Fakty i opinie

Opera Leśna nie będzie gotowa na przyszłe lato?

Najnowszy artukuł na ten temat

Studenci PG wymyślą koncepcję rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie

Tak sopocki amfiteatr miał wyglądać latem 2011 roku. Możliwe jednak, iż prace nie zakończą się do tego czasu.
Tak sopocki amfiteatr miał wyglądać latem 2011 roku. Możliwe jednak, iż prace nie zakończą się do tego czasu. mat. prasowe

Maleją szanse na to, że remont Opery Leśnej zakończy się przed przyszłorocznym sezonem letnim. Co za tym idzie, maleją też szanse na szybki powrót do amfiteatru sopockich festiwali - dowiedział się portal Trojmiasto.pl.Czy podczas realizacji inwestycji miasto powinno iść na ustępstwa względem wykonawcy?

w żadnym wypadku, po to był zorganizowany przetarg, aby wszyscy wykonawcy mieli równe szanse 50%
tylko w wyjątkowych wypadkach, jeżeli np. w projekcie znajdą się błędy 39%
jeżeli ma to przyspieszyć realizację inwestycji, to czemu nie? 11%
zakończona Łącznie głosów: 574
Umowę na wykonanie remontu liczącego ponad sto lat amfiteatru miasto podpisało z konsorcjum Alstal na początku bieżącego roku. Zgodnie z jej zapisami, prace miały zakończyć się późną wiosną 2011 roku.

Do niedawna wyglądało na to, iż remont Opery Leśnej przebiega zgodnie z planem, okazuje się jednak, iż pojawił się spory problem.

- Wykonawca inwestycji uważa, że metalowa konstrukcja dachu mogłaby zostać nieco odciążona i proponuje zmianę jej przekroju oraz jej parametrów - mówi Wojciech Fułek, wiceprezydent Sopotu, gdy pytamy go o problem z remontem amfiteatru.

Gdy z podobnym pytaniem zwracamy się do przedstawicieli konsorcjum, które za remont ma dostać 73,7 mln zł, słyszymy, że w kwestiach szczegółowych firmę obowiązuje tajemnica handlowa, ale... - Mogę potwierdzić, że wysłane zostały do miasta zapytania, dotyczące dokumentacji i brak odpowiedzi na nie mógłby nam uniemożliwić kontynuowanie działań. Mamy nadzieję, że miasto odpowie nam, co pozwoli na kontynuację inwestycji - mówi Jarosław Szczupak, dyrektor ds. handlu w konsorcjum Alstal.

Urzędnicy przyznają, że technologia budowy konstrukcji stalowej dachu jest skomplikowana i w Polsce praktycznie nie stosowana, ale nie widzą powodów, aby w związku z tym traktować wykonawcę w sposób ulgowy. - Prezydent Jacek Karnowski nie zgadza się na żadne odstępstwo od istniejącego projektu i to jest główna oś sporu z wykonawcą. Alstal uważa, że zastosowanie rozwiązań konstrukcyjnych, które są w projekcie, może spowodować opóźnienia. My jednak takiego tłumaczenia nie przyjmujemy - dodaje wiceprezydent Sopotu.

Urzędnicy przypominają, że jeśli wykonawca nie skończy pracy przed sezonem letnim 2011, będą mu naliczane kary umowne. Za każdy dzień opóźnienia mogą wynieść one 0,2 proc. wartości kontraktu.

W kuluarach sopockiego magistratu trwają już jednak spekulacje na temat zastępczej lokalizacji dla przyszłorocznych festiwali. Najbardziej prawdopodobne jest przeniesienie ich na rok do praktycznie skończonej już sopocko-gdańskiej Hali Sportowo-Widowiskowej. Innym branym pod uwagę scenariuszem jest zorganizowanie festiwali, podobnie jak tegorocznego Top Trendy, na Hipodromie.

Opinie (88) ponad 10 zablokowanych

 • co za popaprany wykonawca

  przecież podpisując umowę o budowie amfiteatru zapoznał sie z projektem, wtedy mu nie przeszkadzała ta konstrukcja dachu?, niech bulą kary,czy każda inwestycja w polsce musi być opóźniona?, a jak jest wykonana na czas to jest spiepszona.jesteśmy dziwny kraj

  • 106 4

 • Pamiętacie takie imprezy w Operze jak Pop Session' 81, czy występ grupy Kraftwerk, chyba też w 81 r. ?

  • 22 1

 • Najważniejsze - bezpieczeństwo ludzi

  Pieniążki i umowy rzecz ważna. Jednak do każdego problemu spornego trzeba podchodzić i po ludzku pamiętając, że jeszcze nie tak dawno temu Polska była zawalona śniegiem i waliły się dachy. Nie znamy tajemniczej umowy także i odnośnie metalowej konstrukcji dachu (znowu coś mają do ukrycia), ale jeśli wykonawca racjonalnie uzasadnia "zmianę jej przekroju oraz jej parametrów" - może warto pójść na ustępstwa?

  • 10 21

 • Alstal wieśniaki! Mieliście dokumentacje w materiałach przetargowych cwaniaczki!

  Na co wy liczyliście? Że jak dacie niską cenę to potem w trakcie robót zmienicie projekt, tak żebyście potrafili przeprowadzić inwestycję i jeszcze na tym zarobić? haha. Jak dla mnie miasto nie powinno się godzić na żadną zmianę. A jeżeli wykonawca da ciała to wytoczyć proces i wywalić sądownie Alstal z przetargów na kilka lat!

  Alstal=Budimex=walące się dachy

  • 61 7

 • zanim się wypowiesz to się dowiedz! każda umowa zawarta w wyniku przetargu jest jawna. Idz do UMS popstrkaj zdjęcia i sobie ją

  poczytaj! Tak jest od wielu lat ale najłatiwiej pier..c bez opamiętania bzdury o spiskach i tajemnicach.

  • 8 2

 • Jak ogladalem opere w TV

  a później zobaczyłem na własne oczy nie moglem uwierzyć ze to taka rudera

  • 29 1

 • Ludzie opętani spiskową teorią dziejów wszędzie widzą tajemnice nawet jak coś jest jawne.
  Zalecam mniej radia z Torunia i więcej spacerów.

  • 8 4

 • historia lubi sie powtarzać

  a pamiętacie akcje z pękającym dachem hali na granicy gdańska i Sopotu,,, tak wszyscy się podzielili kasą jak odchudzili dach najwięcej wykonawca,,,,,,,,,,, Sopot=przekręt!!!

  • 32 3

 • poprawka

  Zdaje się że byli jedyną firmą która wogóle w tym przetargu wystartowała i wygrała z ceną wyższą niż miasto zaproponowało. Inne firmy jakoś wcale nie kwapiły się by zbudować to za te pieniądze (a inne zapewne nie miały wcale doświadczenia w tego typu budowach)więc nie rozciągaj tu bajek że chętnych były stada a wygrali najniższą ceną.

  • 5 2

 • z tego co pamiętam..

  ..to największe opóźnienie spowodowali urzędasy którzy po wygranej tego wykonawcy bezpodstawnie anulowali przetarg. Jak pamiętam skończyło się na tym że po pół roku sąd uznał wygraną tej samej firmy ale terminu realizacji już nie przesunął co zagwarantowało solidne opóżnienie całęj budowy już na starcie.

  Urzędasy czasem klepią w mediach tak jakby nikt nie pamiętał co było pół roku temu...

  • 9 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.