zapomnieli o zagrożeniu - pisze Kinga, jedna z naszych czytelniczek.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Ponad połowa Pomorzan już jest zaszczepionaInformacja o częściowym zniesieniu nakazu noszenia maseczek zbiega się z dobrymi wynikami programu szczepień w naszym regionie. Pomorze w tym momencie wyprzedza wszystkie inne województwa w tempie wykonywania zastrzyków w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

- Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień wykonano w Polsce - 14 274 291 iniekcji, a w Pomorskiem - 952 904. Na każde 10 tysięcy mieszkańców naszego województwa - 4061 przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki. A to daje nam pierwsze miejsce pod względem wykonanych szczepień w stosunku do liczby ludności - poinformowało biuro prasowe wojewody.
Czytaj też: Szczepienia i alkohol. Przed i po zastrzyku lepiej powstrzymać się od picia

Tym samym na Pomorzu zaszczepiono już 50,6 proc. uprawnionych, a więc dorosłych mieszkańców.

Wszystko wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do stabilizacji, jednak specjaliści przestrzegają przed czwartą falą zakażeń, która może być związana z jednej strony z nadmiernym luzowaniem obostrzeń, a z drugiej strony z pojawieniem się nowego, bardziej zjadliwego bądź opornego na szczepienia wariantu patogenu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (569)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »