• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opowieści z targowiska na Długich Ogrodach. Rusza festiwal Narracje

Łukasz Stafiej
15 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Festiwal Narracje rozpoczął się w Gdańsku.

Do końca XIX wieku na terenach obecnych Długich Ogrodów działało wielkie targowisko. Atmosferę i opowieści związane z tym miejscem przypomną artyści na festiwalu Narracje. Tymczasowe projekty multimedialne zainstalowane w przestrzeni Gdańska będzie można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 17-24.



Artystyczne instalacje staną również na Wyspie Spichrzów i Ołowiance. Artystyczne instalacje staną również na Wyspie Spichrzów i Ołowiance.

Narracje cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zobacz, jak było w ubiegłym roku.

Narracje to coroczny festiwal artystycznych instalacji, które na jeden z listopadowych weekendów ożywiają podwórka, ściany kamienic i zapomniane uliczki w Gdańsku. Tym razem artyści swoje prace umieścili na terenach Wyspy Spichrzów, Ołowianki i - przede wszystkim - Długich Ogrodów.

Te ostatnie od czasów średniowiecznych były przez wieki miejscem wielkiego targowiska, na które zjeżdżali kupcy i mieszkańcy z okolic Gdańska. Targ, jako miejsce wymiany nie tylko przedmiotów, ale również doświadczeń i poglądów, stał się również tematem przewodnim tegorocznego festiwalu, który odbędzie się pod hasłem "Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia".

- Targowisko przez wieki było miejscem, gdzie gdańszczanie spotykali się z obcymi spoza miasta, mieli szansę otrzeć się o tego "obcego". Ta przestrzeń służyła pięlęgnowaniu i rozwijaniu różnorodności w społeczności. Wiele naszych projektów się do tego odwołuje. Nadal potrzebujemy takich miejsc, gdzie możemy spotkać się z innymi od nas ludźmi, spróbować ich zrozumieć i zaakceptować - uważa nowozeladnczyk Rob Garret, kurator Narracji.

Odwiedzający Narracje będą mogli zobaczyć ponad dwadzieścia projektów przygotowanych przez twórców z całego świata. Artyści w swoich multimedialnych instalacjach przywołają opowieści, obrazy, dźwięki i zapachy związane z targową przeszłością dzielnicy oraz przedstawią historie zwykłych ludzi, którzy tutaj mieszkali i dorastali.

- Szczerze wierzę, że odkrywanie przeszłości, szczególnie tej związanej z miejscami, niezależnie od tego, czy są to wspomnienia miłe czy bolesne, pozwala nam lepiej zrozumieć nie tylko nas samych, ale i innych oraz odczarować mity, które mamy na temat nieznanych nam dzielnic i ich mieszkańców, których na co dzień nie spotykamy - dodaje Garret.

Prace zlokalizowano przede wszystkim w kwartale ulic Angielska Grobla, Długie Ogrody, Długa Grobla i św. Barbary zobacz na mapie Gdańska. Kilka instalacji będzie można oglądać w okolicach filharmonii na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska oraz na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska - zobacz mapę festiwalu. Trasę najlepiej jednak zwiedzać z przewodnikiem - zorganizowane grupy wyruszać będą spod siedziby organizatora, Instytutu Kultury Miejskiej zobacz na mapie Gdańska co 20 minut, od godz. 17 do 22, od piątku do niedzieli (z przerwą w godz. 19-20). O godz. 17.30 i 20.30 zaplanowano specjalne spacery dla dzieci. Zwiedzanie trwa około półtorej godziny.

Ponadto przy ul. św. Barbary 3 zobacz na mapie Gdańska od godz. 17 działać będzie klub festiwalowy "Gedanus", gdzie będzie można napić się i zjeść coś ciepłego oraz o godz. 22 posłuchać koncertów. W piątek wystąpi eksperymentujący ze współczesną muzyką klasyczną i elektroniką Stefan Wesołowski, w sobotę - multiinstrumentalista Jacek Lachowicz z solowym projektem L.A.S. oraz grający elektroniczny pop duet Fuka Lata.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zobacz szczegółowy program festiwalu Narracje.

Wydarzenia

Narracje 2013 (18 opinii)

(18 opinii)
muzyka elektroniczna, clubbing / disko, spotkanie, wystawa, pokaz

Miejsca

Zobacz także

Opinie (20)

  • Długíe Ogrody

    Super.

    • 0 1

  • Alternatywne Narracje?

    A moze by tak zorganizować trasę szlakiem zdewastowanych podwórek Głównego Miasta, rozbebeszonych śmietników, nocnych sklepów i obszczymurow zjeżdżających z całego Gdańska, aby zupełnie nieniepokojeni wypić flaszkę, rzucić pawia i wysikać sie z widokiem na największe zabytki dumnego grodu nad Motławą? Zalecam spacer po podwórkach w weekendowe poranki - to dopiero są narracje! Właśnie w ten innowacyjny sposób władze miasta "ożywiają" centrum. Możemy być naprawdę dumni z naszej "strefy prestiżu"! :-)

    • 7 0

  • a gdańska ASP

    gdzie się prezentuje? Czy ktoś pomyślał że jest okazja aby "podlansować naszych". Chyba mamy tam jeszcze jakiś studentów? Czy może już nie !!!
    a no oczywiście kurator MUSI byż z Nowej Zelandii , aaaa nareszcie powiało światem.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane