• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odwiedziliśmy niedostępne dla widzów targi bursztynników

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz jakie "cuda" prezentowane są podczas 21. edycji targów Amberif.


Bałtycki, meksykański czy indonezyjski, w niezliczonych barwach i z rzadkimi inkluzjami - na 21. targach Amberif od wyrobów z bursztynu, ale też i złota oraz srebra może rozboleć głowa. Marcowa edycja targów jest przeznaczona dla producentów i sprzedawców, a nie mieszkańców Trójmiasta, ale już dziś możecie obejrzeć jakie trendy będą dominować w 2014 roku.



Czy masz w domu biżuterię z bursztynu?

Trudno policzyć ile kilogramów (a może ton) bursztynu mieści się pod dachem hali Amber Expo przy ul. Żaglowej 11, w której właśnie rozpoczęły się największe targi bursztynnicze na świecie. Wśród tysięcy wyrobów z jantaru, wyróżnia się kilka wyjątkowych okazów. Jednym z nich jest ogromna bryła bursztynu, pochodząca z Indonezji.

- Nasz bursztyn został przywieziony z Indonezji i waży 7,650 kg. Jego wartość szacujemy na ok. 30 tys. zł. To bardzo rzadki okaz, więc nie zostanie on pocięty na mniejsze kawałki i przerobiony na biżuterię - mówi Sylwester Szyłów, jeden z wystawców. - Będzie ozdobą naszego stoiska - dodaje.

Być może podobny okaz uda się znaleźć w pierwszej kopalni bursztynu, która powstaje w Gdańsku na działce zobacz na mapie Gdańska, gdzie kilka lat temu odkryto jego złoża.

Przeczytaj więcej o kopalni bursztynu, która powstanie w Gdańsku.

Jak na razie amatorom jantaru pozostaje podziwianie na targach choćby jedynego na świecie bursztynu z inkluzją cykady, który został znaleziony na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

- Cykady bardziej kojarzą nam się z tropikiem, choć w Polsce możemy spotkać trzy gatunki. Jeżeli chodzi o bursztyn bałtycki - to jest to pierwszy dorosły okaz cykady znaleziony w bursztynie. To unikat na skalę światową - mówi dr Jacek Szwedo ze stoiska Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG, na którym znajduje się wiele innych rzadkich okazów.

Podczas marcowej, 21. edycji targów Amberif, można zobaczyć propozycje 450 bursztynników i jubilerów, specjalizujących się w złocie, srebrze czy kamieniach szlachetnych i ozdobnych. Są także artyści, którzy zamiast sznurów bursztynowych korali, wolą z tego surowca wyrabiać np... statki.

- Statki wykonujemy w 100 proc. z bałtyckiego bursztynu, który skupujemy od producentów z terenu Mierzei - mówi Tomasz Ołdziejewski , wystawca ze Sztutowa. - Wykonanie jednej takiej jednostki zajmuje ok. 1,5 miesiąca przy sztabie 4 ludzi i zużywamy do jej budowy ok. 25 kg bursztynu. Połowa to żółty i matowy.

Także dzięki takim eksponatom przez blisko dwie dekady trójmiejskie targi bursztynu wyrobiły sobie światową renomę.

- To największa impreza bursztynnicza i złotnicza w Polsce oraz na świecie. W tym roku gościmy ponad 450 wystawców, w tym z Litwy, Ukrainy, Rosji, Indii, Tajlandii. Po raz pierwszy przyjechali do nas wystawcy z Meksyku, którzy przywieźli meksykański bursztyn i z Portugalii - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu Amberif. - Goście z Chin z kolei stanowią sporą część kupujących. Od kilku lat polska biżuteria, zwłaszcza srebrna, zdobywa tam uznanie i jesteśmy traktowani jako produkt markowy. Chińczycy jednak przyjeżdżają do nas też w poszukiwaniu bursztynu, który u nich jest kamieniem magicznym.

Marcowe targi Amberif przeznaczone są głównie dla ludzi z branży, a więc producentów i jubilerów.

-To właśnie podczas marcowej edycji podpisywane są duże kontrakty. Mieszkańców Trójmiasta zapraszam na sierpniową edycję, kiedy dla producentów nie jest to już tak gorący czas - dodaje dyrektor.

Jak mówią sami wystawcy, bursztyn uważany jest za świetną lokatę kapitału.

- Większość bursztynu pochodzi z Morza Bałtyckiego, to bursztyn najwyższej jakości. Na świecie możemy znaleźć bursztyn z różnych stron np. z Ukrainy, ale najlepszy jest właśnie ten bałtycki. Ponieważ ma różne zakrzywienia, można robić z niego rozmaite wyroby, ma też piękne kolory. Wszyscy twierdzą, że bursztyn to dobra inwestycja, dlatego jego cena ciągle idzie w górę - mówi Vidmantas Urbutis z Litwy, który na Amberif przyjeżdża regularnie od kilku lat.

Wydarzenia

Miejsca

Zobacz także

Opinie (44) 2 zablokowane

  • Bursztyn jak bursztyn

    ale te hostessy MNIAM!

    • 3 0

  • Sylwester Szyłów i link do oferty sylwestrowej! Dobre...

    • 3 0

  • handel bez podatku trwa.

    Wolna amerykanka tam istnieje. Otwarcie wystawcy mówią paragonów tu nie wystawiamy a bez faktury ma pan o wiele taniej. I się waluta kręci w rączkach a fiskus zobaczy wielkie zero z podatków .

    • 2 0

  • szkoda, że są to targi zamknięte

    Szkoda, że jest to impreza zamknięta i nie zorganizowano choćby jednego dnia dla osób spoza branży - ot, choćby tak by po prostu popodziwiać biżuteryjne cudeńka i może nawet co nieco kupić.
    Wstęp przecież mógłby być biletowany - z pewnością chętnych by nie brakowało.

    • 1 0

  • Panie Szyłów ...
    Kilogramowa bryła bursztynu kosztuje 40-60 tysięcy złotych.
    Pana kawałek jest warty 30tysięcy mając ponad 7 kilo...
    Troche wstyd wśród ludzi z branży chwalić się takimi "okazami"
    Ale niedzielni może się zachwycą :)
    Jeszcze chwila i będzie się Pan chwalił "Kolumbią"

    • 6 0

  • szkoda ze tv .t nie odwiedzi ZIMA schronisk dla bezdomnych

    wezlow cieplowniczych , nie zrobi na tej podstawie 25 sekundowego klipu "so happy"
    targi bursztynnnikow i to zamkniete ,zadna sensacja

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane