Fakty i opinie

Odkryj sekrety Kępy Oksywskiej

artykuł historyczny
Obrona Kępy Oksywskiej przeszła do historii Polski i do dziś przypomina się ją podczas rekonstrukcji.
Obrona Kępy Oksywskiej przeszła do historii Polski i do dziś przypomina się ją podczas rekonstrukcji. fot. Sławomir Dziurlikowski/galeria Trojmiasto.pl

10 km spaceru z ostrymi podejściami, a także wchodzeniem do podziemi, w których może przydać się latarka. Podczas sobotniego marszu będzie można poznać historię Oksywia, która wbrew pozorom dotyczy nie tylko II wojny światowej. Tzw. Kultura Oksywska datuje swoje początki na II wiek przed naszą erą.Lubisz historyczne spacery z przewodnikiem?

nie, to nie dla mnie 13%
jeszcze nie próbowałem, ale może byłoby to ciekawe 30%
tak, można się w ten sposób dowiedzieć mnóstwa ciekawych rzeczy 57%
zakończona Łącznie głosów: 287
Spacer rozpocznie się u zbiegu ulic Tkackiej i Nasypowej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni o godz. 10:10. Darmowa rejestracja zaczyna się o godz. 9. Udział jest bezpłatny, ale za to nie wolno zabierać dzieci.

- Głównie ze względów bezpieczeństwa oraz długości trasy, która sięga 10 km. Po drodze jest kilka ostrych podejść, a także niebezpieczne pozostałości blisko szlaku: druty kolczaste, niezabezpieczone dziury czy studzienki itp. Każdy idzie na swoją odpowiedzialność, ale tym razem dzieci powinny zostać w domach - mówi organizator pieszego rajdu, Jarosław Kłodziński z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.
Mroczne tajemnice Kępy Oksywskiej

Podczas ostatniej wyprawy na Kępę Redłowską zainteresowanie przerosło bowiem oczekiwania organizatorów. 400 osób sprawiło, że niektóre schrony oglądać trzeba było dzieląc chętnych na ponad 20 grup. Teraz może być podobnie, bo jest co zwiedzać.

Uczestnicy wycieczki odwiedzą m.in. miejsce, gdzie wysiedlanych gdynian ładowano do bydlęcych wagonów, przejdą obok byłego obozu pracy dla kobiet z mniejszości ukraińskiej, zejdą do podziemi, a podczas trzech postojów posłuchają krótkich prelekcji na temat historii Kępy Oksywskiej.

- Nawet o II wieku przed naszą erą, na który datuje się początki tzw. Kultury Oksywskiej. Podczas wykopalisk, prowadzonych m.in. w okresie międzywojennym, znaleziono tam ślady Gotów, a na niektórych z nich były symbole swastyki. To były podwaliny pod stworzenie tu miasta Gotenhafen. Mało kto zna takie historyczne ciekawostki - mówi Jarosław Kłodziński.
Kolejne spacery planowane są na wrzesień i październik. Będzie podczas nich możliwość wejścia do zamkniętych na co dzień przez wojsko fortyfikacji.

Opinie (69) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.