Fakty i opinie

stat

Ołów w spichlerzach i gdański skrzypek na dachu

artykuł historyczny
Dziś promem na Ołowiankę pływają turyści, w XV wieku przemieszczali się tak Krzyżacy z Szafarzem na czele.
Dziś promem na Ołowiankę pływają turyści, w XV wieku przemieszczali się tak Krzyżacy z Szafarzem na czele. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Ruiny na Wyspie Spichrzów i Ołowiance wyglądają, jakby wciąż czekały na kolejny odcinek "Czterech pancernych". Serialu nikt nie ma jednak zamiaru wskrzesić, ale historia o wyspach jest wciąż żywa, choć po przechowywanych tam belach pięknego sukna i Krzyżakach nie ma już śladu.Wyspa Spichrzów powstała w 1576 roku, kiedy przekopano Motławę i kanał Na Stępce zobacz na mapie Gdańska. Zabieg był potrzebny także do ochrony zbudowanych tam spichrzów, które były narażone na częste grabieże. W związku z powtarzającymi się wizytami rabusiów, na wyspie wprowadzono całkowity zakaz przebywania w nocy. W okresie jej największego rozkwitu stało tam ponad 300 spichlerzy.

Nocami wyspą rządziły więc watahy psów, które szukały złodziei. Wszyscy złapani byli karani tak samo i sprawiedliwie - karą śmierci o natychmiastowej wykonalności. Właśnie stąd wzięła się legenda o gdańskim skrzypku na dachu, czyli młodym chłopcu, który nie zdążył opuścić wyspy przed podniesieniem zwodzonych mostów. Żeby uniknąć wytropienia i uciszyć ujadające psy, wspiął się na dach jednego ze spichlerzy i grał ogarom na skrzypcach.

Kto wie, może właśnie dlatego na pobliskiej Ołowiance powstała siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej? Nazwa tej wyspy nie ma jednak wiele wspólnego ze sztuką. W XV wieku mówiono na nią "Szafarnia", gdyż mieściły się tam zabudowania krzyżackiego szafarza zakonnego. Jego siedzibę łączył z drugą stroną Motławy najpierw most, a potem prom. Do dziś na Ołowiankę prowadzi ul. Szafarnia zobacz na mapie Gdańska.

Obecną nazwę wyspa zawdzięcza magazynom z ołowiem, które na niej dominowały. Co ciekawe, część z nich miała bardzo godne nazwy: Ołowiany Dwór, Spichrz Królewski i trzy mniejsze: Panna, Miedź i Oliwski. Dziś w budynku po Spichrzu Królewskim mieści się Hotel Królewski.


Chcesz wiedzieć, co oznacza nazwa twojej dzielnicy? Interesuje cię pochodzenie nazw innych dzielnic i osiedli w Trójmieście? Śledź nasz cykl historyczny poświęcony trójmiejskim nazwom.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (48)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.