• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Open'erowe opaski wcale nie takie darmowe

Piotr Weltrowski
7 lipca 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:19 (8 lipca 2016)
Tak wyglądały opaski - element oficjalnego systemu płatniczego na terenie festiwalu. Tak wyglądały opaski - element oficjalnego systemu płatniczego na terenie festiwalu.

Opaski płatnicze, czyli system płatniczy obowiązujący na zakończonym niedawno Open'erze, miały być wygodnym i prostym sposobem regulowania należności na terenie festiwalu. Jak twierdzą jednak nasi czytelnicy, ich rejestracja - do czego zachęcali organizatorzy - była równoznaczna z narażeniem się na koszty, o których nie było mowy na stronie festiwalu.Czytasz uważnie umowy, które podpisujesz?

W tym roku na terenie festiwalu publiczność płacić mogła tylko na dwa sposoby - albo za pomocą kart płatniczych (przy czym, według naszych czytelników, część kart debetowych nie była przyjmowana), albo też za pomocą specjalnych opasek płatniczych.

Opaski te trzeba było doładować kwotą przynajmniej 30 zł. Na oficjalnej stronie festiwalu organizatorzy zachęcali jednak wszystkich do rejestracji opasek, co - w teorii - miało po pierwsze umożliwić wykonywanie płatności powyżej 100 zł, a także umożliwić płacenie niewykorzystanymi środkami przez okres kolejnych dwóch lat.

"Będzie można także zamknąć numer rachunku, do którego przypisana jest opaska na stronie www.cardportal.com - wówczas pozostałe środki zostaną przelane na wskazany przez użytkownika rachunek. Szczegółowe informacje dostępne będą w regulaminie dodawanym do każdej opaski płatniczej" - można było przeczytać na stronie festiwalu.
Sam regulamin rozdawany był wraz z opaskami - dwie duże stronice wypełnione małym druczkiem.

- Ja ten regulamin przeczytałem i opaski nie zarejestrowałem, jednak domyślam się, że wiele osób nie bawiło się w przeglądanie dwóch stron zadrukowanych maczkiem i teraz czeka je przykra niespodzianka - mówi pan Tomasz, czytelnik Trojmiasto.pl.
Po festiwalu opaska ważna, ale już nie darmowa

O co konkretnie chodzi? Otóż rejestracja opaski jest równoznaczna z podpisaniem umowy z firmą Intercash. Umowa ta obowiązuje przez trzy lata. A korzystanie z opaski... bezpłatne jest tylko podczas trwania festiwalu. Później firma zaczyna pobierać opłaty - 1 zł miesięcznie za samo posiadanie opaski, 15 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatu w Polsce i 20 zł zagranicą, 5 zł za sprawdzenie salda, do tego osobne opłaty za przewalutowanie.

Umowę można oczywiście rozwiązać, z tym że to kolejny koszt - 30 zł. Żeby było jeszcze zabawniej, to firma obsługująca system płatności ma swoją siedzibę nie w Polsce, a... na wyspie Man. I to tamtejszy sąd (wyspa jest terytorium brytyjskim), a nie polski, rozstrzygać ma zgodnie z umową ewentualne spory na linii klient-firma. Tam też trzeba wysłać pisemną rezygnację z umowy, aby ją - nie za darmo przecież - w ogóle rozwiązać.

- Sam system padł już drugiego dnia, co oznaczało, że opaski nie można było nawet doładować, można było tylko wziąć kolejną, już doładowaną kwotą 50 zł. W praktyce oznaczało to, że albo pilnowało się dokładnie wydatków i wykorzystywało opaskę do samego końca, albo - do czego przecież organizatorzy zachęcali - rejestrowało ją, żeby później odzyskać pieniądze, a w rzeczywistości, jak się okazuje, płacić za korzystanie z opaski lub stracić 30 zł za rozwiązanie umowy - dodaje nasz czytelnik.
 • Organizatorzy na oficjalnej stronie festiwalu zachęcali do rejestracji opasek, ani słowem nie wspomnieli jednak o kosztach, które po rejestracji mogą się pojawić.
 • Tymczasem w regulaminie o kosztach, choć małym druczkiem, jest już mowa.
 • Skan pierwszej strony regulaminu opaski (kliknij, aby powiększyć).
 • Skan drugiej strony regulaminu opaski (kliknij, aby powiększyć).
Inny, któremu po festiwalu zostało ponad 20 zł do wykorzystania, twierdzi, że... prawdopodobnie wyrzuci opaskę.

- Już po festiwalu znajomy mnie ostrzegł, żebym nie rejestrował opaski, wtedy przeczytałem regulamin i faktycznie się zdziwiłem, bo wynika z niego, że w żadnym przypadku nie odzyskam pieniędzy. Mógłbym co prawda zarejestrować opaskę i wykorzystać środki w ramach płatności zbliżeniowej, ale przecież wtedy umowa nie przestanie być ważna i nadal będzie naliczana miesięczna opłata za użytkowanie opaski. Wolałbym nie obudzić się za trzy lata z ręką w nocniku, kiedy przyjdzie jakieś pismo wzywające mnie do zapłaty pełnej kwoty z odsetkami - mówi pan Michał.
Organizatorzy: jak nie będzie środków, to opłaty nie będą pobierane

O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli Alter Art, organizatora festiwalu. Na nasze pytanie nie chcieli oni jednak odpowiadać pod nazwiskiem, przesłano nam tylko "wspólne stanowisko - Alter Art i MasterCard".

"Jeśli użytkownik opaski przedpłaconej chce wykorzystać pozostałe na niej środki pieniężne po zakończeniu festiwalu Open'er, jest zobowiązany do zarejestrowania jej na stronie www.cardportal.com, co jest równoznaczne z podpisaniem umowy z operatorem oraz zgodą na uiszczanie opłat regulaminowych. Najkorzystniejszym z punktu widzenia użytkownika sposobem na wykorzystanie pozostałych na opasce środków pieniężnych od 4 lipca jest dokonywanie nią płatności za zakupy lub usługi w punktach oferujących transakcje zbliżeniowe - w tym przypadku pobierana jest minimalna opłata 1 złotych miesięcznie (pobierana w ostatnim dniu każdego miesiąca począwszy od lipca 2016). Czyli jeśli np. użytkownikowi pozostało na zarejestrowanej karcie 25 złotych, może do 30 lipca dokonać transakcji na kwotę 25 złotych. Natomiast za wypłatę pozostałych środków pieniężnych z bankomatu jest pobierana opłata, która zgodnie z regulaminem wynosi 15 zł" - czytamy w oświadczeniu.
I dalej:

"Jeśli użytkownik wykorzysta wszystkie dostępne środki pieniężne i nie będzie korzystał więcej z opaski, żadne dodatkowe opłaty nie będą naliczane przez operatora w okresie obowiązywania umowy".
Czytaj więcej o tegorocznym festiwalu Open'er

Chcieliśmy doprecyzować, czy oznacza to, że w przypadku wypłaty wszystkich środków z opaski firma nie będzie pobierać opłaty miesięcznej za użytkowanie karty (bo w regulaminie zaznaczono, iż możliwe jest pojawienie się ujemnego salda na rachunku przypisanym do opaski, a firma może żądać pokrycia tego salda), ale usłyszeliśmy jedynie słowa "chyba tak". W regulaminie opaski nie było na ten temat ani słowa.

Była tam za to mowa o tym, że firma może w każdej chwili - "z przyczyn prawnych, ekonomicznych, lub związanych z kwestiami bezpieczeństwa, albo w celu umożliwienia prawidłowego funkcjonowania, albo usprawnienia funkcjonowania programu kartowego" - zmienić warunki umowy.

Co więcej, znajduje się tam także podpunkt, iż to na posiadaczu opaski spoczywa obowiązek sprawdzania, czy firma nie zmieniła regulaminu (ona sama ma jedynie obowiązek, aby na dwa miesiące przed wejściem zmian w życie, zamieścić informację na swojej stronie internetowej).

Zobacz filmy z tegorocznego Open'era

Oświadczenie firmy obsługującej opaski

Już po publikacji tekstu przedstawiciele Alter Art przesłali nam oświadczenie firmy Intercash. W dużej mierze powtórzone są w nim informacje wcześniej przekazane nam przez Alter Art (i opublikowane w tekście). Jest też jednak fragment na temat ujemnego salda.

- Ujemne saldo na opasce festiwalowej nigdy się nie pojawi - dotyczy to zarówno transakcji jak i naliczanych opłat. W przypadku transakcji - są one wykonywane tylko w trybie online, co sprawia, że możliwe jest dokonywanie zakupu bezgotówkowego tylko do wysokości dostępnego salda na rachunku karty. W przypadku opłat - wszelkie prowizje mogą zostać pobrane tylko i wyłącznie w przypadku dodatniego salda na rachunku karty - wynika to z regulacji obowiązujących wszystkich operatorów kart przedpłaconych. W regulaminie korzystania z opaski płatniczej Intercash - paragraf 2.2 - jest napisane, że opaska nie stanowi karty kredytowej ani nie jest powiązana z kontem depozytowym - jest to jednoznaczne z tym, że opłaty mogą być pobierane tylko do wysokości środków znajdujących się karcie - twierdzi Marek Piotrowicz z firmy Intercash.

Opinie (233) 6 zablokowanych

 • (1)

  Jazda a wiekszosc myslala ze te opaski takie super...fakt trzeba czytac umowy! Nawet te najmniejszym druczkiem pisane....

  • 5 0

  • no ale rezygnacja z opaski

   czym skutkowała? bo jezeli nie trzeba było to won!!! chyba ze : jak nie wezmiesz opacki to nie kupisz tego i tego....

   • 1 1

 • Ostatni raz bylem na Openerze ok 5 lat temu. Wiecej nie zamierzam. (3)

  Ceny biletow juz dawno sa absurdalne. Wole dolozyc tysiac i pojechac na 2 tygodnie na wakacje.

  • 34 3

  • (2)

   A ja wole pojsc na festiwal...za 399 w 4 dni nigdzie nie zobacze tylu artystow.

   • 2 9

   • chyba żartystów, jakąś bande celebrytów, a idź se włącz telewizor na tvnie, polsacie czy innym mtv jak jesteś nieco bogatszym lemingonem

    • 5 1

   • *589 zł za 4 dni

    • 4 0

 • Brawo OPENER

  Dałbym jakiś konstruktywny komentarz, ale po przeczytaniu tego jest zbędny, ujmę to jednym słowem - OPENER

  • 8 0

 • Gdynia (3)

  A Szczurek dotuje ten festiwal z naszych pieniędzy!

  • 7 6

  • (2)

   czesc wraca do niego na konto w szwajcarii

   • 3 0

   • (1)

    Jakies dowody czy zgloszenie do prokuratury?

    • 1 4

    • nerwowo reagujecie na zarty. chyba ze cos w tym jest. swoja droga, etat u wodza?

     • 3 0

 • Janusze (1)

  Widzę, że smutne Janusze narzekają na ten festiwal, a pewnie ani razu na nim nie byli.

  • 9 18

  • To zle widzisz.

   Ludzie narzekaja na opaski i karty.
   Spokojnie, bez paniki, przeczytaj jeszcze raz powoli i spokojnie ten artykul.

   • 3 0

 • .kuwa zawsze sie znajdzie jakas hiena

  tym razem sie jak ci uchodzcy bocznymi drzwiami umowy małym druczkiem wiedza ze mlodzi nie czytaja...ech altreart do poprawki i trojka to sponsoruje

  • 1 1

 • Ha ha

  Naiwni są zawsze. Zjazd melomanów plastikowej muzy to i plastikowe rozumy. Czy naprawdę nie można zrozumieć że teraz w tym świecie nie ma nic za darmo.

  • 13 2

 • Oto co mówi na ten temat Apokalipsa wg św Jana. (1)

  "I sprawia, że wszyscy:
  mali i wielcy,
  bogaci i biedni,
  wolni i niewolnicy
  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia -
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia."

  • 8 4

  • w Apokalipsie wg św Jana jest o Openerze?

   Niezła reklama, na cały swiat i całe stulecia. Nie dziwota, że tyle ludzi wali na ten fest.

   • 5 5

 • J****ny alter art, ale nas zrobiliscie w ch**a (1)

  Zlodziejstwo

  • 12 1

  • nie pierwszy raz

   • 3 0

 • Skandal. Zakazać takich imprez w Polsce!

  • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane