• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Katarzyna Moritz
13 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
W odsłonięciu pomnika uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska. W odsłonięciu pomnika uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska.

W Bazylice Mariackiej, w sobotę uroczyście odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Przeciwko formie pomnika kilka dni przed uroczystościami protestowała część historyków sztuki.



Epitafium stanęło przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego. Epitafium stanęło przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego.
Blisko sześciometrowe epitafium stanęło w Bazylice Mariackiej, w kaplicy św. Doroty, tuż obok sarkofagu Macieja Płażyńskiego. O planach jego odsłonięcia informowaliśmy pierwsi w artykule: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jego powstanie to wspólna inicjatywa arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i Fundacji Pomorskiej, którą w 2003 roku założył Maciej Płażyński.

- Niech ten pomnik stanie się znakiem nadziei, ludzkiej solidarności i wdzięcznej pamięci podkreślał podczas uroczystości poświęcenia epitafium abp Sławoj Leszek Głódź.

Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska, Maria Karweta oraz Barbara Cichocka.

- Pomniki zawsze powstają z potrzeby serca. To epitafium z czarnego granitu, te nazwiska wypisane na płytach, a nad nimi Chrystus, to znak zwycięstwa nad śmiercią. Myślę, że ta czytelna chrześcijańska symbolika będzie fundamentem, który dźwignie naszą wielką tęsknotę - mówiła w imieniu rodzin Elżbieta Płażyńska.

Monument ma kształt "wachlarza" utworzonego z granitowych, czarnych płyt, na których zostały wypisane imiona i nazwiska wszystkich osób, które zginęły pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Wieńczy go wykonana z brązu figura Chrystusa Zmartwychwstałego. W pomniku umieszczona została ziemia z miejsca katastrofy, fragment rozbitego samolotu oraz kawałek brzozy, o którą uderzył samolot.

Więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Kosycarz Foto Press.


Czy podoba ci się nowoczesna sztuka sakralna?

Zaprojektował go warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes. Arcybiskup już od dawna właśnie jemu zleca wykonanie wielu prac. Ich współpraca trwa od czasów, kiedy abp Głódź był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Prace rzeźbiarza budzą jednak kontrowersje. Tak było także teraz.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego dr Jacek Friedrich nazwał projekt "estetycznym koszmarem". W efekcie kilkudziesięciu historyków sztuki i artystów z całej Polski wystosowało do abp. Sławoja Leszka Głódzia list otwarty, w którym wzywali metropolitę do zaniechania idei postawienia epitafium w takim kształcie.

Forma monumentu wzbudziła też wątpliwości Mariana Kwapińskiego, pomorskiego konserwatora zabytków, stwierdził on jednak, że brak mu prawnych narzędzi, by wpłynąć na pomysłodawców. O wydaniu przez niego zgody na ustawienie epitafium wpłynęły też względy społeczne oraz jego mało wyeksponowane usytuowanie w bazylice.

Abp. Sławoj Leszek Głódź, powiedział tuż przed uroczystością, że nie dotarł do niego list otwarty od historyków sztuki. - Sztuka ma to do siebie, że najpierw się nie podoba, a potem przetrwa. A tu chodzi przede wszystkim o pamięć - podkreślał metropolita gdański.

Miejsca

Opinie (490) ponad 20 zablokowanych

  • jeszcze wiecej pominikow bezbarwnego Kaczysnkiego

    wiecej bezbarwnych pomnikow :) proponuje by w kazdym miescie, w kazdej wsi wzniesc pomnik Lecha Kaczynskiego, ustanowic szkole pod jego wezwaniem, nadac rondu jego imie, ulice nazwac imieniem Kaczynskiego Lecha, niech kazdy zlobek czci ta wielka postac

    • 1 0

  • Nie w bazylice...

    Instalowanie nowoczesnej rzeźby w bazylice z VIX wieku ? Przecież to jakieś nieporozumienie, bo zupełnie nie pasuje w tym miejscu. Gdzie konserwator zabytków, który nie pozwala nawet na wstawienie plastikowych okien, a godzi się na taki koszmar ?
    Porażka =/

    • 1 0

  • Narzucony przez episkopat

    Jak zwykle Sławoj ma w d... co myślą o tym gdańszczanie. On tak chce więc tak ma być, a że za nasze pieniądze... w wojsku na to nie patrzą. Co go obchodzi nasze zdanie na temat tego pomnika, jego chaty na Oruni czy Kościoła na Świętokrzyskiej?

    • 1 0

  • co to da?, zmarli niczego nie wiedzą więc nie będą się cieszyć z pomników... a pieniążki w mieście potrzebne na coś ważniejszego

    • 0 0

  • A ja sie pytam

    Co z tymi ludźmi i z rodzinami katastrofy drogowej PKS-u pod Gdańskiem. Jest jeden pomnik i pamięć o tych ludziach żadna .Pomoc żadna od strony państwa ,może PIS postawi jakiś pomnik tym ludziom w bazylice .Tam przecież zginęli mężowie,zonyi i dzieci .

    • 2 0

  • to jest pomnik na skalę naszych możliwości!

    http://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

    • 0 0

  • Pomnik w Bazylice

    Profanacja Bazyliki - pomnik powinien stanąć na wolnej przestrzeni, tym bardziej, że nie wszyscy , którzy zginęli w katastrofie utożsamiali się z Kościołem Katolickim.
    Wawel, Powązki, Bazylika, Częstochowa - co można by jeszcze wykorzystać aby dodać splendoru? Bałwochwalcy a gdzie skromność, ubóstwo, pokora i cicha modlitwa?
    Bezdomny dostanie tabliczkę NN, grób jeszcze tego samego roku porośnie trawa, nie zawsze pochyli się nad nim duchowny. A przecież jesteśmy wobec ostatecznych rzeczy równi nawet jeśli mamy swoje słabości jak w przypadku Sławoja Leszka, który w butelce mieszka.

    • 3 1

  • "Sztuka ma to do siebie, że najpierw się nie podoba, a potem przetrwa."

    I wszystko w temacie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane