Fakty i opinie

Odwiedź z nami schron szczelinowy w Babich Dołach

artykuł historyczny

Schron szczelinowy w Babich Dołach to unikat w skali kraju. Zobacz jak wygląda od środka.

Nie ustajemy w tropieniu i zwiedzaniu militarnych pamiątek po II wojnie światowej. Tym razem zwiedziliśmy nietypowy schron, który mieści się w Babich Dołach w Gdyni. Wejście do niego ukryte jest w krzakach, tak, że nawet stałym bywalcom takich miejsc ciężko jest do niego trafić.Czy interesujesz się historią miejsca, w którym mieszkasz?

tak, często szukam informacji na temat historii mojej dzielnicy/ulicy 54%
jesli tylko coś na ten temat wpadnie mi w ręce cztam z przyjemnością, ale raczej nie szukam na siłę 41%
nie, przeszłość miejsca, w którym mieszkam mnie nie interesuje 5%
zakończona Łącznie głosów: 559
Schron szczelinowy, nazywany też szczeliną przeciwlotniczą, to unikatowa budowla na skalę kraju wykonana z gotowych prefabrykatów granitowych. Materiał jest tak odporny, że do dziś można oglądać liczne ślady po pociskach i odłamkach, które ledwie drasnęły masywne ściany budowli.

Schron zbudowany jest w kształcie łamanego korytarza ciągnącego się przez kilkadziesiąt metrów. Taka konstrukcja jest zresztą nieprzypadkowa. - Liczne zakręty zbudowano pod kątem prostym, tak, by odłamki raziły tylko osoby znajdujące się w odległości 10 m. W przypadku wybuchu nie ginęli wszyscy, a tylko ci, którzy znaleźli się w jednym z fragmentów korytarza - mówi Jarosław Kłodziński, pasjonat historii Gdyni.

W takim obiekcie nie można było jednak spędzić zbyt dużo czasu. Służył on tylko do przeczekania nalotu. - Nie było tu miejsca na magazyny żywnościowe. Jest za to wartownia, w której znajdowały się maski przeciwgazowe - dodaje.

Najprawdopodobniej korzystali z niego pracownicy pobliskiej montowni torped, którzy akurat znajdowali się poza jej zasięgiem.

Schron kończy się wyjściem wprost na teren wojskowy w Babich Dołach.

Opinie (81) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.