prof. Marek Schiller
zm. 19 września 2009 r.
Wieloletni pedagog gdańskiej Akademii Muzycznej.
Rodzinie składamy kondolencje
i wyrazy współczucia

Fakty i opinie

Odszedł prof. Marek Schiller

19 września, w wieku 59 lat, zmarł nagle prof. Marek Schiller - wieloletni pedagog gdańskiej Akademii Muzycznej i kursów mistrzowskich, juror międzynarodowych konkursów, aktywny klarnecista i animator życia muzycznego.Prof. Marek Schiller był postacią niezwykle istotną dla gdańskiego środowiska muzycznego. Przez całe zawodowe życie związany z tutejszą Akademią Muzyczną, wykształcił całą rzeszę studentów i piastował kluczowe funkcje na uczelni. Na przestrzeni lat wybierany był na stanowiska prodziekana, dziekana, prorektora i kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji.

Prowadził intensywne życie koncertowe - wraz z prof. Anną Prabucką-Firlej i prof. Krzysztofem Sperskim tworzył Trio Gdańskie, występując na niezliczonej ilości festiwali muzycznych w Polsce i na świecie. Godna podziwu jest życzliwość, jaką członkowie tego zespołu - uznani pedagodzy - obdarzali młodych kompozytorów, których utwory Trio Gdańskie z radością wykonywało.

W ostatnich latach prof. Marek Schiller zaangażowany był w nowe przedsięwzięcie muzyczne - duet klarnetowy "Hebe", który współtworzył ze swą byłą studentką Aleksandrą Rutkowską. Duet zagrał dziesiątki koncertów, wydał trzy płyty. Prof. Schiller był w pełni sił zawodowych, miał ambitne plany, ich realizację uniemożliwiła jednak przedwczesna śmierć.

Dorobek artystyczny i praca pedagogiczna prof. Marka Schillera przyniosła mu wiele nagród i odznaczeń - Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, z pewnością wiele honorów spotka go i teraz. Jestem przekonany jednak, że za swoją największą nagrodę Profesor uznałby swoich studentów i wierzę, że najwybitniejsi spośród nich osiągną co najmniej tyle, co on sam.

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w środę 23 września, o godz. 11.30, w Kościele pod wezwaniem Św. Rodziny w Gdyni Grabówku przy ul. Kołłątaja 40. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 września, o godz. 14, na Katolickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie.

Opinie (12)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.