• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Odsłaniamy tajemnice Centrum Naukowego Experyment

Patryk Szczerba
25 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat O naukowcach-amatorach w Centrum Experyment

W nowym "Experymencie" atrakcji nie zabraknie.


Centrum Nauki Experyment zobacz na mapie Gdyni w Gdyni w nowej odsłonie zadebiutuje 7 września. Na razie trwają ostatnie testy urządzeń i stanowisk. Dzięki rozbudowie, będzie go mogło odwiedzić nawet 250 tys. osób rocznie. Koszt nowej wystawy to 10 mln zł.Centrum Experyment od 2007 roku odwiedziło ponad 300 tys. gości. Teraz zmieści się ich jeszcze więcej. Centrum Experyment od 2007 roku odwiedziło ponad 300 tys. gości. Teraz zmieści się ich jeszcze więcej.

Czy starasz się zainteresować swoje dziecko nauką i techniką?

Początkowo otwarcie Experymentu planowano na 1 czerwca - Dzień Dziecka. Rozpoczęta w kwietniu przeprowadzka i aranżacja nowego miejsca została jednak zastopowana przez majowy pożar, w skutek którego zniszczona została rozdzielnia niskiego napięcia. Centrum nie stało się wakacyjnym hitem Gdyni, ale wrzesień to, jak przyznają jego pracownicy, również dobry czas na otwarcie obiektu.

- Zaczyna się rok szkolny, a my chcemy nie tylko trafiać do pojedynczych osób, ale również właśnie do szkół i zorganizowanych grup z całego Pomorza. W Experymencie będą mogły odbywać się lekcje szkolne. Będziemy szkolili nauczycieli, jak najefektywniej wykorzystać czas spędzony w centrum dla rozwoju uczniów - zaznacza Ewa Jasińska, dyrektor Centrum Nauki Experyment.

W odświeżonej placówce nie tylko na najmłodszych czeka wiele atrakcji. Praktycznie każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bowiem powierzchnia obiektu zwiększyła się siedmiokrotnie z 500 do 3,5 tys. m kw.

- Z uśmiechem obserwowaliśmy, jak dorośli w ramach specjalnych odwiedzin bawią się przy poszczególnych stanowiskach. Widać, że również ich interesują zjawiska przyrody oraz minieksperymenty naukowe, a to pokazuje, że spokojnie mogą nas odwiedzać całe rodziny - dodaje.

Praktycznie wszystkie wystawy złożone ze stanowisk o tematach takich jak "Hydroświat", "Niewidoczne siły", "Drzewo życia", "Akcja: Człowiek" są już gotowe. Do nowej siedziby trafiło wiele starych urządzeń, które do zamknięcia cieszyły się sporą popularnością. Cała koncepcja była konsultowana ze środowiskiem akademickim. Trwają jeszcze ostatnie testy, które mają dać szansę wyeliminowania usterek.

Biorą w nich udział edukatorzy, którzy mają być przewodnikami zwiedzających po wystawach. Docelowo ma ich być 30, a nabór wciąż trwa. W obiekcie nie będzie wyznaczonej "trasy zwiedzania". Organizatorzy wystaw stawiają na spontaniczną zabawę poprzez naukę.

- Myślę, że największym powodzeniem będą cieszyły się stanowiska, gdzie będzie można poznać działanie wody. Jednak zapewniam, że mamy wiele niespodzianek, które po prostu warto zobaczyć na własne oczy. Musimy jeszcze stworzyć miejsca dla maluchów. Chcemy także udostępnić wystawę tymczasową, która będzie regularnie zmieniana. Na początek zaproponujemy optykę. Liczymy, że z czasem uda się także wzbogacić wystawę stałą, to jednak zależy od tego, czy uda się nam pozyskać fundusze na rozwój - podkreśla Jasińska.

Centrum Experyment ma być czynne codziennie, oprócz poniedziałków. Koszt biletów normalnych to 20 zł, natomiast ulgowych 14 zł. Dla rodzin i zorganizowanych grup będą dostępne zniżki. Za kilka dni rozpocznie się dystrybucja 3 tys. specjalnych biletów, dzięki którym 7 i 8 września będzie można wejść do obiektu za darmo.

Miejsca

Opinie (90) 7 zablokowanych

 • Nie podoba mi się. (6)

  • 41 108

  • Brawo, budujcie, niech płaczki wylewają łzy a normalni niech korzystają (1)

   • 35 11

   • a jak byci pobudowali stadnion jak w Gdańsku to byci sie spodobał?

    • 0 3

  • To nie patrz.

   • 17 3

  • Mnie za to podoba się bardzo.

   1. ładna architektura
   2. przydatne pokazy, zwłaszcza dla maluchów
   3. dużo biur i miejsc pracy.

   • 22 3

  • Byliśmy wczoraj z całą rodziną na otwarciu dla pracowników firm Parkowych. Było FAN-TA-STY-CZNIE! Polecamy wszystkim zainteresowanym nauką i edukacją. Trochę wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

   • 14 3

  • ....

   zawsze możesz wybrać kościół albo cmentarz.....tylko weź konewkę i znicze

   • 5 0

 • Kolejna bzdura (5)

  Tak jak info-box.

  • 43 163

  • (1)

   Rozumiem, że można być ignorantem i nie interesować się niczym ciekawym, ale nie bądź przy tym egoistą i pozwól innym mieć ciekawe zainteresowania.

   • 35 7

   • nie pozwalam

    • 8 4

  • sam jesteś bzdura

   • 8 1

  • to sobie zobacz co buduja w Gdańsku i za ile to przejzysz na oczy

   • 4 0

  • rozwoj

   głupoty piszesz. miasto się rozwija. pozwólmy mu na to i bądźmy dumni!

   • 7 0

 • obok experymentu (7)

  Ten budynek jeszcze ujdzie, ale obok stojące słoiki, czyli Park Naukowo- Technologiczny to tragedia. Za te słoiki architekt powinien być pozbawiony zawodu. A Pan Szczurek jeszcze zadowolony? Z tego szklanego badziewia wszyscy się śmieją !!!!!!

  • 39 124

  • Gdynia

   Jak się buduje tego typu budynki (aluminium i szkło) to muszą spełniać pewne warunki .Chodzi m.in. o wysokość. Ktoś trafnie napisał,że obok stoją "słoiki" .Gdyby te "słoiki" (PPNT) miały jeszcze raz taką wysokość ,wizerunek byłby 100% lepszy.Panie prezydencie tanim kosztem to można wyłożyć kostką tzw. Skwer Kościuszki ,notabene też masakra .

   • 9 11

  • (2)

   "Ten budynek jeszcze ujdzie, ale obok stojące słoiki, czyli Park Naukowo- Technologiczny to tragedia. Za te słoiki architekt powinien być pozbawiony zawodu".

   A w Gdańsku stoi zardzewiała monstrum Europejskiego Centrum Solidarności. Wszyscy się cieszą a architekt zostanie nobilitowany.

   • 20 7

   • W Gdańsku nikt się nie cieszy (1)

    bunkrem ECS. Nie wiem, skąd masz wiadomości, że "wszyscy się cieszą"?

    • 14 4

    • ECS jako koszmarny sen pijanego architekta przebija nawet Teatr Szekspirowski... PPNT to małe miki przy tych "cudach architektury" :(

     • 3 3

  • pracujesz chyba w Warszawie i neon Warszawskie Słoiki skojarzył się z Centrum Naukowym w Gdyni. Przypominam, to żartobliwy pomnik nowych warszawiaków.

   • 4 1

  • ja sie nie smieje

   • 1 1

  • ...

   znalazł się kolejny architekt z bożej łaski...

   • 1 1

 • Bardzo ładny budynek, będziemy przyjeżdżać i zwiedzać.

  • 71 20

 • Trochę drogie te zabawki...

  ...

  • 39 24

 • Każda inwestycja lepsza od infoboxu zasługuje na pochwałę a tym bardziej Experyment (1)

  ...

  • 42 16

  • zazdroszcze takich inwestycji Gdyni ,nam Budyń zaserwował stadion!!

   • 2 0

 • mieszkaniec Gdyni (6)

  Z założenia ciekawe i atrakcyjne wystawy, byłem z dzieckiem w muzeum morskim w Gdańsku no cóż ciężko było nawet dorosłym przestać się bawić. Życzę powodzenia wystawom. Co do obiektu no Szklane domy Żeromskiego he he a nie słoiki chociaż za te 130 miejskich milionów można by wybudować coś pożyteczniejszego dla mieszkańców. Trochę za dużo tych wydmuchanych inwestycji to Infobox to lotnisko za 100 mln to Park Naukowo Technologiczny.
  Trzeba zapytać mieszkańców co w dyni dla nich najważniejsze a potem podejmować decyzje o takim wydatkowaniu środków z budżetu miasta.
  Jednak w tym temacie chyba każdy by miał swoja opinię

  • 48 13

  • oj zgredy (3)

   te "słoiki" to miejse pracy młodych firm, laboratoria, prototypownie i sale konferencyjne. Tu tętni życie i biznes! Ale dla was stare zgredy to nie do pojęcia, co? A zamiast Experymentu wolelibyście wesołe miasteczko z dinozaurami albo kaczorem Donaldem. Żal mi was smutasy prehistoryczne!

   • 24 5

   • mieszkaniec Gdyni (1)

    Sory kolego nie zrozumiałeś treści mojej wypowiedzi. Tak to miejsce pracy młodych hm jeżeli ich będzie stać na czynsz bo powierzchni biurowej nikt za darmo nie wynajmuje. To po pierwsze Ten Park to wizja przyszłości tak powstają wspaniałe pomniki takie jak Opera w Sydney i inne nie będę wymieniał wszak jesteś osobą wysoce inteligentną. Ale uważam, że w dobie internetu można każdą większą inwestycję poddac pod głosowanie, to nie trudne w końcu wydajemy publiczne w tym i moje i twoje pieniądze. Poza tym proszę nie obrażaj bo wydaje mi się, że chyba właśnie wyszedłeś z kościoła bo tylko kościelni obrażają wszystkich co mają inne zdanie niż oni. pozdrawiam

    • 9 5

    • "Ale uważam, że w dobie internetu można każdą większą inwestycję poddać pod głosowanie, to nie trudne w końcu wydajemy publiczne w tym i moje i twoje pieniądze."

     Człowieku szybciej piszesz niż myślisz, stosując twój pomysł nic ciekawego by nie powstało. Bo wizje i odkrycia wielu światłych ludzi rozumiane są dopiero w następnych pokoleniach. Musisz też wiedzieć, że większość w sprawach nauki i urbanistyki nie ma nigdy racji. Gdyby ta większość mogła decydować nastąpiłby upadek naszej cywilizacji.

     • 8 3

   • Wyjaśnij co to są młode firmy. Sal konferencyjnych jest już w Gdyni więcej niż konferencji. A co takiego konkretnie dzieje się w tych laboratoriach i prototypowniach? Zarozumiałe młode pokolenie bawi sie w eksperymenty? pewnie na kredyt odstawiają "byznesmenów"

    • 4 7

  • Pewnie by wolał dziurawy stadion za 1,5 miliarda jak w Gdańsku!!! (1)

   • 2 3

   • Zdadion w Gdańsku kosztował, ale 600 milionów a nie 1,5 miliarda.

    • 2 0

 • Drogo !!! (1)

  myślałem ze koszta utrzymania experymentu będą pokryte pieniędzmi za dzierżawę z obok stojących biurowców a tu du....a . Najbardziej nie podoba mi się otaczająca zieleń oba obiekty, nieprzemyślane ciągi piesze i mało ambitne klomby krzewów z łysymi pagórkami, słabo... :(

  • 24 24

  • daj im urosnąć...

   • 2 1

 • Kto za to zapłaci ? (17)

  • 26 25

  • (2)

   Moja stara.Że tak głupio Ci odpowiem.

   • 14 4

   • (1)

    Glupio to za malo, odpowiedziales debilnie i idiotycznie.

    Plasko i bez polotu...

    • 2 16

    • Urzekła mnie Twoja historia.Napisz do programu "Trudne sprawy" może nagrają o tym odcinek.

     • 7 0

  • Spoleczenstwo (1)

   Pan placi...Pani placi...ja place

   • 10 0

   • Społeczeństwo płaci

    • 0 0

  • Ty

   • 2 0

  • To może inaczej... (10)

   Czy stać nas żeby takich rzeczy nie budować. Na zachodzie takie obiekty budowano już trzydzieści lat temu po to by edukować i interesować nauką już najmłodszych. Należy inwestować w naukę a nie socjal.

   • 12 0

   • Poprosimy o jakieś konkrety, najlepiej adresy. (9)

    Teksty o tym jak jest na Zachodzie były dobre, jak nikt tam nie jeździł. Odnoszę czasem wrażenie, że teraz, tymi tekstami posługują się ci, którzy znają ten "Zachód" tylko z mediów. Był to standardowy tekst, aby wybudować infobox, ale adresów podobnych w Europie, jak dotąd nie otrzymałem. Przepraszam, czy jest jakiś program odwiedzin Eksperymentu przez wycieczki szkolne, czy Eksperyment prezentuje się jako coś w rodzaju muzeum, aby turyści je odwiedzali ? Jakoś natrętnej, a przynajmniej widocznej reklamy nie zauważyłem. Nie ma to przedsięwzięcie życia w sobie.

    • 0 8

    • (4)

     Czego reklama i po co reklama ?Żebyś ten obiekt zauważył to może mają po Ciebie jeszcze przyjechać i zawieźć? Nie bądź śmieszny.To jest dla naszego miasta a nie dla turystów.

     • 3 2

     • "To jest dla naszego miasta a nie dla turystów" (2)

      Skoro dla miasta, to też dla mnie, ale skoro nie dla turystów, to kto za to zapłaci, przy kiepskim wyniku ekonomicznym - ja jako mieszkaniec, więc to nie jest dla mnie. Zatem sprzeczność, która tylko dla urzędników jest zrozumiała.

      • 0 3

      • (1)

       Przy kiepskim wyniku ekonomicznym rozdają sobie w rządzie premie i nagrody z których Ty nic nie masz więc może pojedziesz na Wiejską i tam poszczekasz.

       • 0 0

       • Wszelkie chamstwo należy tępić - to samorządowe, rządowe

        i twoje...

        • 0 0

     • w uk i nl oraz de to też jest dla turystów, w końcu jakaś atrakcja w Gdyni

      bo wielu ich nie ma

      • 2 0

    • to ze ty jestes prowincjonalnym prostakiem zacofanym to nieznaczy ze wszyscy chca tacy byc (1)

     skoro jesteś ślepy i głuchy nosa niewystawiłes ze swojej dziupli to i in nie wiesz nic nie widziałeś.Takie właśnie wystawy bija rekordy popularności.Bo są wartościowe i są dla wszystkich dostepne.I to jest przykład jak powinno sie wydawac podatki.Wiec trzeba sie cieszyc bo mozna byc ignorantem jak kolesie z PO i wybudowac bursztynowy nocnik za 1,5 miliarda za który płacą podatnicy i dostepny jest tylko dla wąskiej grupy kiboli!!

     • 2 1

     • Nie znasz mnie, a obrażasz, nie świadczy to aby o prostactwie, ale nie moim bynajmniej ?

      Jako prowincjonalnego prostaka, stać mnie na aktywny wyjazd z rodziną do Marsyli, Walencji, Bilbao, Hamburga, Berlina i Mediolanu - to wojaże z ostatnich trzech miesięcy. W każdym miejscu mam wyczulone zmysły na to, jak miejscowe władze, traktują mieszkańców. Standardowo szukam infoboxów. Trzy dni temu, będąc w Hamburgu skorzystałem z jednego parkingu w centrum miasta - miałem do wyboru trzy poziomy pod ziemią i dziewięć (!) nad, może o tym też porozmawiamy.

      • 2 0

    • Zyciem miasta są jego mieszkańcy,

     nie kaowcy, czy animatorzy kultury na etacie.

     • 1 0

    • Infobox to akurat był o ile mi wiadomo jeden i postawiono go w Berlinie.

     • 0 0

 • Dobra inicjatywa (2)

  • 39 10

  • dziękuję. henio też w porządku.

   • 2 0

  • popieram

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane