Czy w sąsiedztwie parku Nadmorskiego powstanie 46-metrowa wieża telekomunikacyjna? Jeden z operatorów sieci komórkowej stara się o jej budowę, ponieważ musi zdemontować anteny z budynku przeznaczonego do rozbiórki. Urzędnicy tłumaczą, że nie mogą wstrzymać inwestycji ze względów krajobrazowych.
Czy w sąsiedztwie terenów cennych przyrodniczo lub krajobrazowo powinny powstawać maszty telekomunikacyjne?
Choć taka konstrukcja raczej nie doda estetyki jednemu z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych Gdańska, urzędnicy przekonują, że nie mogą zablokować działań spółki Orange Polska.
Maszt telekomunikacyjny inwestycją celu publicznego
- Zgodnie z art. 56 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego [a taką jest stacja bazowa sieci komórkowej - dop. red.], jeżeli zamierzenie jest zgodne z przepisami odrębnymi. Przepis ustawy dotyczący ładu przestrzennego nie może stanowić wyłącznej podstawy odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego - tłumaczy Alicja Gajewska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wieża zamiast anten na budynku przeznaczonym do rozbiórki
Dlaczego Orange dąży do budowy wolnostojącej konstrukcji, gdy wokół nie brakuje wysokich bloków, na dachach których także odnajdziemy różnego rodzaju urządzenia telekomunikacyjne?
- Budowa masztu wynika z faktu, że budynek, na którym obecnie znajduje się nasza stacja bazowa, został przeznaczony do rozbiórki przez nowego właściciela. Maszt jest najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić zasięg, jakość i nieprzerwane świadczenie usługi sieci Orange na tym terenie - wyjaśnia biuro prasowe koncernu telekomunikacyjnego.
- Nie istnieje żadna podstawa prawna, która nakazywałaby firmie telekomunikacyjnej wykazanie, że budowa wieży kratowej jest jedynym rozwiązaniem w danej lokalizacji - dodaje Gajewska.
Spółka nie przesłała nam też żadnego materiału graficznego, który pokazywałby, jak ma wyglądać nowy maszt telekomunikacyjny
Nie będzie nadajników 5G. Operator czeka na wydanie zgody
Uzyskaliśmy natomiast informację na temat nadajników, które będą umieszczone na maszcie - będą one pracowały w technologii 2G, 3G oraz 4G.
- Orange Polska nie ma komercyjnej sieci 5G i nie planuje też obecnie w tym rejonie prowadzenia żadnych testów - deklarują pracownicy biura prasowego Orange.
Inwestycja jest na etapie procedowania decyzji o ustalenie lokalizacji celu publicznego. Nie została jeszcze wydana ostateczna zgoda na jej realizację.