Fakty i opinie

Okolice plaży w Brzeźnie zmienią się na lepsze

interwencja trojmiasto.pl

Spalone pawilony, prowizorycznie zabezpieczone brezentową plandeką, regularnie rozbierane blaszane ogrodzenie czy porozrzucane wokół śmieci - tak wygląda tuż przed sezonem jedno z głównych wejść na plażę w pasie nadmorskim w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Po naszej interwencji wkrótce ma się to zmienić.Czy miasto należycie dba o porządek w strefie nadmorskiej?

tak, często bałagan jest zaniedbaniem ze strony osób prywatnych 14%
nie, pas nadmorski w Brzeźnie jest tego przykładem 61%
reaguje, ale tylko wtedy, gdy ktoś zadzwoni z informacją, że mu to przeszkadza 25%
zakończona Łącznie głosów: 762
Wejście na plażę w Brzeźnie od strony pętli tramwajowej przy Domu Zdrojowym, z miesiąca na miesiąc wygląda coraz gorzej. Mieszkańcy, spacerowicze, a wkrótce także turyści, już po wyjściu z tramwaju mogą odnieść wrażenie, że to jedno z najbardziej zapomnianych miejsc w Gdańsku.

Pożywka dla złomiarzy

Jednym z przykrych obrazków jest spalony pawilon usługowo-handlowy. Do pożaru doszło na początku wakacji ubiegłego roku. Po wybuchu butli z gazem doszczętnie spłonął wówczas położony najbliżej pętli tramwajowej bar sprzedający kebab, od niego zajęło się też poddasze nad kolejnymi trzema punktami (wypożyczalnia strojów, kawiarnia i bar). Od tamtej pory pasaż jest zamknięty i straszy przechodniów wybitymi szybami oraz spaloną elewacją, z której zwisa brezentowa plandeka, pełniąca rolę prowizorycznego uzupełnienia poszycia dachu.


Przygnębiający jest też widok oddalonego zaledwie o kilkanaście metrów blaszanego płotu wokół terenu, na którym miała zostać odbudowana Hala Plażowa. W zasadzie to pozostałości po ogrodzeniu, bo jego resztki są regularnie rozbierane przez złomiarzy. Niektóre elementy nie są niczym zabezpieczone, a silny wiatr przenosi je z miejsca na miejsce.

Miejsce po Hali upodobali sobie nie tylko złomiarze, ale i amatorzy alkoholowych imprez pod chmurką. Na działce zalega mnóstwo śmieci, butelek i puszek po piwie. Ich przyzwyczajeń nie zmieniły nawet kamery miejskiego monitoringu, które pojawiły się tam kilka miesięcy temu. Tymczasem przedstawiciele władz miasta, pytani o nadzór nad tym miejscem, bezradnie rozkładają ręce przekonując, że z prawnego punktu widzenia... to teren prywatny.Remont do końca maja

Rok po pożarze i zamknięciu pasażu pojawiła się szansa, że wkrótce najemcy do niego wrócą. Na początku tygodnia rozpoczął się remont spalonego lokalu i - według zapewnień właściciela - ma się zakończyć jeszcze przed inauguracją nowego sezonu letniego.

- Najemca tego lokalu zapewnił nas, że remont zakończy się do końca maja - mówi Agnieszka Kukiełczak, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, właściciela terenu, na którym znajduje się pasaż.
Miasto działa dopiero po naszej interwencji

O wiele trudniej wyegzekwować porządek wokół działki dzierżawionej od miasta przez spółkę Strandhalle. Dopiero po naszej interwencji miasto - przez dzielnicowego Straży Miejskiej - zajęło się fatalnym stanem ogrodzenia i bałaganem, jaki tam panuje.

- W przypadku zaśmiecenia prywatnej działki, straż miejska może wezwać zarządcę do uprzątnięcia terenu. Straż Miejska w ubiegłym roku co najmniej trzykrotnie kontaktowała się pisemnie z administratorem terenu - firmą Strandhalle SA z siedzibą w Warszawie. Za każdym razem chodziło o należyte zabezpieczenie działki przy ul. Zdrojowej 2, które jest obowiązkiem zarządcy nieruchomości - informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.


Miasto podaje też przykład z lutego ubiegłego roku, gdy patrol straży miejskiej stwierdził, że ogrodzenie Hali Plażowej jest przewrócone na odcinku około 20-25 metrów. Po pisemnej interwencji w siedzibie firmy Strandhalle SA w Warszawie płot został naprawiony.

We wtorek, dopiero po naszej interwencji, służby miejskie wybrały się na miejsce.

- Strażnik dzielnicowy stwierdził, że ogrodzenie działki znów jest uszkodzone. Informacja na ten temat została natychmiast przekazana przedstawicielce firmy. Jednocześnie Straż Miejska zwróciła się z prośbą o wskazanie przez Strandhalle SA osoby zamieszkałej (zatrudnionej) w Gdańsku i upoważnionej do kontaktowania się w imieniu firmy - dodaje Wołodźko.
Wkrótce nowe inwestycje

Światełkiem w tunelu dla tej części miasta i samego Brzeźna są dwie inwestycje, które mają się wkrótce rozpocząć. Pierwsza - realizowana przez władze miasta - to przedłużenie ścieżki nadmorskiej do Falochronu Zachodniego, o czym informowaliśmy pod koniec marca.

Nowego właściciela ma też budynek po dawnej przepompowni i szalecie miejskim przy ul. Zdrojowej. Inwestor chce tam utworzyć pokoje dla turystów, ale na razie nie wiadomo, kiedy rewitalizacja zniszczonego budynku miałaby ruszyć.

Opinie (139) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.