• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odpady z Elektrociepłowni zapyliły część Gdańska

Katarzyna Moritz
16 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przetwórnia popiołów jednak nie powstanie

We wtorek mieszkańcy Letnicy i Nowego Portu nie mogli otworzyć okien z powodu unoszących się pyłów ze składowiska EC Wybrzeże.



Mieszkańcy Nowego Portu i Letnicy we wtorek bali się otwierać okna. Do ich mieszkań wdzierał się pył z nieczynnego już składowiska popiołów elektrociepłowni w Letnicy zobacz na mapie Gdańska. Czy musiało do tego dojść?



- To się powtarza cyklicznie, szczególnie wtedy gdy wieje silniejszy wiatr. Zimą tego problemu nie było, bo pyły były wilgotne, ale idzie wiosna i pogoda będzie częściej sprzyjać takim wydarzeniom - relacjonuje Łukasz Hamadyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Nowy Port.

EC Wybrzeże S.A. składowała tam odpady popioło-żużlu na czterech kwaterach. W październiku ub.r. jedna z nich została zamknięta, kolejna jest całkowicie zrekultywowana, porośnięta krzewami i trawą. Pozostałe przygotowywane do zamknięcia. Od lat 70. XX wieku, na ponad 30 ha składowiska, uzbierało się ok. 2 mln ton popiołów. Stopniowo zasypano nimi istniejące tam wcześniej jezioro Zaspa.

Dlaczego EC dopuściła, by we wtorek pył wzbił się nad tę część miasta?

- Przepraszamy mieszkańców, że do tego doszło. Tego dnia nastąpił nietypowy zbieg trzech okoliczności: wysoka temperatura, wcześniejsze przemarznięcie warstwy mchu na kwaterze i intensywny wiatr. Jeszcze 13 marca podjęliśmy natychmiastowe działania zaradcze polegające na zalewaniu kwatery wodą. Jej część zasypaliśmy też ziemią. Obecnie prowadzony jest wzmożony monitoring oraz zalewanie kwatery - wyjaśnia Swietłana Reszka, rzecznik EC Wybrzeże.

Czy składowisko odpadów EC powinno istnieć w obecnym miejscu?

O wdzierających się do mieszkań pyłów mieszkańcy zaalarmowali Wydział Środowiska w gdańskim magistracie. - Odebraliśmy wiele zgłoszeń od mieszkańców Letnicy i Nowego Portu. Interweniowaliśmy telefonicznie w EC Wybrzeże, gdzie obiecano nam, że kwatera będzie zraszana wodą, by pylenie się nie powtórzyło - wyjaśnia Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska. - Choć pył, poza uciążliwością, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie, to do takiej sytuacji oczywiście nie powinno dojść - zaznacza Lorek.

Elektrociepłownia już nie dosypuje pyłu do kwater, ponieważ zmieniła proces technologiczny na pracę bezskładowiskową. Wybudowała zbiornik retencyjny, umożliwiający gospodarcze wykorzystanie popiołu w postaci na surowca budowlanego - pollytag.

Składowisko jednak pozostało i jest cierniem w oku mieszkańców tej części Gdańska. Miasto od lat myśli by uatrakcyjnić tą okolice. W zeszłym roku został wyłożony do publicznego wglądu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Letnicy. Zakłada on, że w okolicy miałyby powstać wieżowce nawet do 200 m wysokości. W  dużej mierze przyszłość tego miejsca będzie zależało od zagospodarowania składowiska odpadów popiołów.

Co właściwie się stanie ze składowiskiem i czy mieszkańcy w wietrzne dni będą mogli spokojnie otwierać okna?

- Zakładamy dwa rozwiązania: biologiczną rekultywację poprzez obłożenie składowiska warstwą glebotwórczą lub jego całkowitą fizyczną likwidację. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Do tego czasu chcemy je zabezpieczyć, poprzez pokrycie go środkiem błonotwórczym na bazie żywic lub kauczuków syntetycznych - deklaruje Swietłana Reszka.

- Szczęście w nieszczęściu, że do pylenia doszło teraz, a nie podczas Euro. Skieruję w tej sprawie zapytanie do Wydziału Środowiska, czy ten planuje jakoś ukarać właściciela terenu - zapowiada Łukasz Hamadyk.

Miejsca

Opinie (156) ponad 10 zablokowanych

  • Gdańsk zaprasza turystów na popioły

    za które musi zapłacić opłatę klimatyczną , która dziennie wynosi 2 zł od osoby dorosłej , dziecka a nawet niemowlaka .

    • 4 1

  • miło jest usłyszeć że tak będzie dalej się działo a ja myślę że czas wypieprzyć

    z roboty obecny zarząd EC i dać czerwoną kartkę budyniowi.Wtedy dopiero mieszkańcy mogą być trochę mniej wkur...

    • 4 0

  • LETNICA ??

    100 latr practy w lagrach u ruska dla donalda tuska I DLA ADAMOWICZAS KTÓRY Z GDANSKA ROBI ZAGŁEPIE NOWOTWORÓW A CZEMU NEI PISZE SIE O SMORDZIE NA SZADUŁKACH ??? CO MY GORSKI Z SZADUŁEK NI=SZ CI Z LETNICY ???

    • 2 0

  • Nowy Port to nie jest osiedle!

    Tylko dzielnica Pani Kasiu... więcej rzetelności by się przydało.

    Nowy Port (kaszb. Fôrwôter, niem. Neufahrwasser) dzielnica Gdańska położona przy ujściu Martwej Wisły. Graniczy od zachodu z Brzeźnem, od południa z Letnicą, a przez Martwą Wisłę ze Stogami z Przeróbką. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy.

    • 1 1

  • ZIELONY SKWER Z FONTANNAMI

    PROPONUJĘ PLAC Z FONTANNAMI POD KTÓRYMI MOŻNA PRZEBIEGAĆ.JEST TAKI W LONDYNIE I INNYCH MIASTACH EUROPY.W KOŁO ŁAWKI STOLICZKI I KAFEJKA.SUPER MIEJSCE NA CHWILĘ WYTCHNIENIA W CZASIE ZWIEDZANIA MIASTA.WSPANIAŁE MIEJSCE NA OCHŁODĘ W UPALNE DNI.

    • 3 0

  • Wiecie że węgiel jest radioaktywny w niskim stopniu

    a pył po spaleniu węgla jest znacznie radioaktywny. Do tego chyba większość osób wie dlaczego górnicy i pracownicy wydziału odżużlowania w kotłowniach węglowych mają szkodliwe warunki pracy i wcześniejszą emeryturę.

    A tu piszą ze pył jest nieszkodliwy dobre sobie. Zmierzcie jaka tam jest promieniotwórczosć.
    Spala się węgiel ale metale cieżkie w tym promieniotwórcze pozostają w pyle właśnie.

    • 3 0

  • Wbudować w nasypy drogowe

    Te popioły nadają się do wykorzystania jako materiał budowlany! Nasza durna polityka (biurokracja) stwarza takie przeszkody w wykorzystaniu tych popiołów, że nikomu się nie chce tracić czasu i energii na wszystkie pozwolenia i zgranie ze sobą wszystkich urzędów odpowiedzialnych za tego typu procesy inwestycyjne. A można by było praktycznie za darmo to składowisko odpadów zlikwidować.

    • 1 1

  • .. oby w czasie euro dobrze wiało i w dobrym kierunku, bedzie atrakcja

    wiochy gdansk

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane