Oddali miliard puszek i butelek objętych systemem kaucyjnym
-
Lubię to 5
-
Super 6
-
Trzymaj się 2
-
Ha ha 25
-
Wow 1
-
Przykro mi
-
Wrr 22
- Wszystkie 61
Kolejka do butelkomatu w Gdańsku. System kaucyjny bije kolejny rekord, ale nie brakuje mu wad.
Od początku działania systemu kaucyjnego zwrócono już 1 mld butelek i puszek objętych kaucją. W całej Polsce działa 57 tys. punktów zwrotu, w tym 12,5 tys. punktów z automatami kaucyjnymi. Resort środowiska podsumowuje funkcjonujący od października zeszłego roku projekt.
- System kaucyjny. Sklepy na nim nie zarabiają
- Ponad miliard zwróconych opakowań w całym kraju
- System kaucyjny się rozrośnie? Trwają analizy. Tymczasem użytkownicy punktują wady
System kaucyjny. Sklepy na nim nie zarabiają
System jest tak skonstruowany, że to poszczególni uczestnicy rynku pilnują prawidłowości rozliczeń. Począwszy od klienta, który zwracając opakowanie, oczekuje odzyskania kaucji, przez sklepy, hurtowników, wprowadzających na rynek, po operatorów. Nie istnieje przy tym mechanizm zwrotu wstecznego kaucji między poszczególnymi podmiotami łańcucha dostaw.
Jeżeli konsument nie zwróci opakowania, powstaje tzw. kaucja nieodebrana. To środki przypisane do opakowań, które nie wróciły do punktów zbiórki. Po zakończeniu roku kalendarzowego operator przeznacza je wyłącznie na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu, np. transport, administrację oraz tzw. handling fee, czyli wynagrodzenie dla sklepów za obsługę zwrotów.
Jak jednak zauważają przedstawiciele resortu środowiska, puste butelki i puszki coraz częściej wracają tam, gdzie ich miejsce - do ponownego przetworzenia.
Ponad miliard zwróconych opakowań w całym kraju
Z najnowszych danych wynika, że w 57 tys. punktów w całym kraju zebrano już łącznie 1 mld opakowań. Większość z nich, bo 81 proc., zwrócono za pośrednictwem automatów kaucyjnych, dostępnych w 12,5 tys. lokalizacji.
Choć ustawowy obowiązek zbiórki opakowań spoczywa na dużych sklepach o powierzchni powyżej 200 m kw., to już 32 tys. mniejszych punktów zdecydowało się dołączyć do systemu dobrowolnie. To aż 56 proc. wszystkich punktów zwrotu.
System kaucyjny się rozrośnie? Trwają analizy. Tymczasem użytkownicy punktują wady
Niewykluczone także, że system kaucyjny jeszcze się "rozrośnie". Trwają bowiem analizy zmierzające do objęcia nim m.in. kartonów po sokach i innych napojach, czyli tzw. tetrapaków, ale też małych butelek po alkoholu, czyli tzw. małpek.
Wraz z rozwojem systemu kacujnego nie milkną jednak głosy krytyki wprowadzanych rozwiązań. Na największe bolączki wskazują osoby, które regularnie zwracają objęte kaucją opakowania.
Zbierają butelki, żeby dostać kaucję. Jedna rzecz denerwuje ich najbardziej
Opinie wybrane
-
2026-05-08 14:52
(24)
można narzekać na ten system, ale dane pokazują, że raczej większość ludzi z niego korzysta
- 54 181
-
2026-05-09 15:48
Sprawdź kto te dane
Pokazuje. Ja że swoich danych mogę Ci coś pokazać jak to będzie w mediach to będzie to prawda?
- 7 0
-
2026-05-09 13:13
To tak jak fala działa, bo zrobili sobie monopol na okresowe bilety
- 9 1
-
2026-05-09 03:58
Korzystam kilkanaście lat wrzucając do żółtego pojemnika i płacąc w wywozie śmieci. A teraz płacę podwójnie.
- 28 1
-
2026-05-08 23:35
Korzystam, ale z wściekłością. Dlaczego niby mam komuś oddawać moje pieniądze?
- 27 1
-
2026-05-08 20:12
Bo inaczej nie odzyskają swoich pieniędzy
Nie ma to jak zmuszać kogoś a później się tym chwalić
- 41 1
-
2026-05-08 19:31
... (1)
o ile te dane sa prawdziwe ??? w co wątpię.
- 16 0
-
2026-05-08 23:34
prawdziwe jest to że jest 12500 punktów na 37 milionów ludzi
- 9 1
-
2026-05-08 19:28
o ile te dane są prawdziwe :)
- 8 0
-
2026-05-08 19:18
A niby jak mam nie korzystać...
...skoro system jest obowiązkowy?
- 22 2
-
2026-05-08 16:43
Hahaha to sprawdź ile nie zwrócili (2)
- 27 3
-
2026-05-08 18:06
Niewazne ile zwrócili
I tak 7 firm co się tym zajmuja dostana kase z rzadu za wszystkie butelki i puszki wyprodukowane jawny wałek,ktoś dostal prezent jak otwieral firme a podatnik niech placi i śmieci zbiera.
- 25 3
-
2026-05-08 17:41
Część Polaków przerobiono na śmieciarzy i oni się cieszą.
- 42 1
-
2026-05-08 16:26
jaka większość?
żul z worem, który uzbierał z kilku śmietników przynosi butelki za kilkadziesiąt osób. Dzieki temu ma na kolejny napitek
- 32 3
-
2026-05-08 16:10
bo nie są frajerami, żeby tracić na każdym opakowaniu 50gr. (1)
To moje pieniądze
- 24 7
-
2026-05-08 17:42
W większości to menele stoją z worami, bo system został ustawiony tak, żeby okraść normalnych konsumentów.
Korzystają tylko handlarze, cwaniacy od operatorów i menele!
- 24 2
-
2026-05-08 16:04
Wcześniej też korzystaliśmy (2)
Wyrzucając to do żółtego pojemnika bez ponoszenia straty czasu i kosztów.
- 50 3
-
2026-05-09 07:04
Jednak nie wszyscy wyrzucali do właściwego pojemnika, część nawet w krzaki.
- 1 14
-
2026-05-08 17:43
to było zbyt tanie i zbyt skuteczne
teraz jest drogo i byle jak, dlatego nikt się nie połapie ile przy tym kasy znika
- 33 2
-
2026-05-08 15:50
A za tych którzy z niego nie korzystają to korzystaja inni grzebiąc regularnie po śmietnikach...
- 18 0
-
2026-05-08 15:38
Z systemu korzysta tylko jego operator i zbieracze butelek. Wszyscy inni tracą, nawet ci którzy zwracają butelki (czas, miejsce, paliwo, nerwy).
- 47 2
-
2026-05-08 15:23
gdyby korzystała większość, nie dopchałbyś się do żadnego zwrotomatu
- 18 4
-
2026-05-08 15:14
bo chcą odzyskać swoje pieniądze
widzą, że są okradani na każdym kroku i starają się minimalizować straty
- 33 2
-
2026-05-08 14:59
Korzysta bo nie chcą wyrzucać do śmieci pieniądze które im doliczono przy zakupie. To nie jest tak, że to są pieniądze za nic.
- 30 1
-
2026-05-08 14:59
Jakie dane ?
- 15 0
-
2026-05-08 15:03
Nie rozumiem dlaczego opakowania mają być nie zgniecione. (19)
Przecież maszyna odczytuje kod kreskowy. A nie mierzy objętości butelki. TO jest do poprawki!!
- 116 19
-
2026-05-09 14:27
jak zgnieciesz to nie odczyta kodu - proste
- 3 5
-
2026-05-09 13:18
ciekawecxy jakby porobić zdjęcia kodów kreskowych w sklepie (1)
Potem je wydrukować i okleić nimi butelki bezzwrotne, czy maszyna by to łyknęła? sprawa dla reportera
- 4 0
-
2026-05-09 16:01
kogos ukarali za takie podrabianie butelek, które jeszcze nie miały kaucji. Drukowali kody na drukarkach i naklejali je taśmą
klejącą na butelkę
- 4 0
-
2026-05-08 23:37
Bo może Cię to zniechęci do korzystania z systemu.
- 8 2
-
2026-05-08 21:16
One zadnej butelki i puszki nie zgniataja tylko sluza do skanowania nic wiecej.
- 1 11
-
2026-05-08 21:02
A w czym masz problem?
- 3 7
-
2026-05-08 19:33
Maszyna Liczy ile sztuk oddano .
- 1 5
-
2026-05-08 17:27
Im więcej jest niezwróconych butelek tym lepiej dla beneficjentów systemu
Więc utrudnienia zwrotów to część ich taktyki
- 37 8
-
2026-05-08 17:09
A jak odczytać kod kreskowy na pogniecionej butelce? (1)
- 17 12
-
2026-05-10 12:48
To kod ma być odczytany, nie butelka, więc to kod powinien być niezgnieciony, nie butelka.
- 2 0
-
2026-05-08 16:27
(3)
Może to być spowodowane tym,, że butelkomat musi je zgnieść po swojemu, żeby je odpowiednio układać i pomieścić optymalną ilość. Żeby nie było - tylko sobie gdybam :)
- 9 14
-
2026-05-10 12:51
Nie wiem, czy wszystkie, ale część automatów jak najbardziej zgniata, ale bynajmniej nie układają ich w sposób optymalny. Stawiam, że tutaj może być jednak istotna kwestia i możliwości zgniecenia przez automat tylko niezgniecionych butelek, jak i kwestia utrudnienia w składowaniu i transporcie z domu tych butelek.
