• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odbudowa ulicy św. Ducha

O.K.
30 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Najpóźniej w ciągu 5-6 lat ul. św. Ducha w Gdańsku ma odzyskać dawny blask - dzięki odbudowaniu ciągu kamienic na odcinku od Kaplicy Królewskiej do Motławy. Już dziś na terenie przyszłej budowy prowadzone są prace archeologiczne, na papierze odtworzono też już fasady stojących tu niegdyś budynków.

- Po badaniach archeologicznych teren przy ulicy św. Ducha zostanie podzielony na działki i sprzedany przyszłym inwestorom. Koszt badań archeologicznych, który teraz ponosi miasto, wejdzie w ceny działek - twierdzi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Dlaczego jednak kosztów tych badań nie ponoszą przyszli inwestorzy, tylko są one opłacane z budżetu miasta? Po co wydawać pieniądze miejskie, kiedy potem i tak większość działek przy ul. św. Ducha zostanie sprzedana, a tylko część pozostanie własnością gminy? Dlaczego wykonanie badań archeologicznych miasto zleciło Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska, a nie Muzeum Archeologicznemu, skoro i tak pracują przy nich archeolodzy z tej drugiej placówki?

- Wykonywanie badań archeologicznych przy św. Ducha za pieniądze miejskie jest fragmentem aktywnej polityki gospodarczej miasta - odpowiada Jerzy Rembalski, naczelnik Wydziału Promocji Miasta UM w Gdańsku. - Chodzi o to, że konieczność wykonania badań archeologicznych bardzo opóźnia proces inwestycyjny. Chcemy ten proces przyspieszyć i dlatego zdecydowaliśmy się sami wykonać badania, by inwestorom sprzedawać działki już gotowe pod zabudowę. Chodziło po prostu o czas.

Jak ustalił "Głos", przetarg na wykonanie badań archeologicznych wygrało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, bo jego oferta była tańsza niż oferta Muzeum Archeologicznego. Niezależnie od tego, kto faktycznie przy tych badaniach pracuje.

Kamienice, które powstaną przy św. Ducha, mają być, przynajmniej w części zewnętrznej, rekonstrukcją tych, które tu niegdyś stały.
- Rekonstruując wygląd dawnych kamienic przy św. Ducha korzystaliśmy z akt policji budowlanej, archiwalnych dokumentów, zdjęć, rycin - wyjaśnia Grzegorz Sulikowski z Biura Rozwoju Gdańska. - Nie udało nam się odnaleźć dokumentacji do wszystkich 27 kamienic. Oprócz nich zostaną odtworzone tzw. ławy mięsne, w których przewidzieliśmy działalność handlową. Kamienice mają spełniać funkcje usługowe i mieszkaniowe. Przy większości z nich zostaną również odtworzone przedproża. Kamienice będą miały od ok. 600 do ok. 250 m kw. powierzchni użytkowej, nie licząc piwnic.

Wśród odtwarzanych przy ul. św. Ducha budynków znajdzie się również dawny dom rodzinny XVIII-wieczego artysty grafika Daniela Chodowieckiego. Ta kamienica nie zostanie wystawiona na sprzedaż, pozostanie własnością gminy. Będzie się w niej mieścić muzeum artysty, z odtworzonymi według jego rysunków wnętrzami. Poziom samej ulicy zostanie obniżony, na nawierzchnię powróci bruk, latarnie będą stylizowane na zabytkowe. Na razie na terenach przyszłej inwestycji pracują archeolodzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i gdańskiego Muzeum Archeologicznego. Badania te będą prowadzone do końca listopada tego roku. Archeolodzy liczą, że uda im się dotrzeć do znalezisk z okresu średniowiecza i początków historii Głównego Miasta.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (53)

  • oby

    oby te obietnice nieskończyły się na na tej informacji jak te dwie kamieniczki koło kościoła Mariackiego które miały być gotowe na lato 2004!!!!!!!

    • 1 0

  • oby tak dalej....

    ...bo na razie pan Adamowicz niewiele zrobił by uatrakcyjnić nasze maisto . Widać to zresztą teraz na ulicach a takie miasto jak Gdańsk powinno notować duże zyski z turystyki . W taki sposób w jaki teraz się odbudowuje ulica Św.Ducha można zrekonstruować jeszzce znazną część zniszczonego starego miasta . Uważam jednak , że miasto powinno też ponieść pewien koszt takich inwestycji bo ceny dle potencjalnego inwestora robią sie obłędne . Pozatym niech Ochrona Zabytków mi wytłumaczy skąd na starówce wzięły się kaczany typu lot , obecny Holiday Inn , beznadziejna odbudowa Stągiewnej i wiele wiele innych - gdzie wtedy byliście ? Uważ

    • 0 0

  • do oby

    widzę kolego, że nie specjalnie w temacie jesteś. Te dwie (cztery!) kamienice na rogu Piwnej i Kaletniczej jeszcze długo odbudowane nie będą. Inwestor (Sanui z W-wy) otrzymał wszystkie potrzebne pozwolenia z UM. Ale jak zwykle na przeszkodzie stanęła gdańska kołtuneria - tym razem grupka emerytów, którym nowa zabudowa przesłoni... słoneczko. Odwołali się od decyzji do SKO, jeżeli protest cofnie wojewoda (mam nadzieję) pozostanie jeszcze dwuinstancyjny NSA. I tak przez lata całe...

    • 0 0

  • dobra dobra - odbudowa Św.Ducha na pewno nie będzie lepsza od "rekonstrukcji" Stągiewnej...a jeżeli chodzi o Stare Miasto - to tam trzebaby odbudować 99% budynków bo nic się nie zachowało...a na Głównym mieście już jest wystarczająco mało miejsca na zabudowę...no chyba że chcemy powrócic do zabudowy z początku XXw kiedy to 99% powierzchni było zabudowane...ale kto wtedy chciałby tam mieszkać??...no i uwaga jeszcze jedna budynek Lotu jest już własciwie obiektem historycznym wpisanym w tkanke miasta i jednym z lepszych przykładów architektóry późnego socrealizmu :) i nie wiem czy Danziger Hoff jest bardziej wyjątkowy....

    • 0 2

  • Fajnie ale co z reszta starówki
    może zamiast zabierać ludziom resztkę zieleni to poprostu wyremontować te skwerki pogonić z tamtąt meneli postawić tam ławki fonntanny lub coś takiego i wtedy wszyscy łącznie z turystami będą zadowoleni.A kasę przeznaczyc na remonty pozostałych kamieniczek
    zobaczcie jak wygląda mariacka szara bura wspólnoty mieszkaniowe zamiast dbać o wygląd to olewają temat.konserwator i plastyk miejski czwpia sie wyglądu każdego ogródka kawiarnianego ale szałasów rodem ze stadionu 10-lecia na mariackiej nie widzi sezon w pełni a tam szałasy folią okryte super atrakcja turystyczna.

    • 1 0

  • prawdziwy mruk z Ciebie

    skoro widzisz tylko szare i bure, może powinieneś pozostać w domu. Mnie cieszy każda rozpoczęta inwestycja w moim mieście

    • 0 0

  • 1000 letni Gdańsk..........

    jak sie okazuje to nie jest wcale taki plus dla miasta i dla jego mieszkańców. Wszelkie inwestycje budowlane sa poprzedzone dlugotrwalymi pracami wykopaliskowymi.
    Czy warto tak dlubac dla odnalezienia kilku lyzek, dzbanków.
    Patrz budowa prz Nocie ponad 4 lata kopia.

    Sorki jesli w takim tepie bedziemy sie rozwijac to W-wa, poznan, Wroclaw juz bede daleko..............

    • 0 1

  • a co na to

    mama i galuk? czyzby po goracej nocy jeszcze nie mieli sily w paluszkach?

    • 0 0

  • 69

    "jeszcze jedna budynek Lotu", przenieść na Zaspe tu będzie się dobrze harmonizował z otoczeniem.

    • 1 0

  • jak obniża poziom ulicy to może wyjdzie mała Wenecja?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane