Fakty i opinie

stat

Ogromna flaga Polski powiewa nad centrum Gdańska

Uroczyste wciągnięcie polskiej flagi na GrodziskuW sobotę o godz. 12 na nowy maszt na terenie Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska oficjalnie wciągnięto ogromną flagę Polski o powierzchni 40 m kw. Przy dobrej pogodzie będzie ona widoczna z wielu miejsc, nie tylko Śródmieścia. To kolejny maszt flagowy w Gdańsku, który ma uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.Przypomnijmy: o planach budowy 42-metrowego masztu w pobliżu Góry Gradowej pisaliśmy po raz pierwszy w marcu br. Dzisiaj konstrukcja jest już gotowa, a w ostatnich dniach elektryczny mechanizm wciągania flagi był kilkukrotnie testowany.

- Maszt usytuowany jest na 46-metrowym wzniesieniu, co wraz z konstrukcją daje 88 metrów. Zaryzykuję stwierdzeniem, że jest to najwyżej położony maszt, a właściwie flaga w Polsce - mówi Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum.

Czy weźmiesz udział w wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości?

tak, planujemy poświecić na to cały weekend 17%
tak, ale w nie więcej niż jednym lub dwóch wydarzeniach 22%
nie, ale będę śledził informacje w mediach 40%
nie, nie widzę potrzeby świętowania tej rocznicy 21%
zakończona Łącznie głosów: 930
W sobotę 10 listopada o godz. 12 flaga Polski o powierzchni 40 m kw. została oficjalnie wciągnięta na maszt. Wydarzeniu towarzyszył pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, który oddał salwę honorową. Przewidziano też wykonanie hymnu Polski przez Cappellę Gedanensis z gośćmi.

Dodatkowe wydarzenia w Centrum Hewelianum

Po zakończeniu uroczystości, w niedawno odrestaurowanej Wozowni Artyleryjskiej, odbędzie się pokaz mody sprzed stu lat oraz zajęcia edukacyjne o wybitnych polskich uczonych. Będzie można też spróbować swoich sił we wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni z Cappellą Gedanensis. Planowane jest ponadto wręczenie nagród w konkursie "Kolory Niepodległości".

Po południu, o godz. 14:15, 15:15 oraz 16:15 odbędą się trzy "Spacery z duchami Góry Gradowej".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, przy czym liczba miejsc na spacery jest ograniczona - obowiązuje rezerwacja wejściówek w recepcji Hewelianum.

Materiał z 23 października br.To nie wszystko! Tutaj znajdziesz wszystkie imprezy z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście11 nowych masztów na terenie GdańskaMaszt na Grodzisku to największa konstrukcja tego typu w Gdańsku. W ostatnich miesiącach zbudowano jeszcze dziesięć masztów flagowych, na których powiewają flagi Polski, Unii Europejskiej oraz Gdańska:

Jak wyliczają urzędnicy, łącznie w Gdańsku ustawiono dotychczas ponad 90 masztów flagowych. Dodatkowo na ośmiu ciągach komunikacyjnych (wzdłuż wybranych ulic) oraz w 17 lokalizacjach na obiektach gminnych znajduje się 899 uchwytów do wywieszenia łącznie 2489 flag.

Spis wszystkich wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości znajdziesz w naszym kalendarzu imprez oraz aplikacji na telefon komórkowy.

Materiał archiwalny z czerwca br.

Opinie (243) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.