- 0 0
-
2026-05-09 07:52
(1)
Butelkomat nie zgniata puszek i butelek, ciężarówki transportujące je wożą głównie powietrze, to się nazywa ekologia XD.
- 5 10
-
2026-05-09 14:28
wiele automatow zgniata - przeciez to slycghac
- 3 0
-
2026-05-08 15:10
poniekąd mierzą także butelki - nie wiem jaka jest tolerancja (4)
ale czasem odrzuca poprawna butelkę - zwykle po paru próbach ją jednak potem przyjmuje.... :O)
- 10 0
-
2026-05-08 17:36
Najlepsze jest to, że obsługa (3)
wypełnia pojemniki na butelki plastikowymi wielkimi workami. Strach myśleć ile idzie na to
dodatkowo plastiku, bo może tam wejdzie ze 200 butelek. To jest tak zwana nowa ekologia.- 14 4
-
2026-05-09 12:18
A czym mają wypełniać? Czy w rękach może nosić?
- 2 4
-
2026-05-08 20:40
zależy od maszyny - większość zgniata butelki i puszki (1)
więc to nie jest problem transportu ze sklepu - jedyny problem to noszenie powietrza przez nas...
- 6 5
-
2026-05-09 07:54
Czytałeś ustawę? Butelki i puszki mają docierać w stanie nienaruszonym do "skupu".
- 3 2
-
2026-05-08 14:56
A gdzie analiza? (10)
Wcześniej ludzie też segregowali butelki i wrzucali je do żółtych pojemników lub worków, bez zbędnego przenoszenia z miejsca na miejsce. Chciałbym się dowiedzieć o ile przez to rozwiązanie wzrósł procent odzyskiwania surowców i czy w ogóle wzrósł. Wiadomo, że spadła sprzedaż napojów i wody mineralnej.
- 192 11
-
2026-05-10 15:31
Poziom zbiórki butelek pet wynosił miedzy 40/50% w zaleźności od zródla danych. Bodajże po marcu minister klimatu podawała, że poziom zbiórki wyniósł 60%. A marzec to miesiąc gdzie system kaucyjny już sie jako tako rozchulał. W oparciu o doświadczenia innych krajów po pelnym roku funkcjowania można liczyć na 70/80%, i ja obstawiam, że bedzie około 80% przy butelkach pet przy puszkach licze, że to może być około 90% gdzie w statystychach za 2023 zebralismy 81% wprowadzonych puszek.
- 0 0
-
2026-05-08 19:33
Nie wszyscy segregowalim
- 1 21
-
2026-05-08 17:53
Przestałem kupować produkty w platnych opakowaniach (2)
Piję teraz wodę tylko w domu, herbaty, kawy, itp. Filtruję wodę w dzbanku, itp. Czy na pewno o to Wam chodziło? Nie będę robił sobie śmietnika w mieszkaniu, bo kilku ignorantów utrudnia nam życie. Wcześniej sortowalem porządnie, zresztą robię to dalej, wydawałem kasę w sklepie na mineralne, piwa itd, a teraz wydaję ją na przyjemności. Nie dam cwaniakom zarabiać
- 32 5
-
2026-05-09 07:34
Ja kupuję piwo ale tylko w bezzwrotnym szklanym opakowaniu. (1)
W promocji można kupić 4+4 gratis lub 8+8 gratis a nawet ostatnio 12+12 gratis w Lidlu . Piwo wychodzi po 2 zł a butelka ląduje w śmietniku . Tylko tego brakowało abym z działki targał puste butelki i puszki .
- 7 2
-
2026-05-09 17:31
arme Hunde
Z Lidla. Tylko biedota takie piwo pije.
- 1 7
-
2026-05-08 16:48
pytanie raczej powinno być: O ile potaniał wywóz śmieci? (2)
- 36 2
-
2026-05-08 17:39
Dla konsumenta nie potaniał a jest droższy - patrz podwyżki za wywóz śmieci.
- 29 1
-
2026-05-08 17:28
O jakieś -20%
- 9 0
-
2026-05-08 16:42
Kolego drogi
Lepiej nie pytaj o ile wzrosła ten ich legendarny ślad węglowy. Kiedy puszka transportowana była podczas spacerku do śmietnika. Teraz jedzie samochodem, tak przy okazji innych zakupów.
- 25 2
-
2026-05-08 15:10
A skoro ludzie mniej piją wody to będą bardziej chorzy i leczenie i jego koszty będzie większe
- 16 8
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.