Fakty i opinie

stat

Ogromne korki na Estakadzie Kwiatkowskiego

Najnowszy artukuł na ten temat

Kto wykona dokumentację przebudowy ul. płk. Dąbka?

Korki po wprowadzeniu zmian w ruchu na Estakadzie Kwiatkowskiego.
Korki po wprowadzeniu zmian w ruchu na Estakadzie Kwiatkowskiego. fot. Radek Radiator/czytelnik Trojmiasto.pl

Środowy poranek na długo zapadnie w pamięć kierowcom z Gdyni. Po zmianie organizacji ruchu na Estakadzie Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni, którą spowodowało rozpoczęcie remontu przegubów tego obiektu, powstały gigantyczne korki. Przejazd m.in. z Obłuża do centrum Gdyni zajmował nawet godzinę. Czy tak musi być?Przypomnijmy, że prace przy Estakadzie Kwiatkowskiego zaczęły się od remontu przegubów nad ul. Opata Hackiego zobacz na mapie Gdyni. Z tego powodu w nocy z wtorku na środę wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Zamknięta została jezdnia estakady w kierunku Obłuża, na odcinku od ul. Morskiej do ul. Hutniczej. Na sąsiedniej jezdni Estakady Kwiatkowskiego, na odcinku od ul. Hutniczej do ul. Morskiej, został wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Zamknięta została też łącznica wjazdowa na Estakadę Kwiatkowskiego z ul. Morskiej w kierunku Obłuża. Wjazd na Estakadę od strony ul. Morskiej w stronę Obłuża odbywa się teraz łącznicą zjazdową "pod prąd". Od Obłuża do Obwodnicy Trójmiasta nie można przejechać estakadą nad ul. Morską, konieczny jest przejazd dołem, łącznicami przez skrzyżowanie z ul. Morską.

Zamknięty został też zjazd z Estakady od strony ul. Morskiej do ul. Hutniczej. Objazd do ul. Hutniczej odbywa się poprzez nawrót na węźle Estakady Kwiatkowskiego i ul. Wiśniewskiego.

W środę nowa organizacja ruchu wywołała potworne korki na Estakadzie Kwiatkowskiego od strony Obłuża i Obwodnicy Trójmiasta. Kierowcy tkwili na estakadzie nawet godzinę.

Czy drogowcy dobrze przygotowali organizację ruchu na czas remontu estakady?

tak, ciężko byłoby to zrobić lepiej 12%
tak, ale wymaga ona pewnych korekt 11%
nie, na estakadzie panuje teraz drogowy chaos 77%
zakończona Łącznie głosów: 858
Jak ocenia te zmiany w ruchu inwestor przebudowy - gdyński Zarząd Dróg i Zieleni?

- Przygotowania do zmian w ruchu trwały 1,5 miesiąca. Wybraliśmy, naszym zdaniem, najlepszy możliwy wariant. Wprowadzenie nowej, tymczasowej organizacji w ruchu, nastąpiło ok. godz. 4. Na miejscu od rana byli drogowcy, policja, straż miejska, służby Zarządu Komunikacji Miejskiej. Analizujemy sytuację. Do godz. 6:30 ruch w miejscu prac odbywał się przyzwoicie. Potem niestety powstały korki - przyznaje Stefan Benkowski, kierownik działu dróg ZDiZ w Gdyni.

Inwestor podkreśla, że zatory zawsze dokuczają kierowcom pierwszego dnia - po wprowadzeniu utrudnień. Potem - zazwyczaj na drugi dzień - kierujący pojazdami znajdują objazdy i ruch w miejscu ograniczeń maleje.

Drogowcy mieli już "nóż na gardle". - Analizowaliśmy wiele wariantów organizacji ruchu. Zamówiliśmy nawet dwie opinie biegłych, które miały odpowiedzieć nam na pytanie: czy faktycznie estakada wymaga remontu. Oba dokumenty potwierdziły, że jeślibyśmy zaniechali prac doszłoby do katastrofy budowlanej. Nikt z nas nie chce iść do więzienia z tego powodu, dlatego zabraliśmy się za remont obiektu - mówi Stefan Benkowski.

Część naszych czytelników pyta: czemu remont nie odbywa się nocą?

- Z trzech powodów. Po pierwsze: prace pod estakadą prowadzone są na wysokości, ciężko by było je doświetlić. Po drugie: obowiązują nas przepisy dotyczące ciszy nocnej, nie możemy przeszkadzać mieszkańcom po godz. 22. Po trzecie: technologia remontu estakady zakłada uniesienie na czas robót jej przęsła, by wymienić przeguby nad podporami. Nie można więc w nocy unosić estakady, a potem za dnia ją opuszczać, to zbyt skomplikowany proces - mówi Benkowski.

Po południu powinny zapaść decyzje o ewentualnej korekcie w organizacji ruchu. Jeśli nastąpią, będziemy o nich informować.

Czekamy na wasze pomysły usprawnienia ruchu na Estakadzie Kwiatkowskiego. Opiszcie je prześlijcie na adres: m.naskret@trojmiasto.pl

Opinie (648) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.