• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opóźnienia w realizacji projektów z budżetu obywatelskiego

Krzysztof Koprowski
12 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Jednym z projektów, które nie doczekają się realizacji w tym roku, jest rozbudowa schroniska Promyk. Projekt ten zdobył najwięcej głosów w Budżecie Obywatelskim 2017. Jednym z projektów, które nie doczekają się realizacji w tym roku, jest rozbudowa schroniska Promyk. Projekt ten zdobył najwięcej głosów w Budżecie Obywatelskim 2017.

W cieniu sporu o ostateczny wybór projektów w najnowszym głosowaniu gdańskiego budżetu obywatelskiego sprawdzamy, jak przebiega realizacja zadań z poprzednich lat. Wiadomo już, że aż 17 zadań nie uda się w pełni zrealizować w tym roku. Środki finansowe zarezerwowane na ten cel jednak nie przepadną.



Czy śledzisz postępy w realizacji projektów z BO, na które oddałeś(as) głos?

Przypomnijmy, w ostatnich dniach ponownie wrócił temat wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018. Członkowie Rowerowej Metropolii, którzy pod koniec października wykazali błędne działanie oprogramowania systemu do głosowania twierdzą, że nie ujęto głosów większej liczby osób, niż wynika to z oficjalnego komunikatu wydanego przez miasto oraz firmę Implyweb. Urzędnicy do tych zarzutów odnieśli się częściowo podczas poniedziałkowej konferencji w poniedziałek.

Czytaj też: Kolejne zarzuty wobec głosowania ws. budżetu obywatelskiego

BO2018 to pierwsza edycja, której wyniki są kwestionowane. Nie oznacza to jednak, że realizacja wybranych projektów przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.

Ze wszystkich 93 zwycięskich projektów edycji 2017, w tym roku nie uda się w pełni wykonać 17 zadań. Wszystkie z nich są projektami inwestycyjno-budowlanymi, wymagającymi przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz uzgodnień.

Realizacja w przyszłym roku, pieniądze nie przepadną



- Dla tych 17 projektów w 2017 r. została opracowana dokumentacja projektowa, zaś kontynuacja ich realizacji w zakresie robót budowlanych nastąpi w przyszłym roku. Dla wszystkich tych zadań posiadamy zgody wnioskodawców na przesunięcie realizacji robót na 2018 r. - mówi Anna Iwanowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zobacz wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2017

Najczęstszą przyczyną opóźnień jest brak ofert w przetargu lub złożenie ofert, które pod względem ceny przekroczyły zaplanowany budżet na ich realizacje. Problemem było także uzyskanie uzgodnień z właścicielami terenów prywatnych, znalezienie wykonawcy na dokumentację projektową czy nawet zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (w przypadku terenu rekreacyjnego przy dawnym Okazie na Strzyży).

Szczegółowe uzasadnienie opóźnień w realizacji projektów BO 2017 (format PDF)

- Wszystkie projekty zostaną zrealizowane. Pieniądze na ten cel nie przepadną, odnowimy je w budżecie przyszłego roku - zapewnia Piotr Borawski, członek Zespołu Konsultacyjnego BO2018 oraz przewodniczący Komisji Strategii i Budżetu Rady Miasta Gdańska. - Mamy nadzieję, że na wiosnę sytuacja na rynku budowlanym się unormuje i więcej firm będzie chętnych na wykonanie zadań z BO.
Teren przy ulicy Pomorskiej, który miał być zagospodarowany już w 2016 r. Teren przy ulicy Pomorskiej, który miał być zagospodarowany już w 2016 r.

Opóźnienie w realizacji projektów BO2016



W tym roku nie uda się nadal zakończyć realizacji dwóch projektów z BO2016: "Stworzenie części rekreacyjno-sportowej z siłownią na świeżym powietrzu" w rejonie ul. Pomorskiej zobacz na mapie Gdańska oraz jednego z czterech podzadań projektu "place zabaw i zielone skwery Oliwy" - przy ul. Husa zobacz na mapie Gdańska (gotowe jest wyremontowane boisko przy ul. Kanapariusza zobacz na mapie Gdańska, trwają prace przy ul. Żeromskiego zobacz na mapie Gdańska oraz Drzymały zobacz na mapie Gdańska).

W przypadku projektu przy ul. Pomorskiej, problemem okazało się znalezienie wykonawcy robót. Dopiero po przeprowadzeniu trzeciego postępowania na jego wybór zgłosiła się firma, która... nieoczekiwanie we wrześniu br. odstąpiła od realizacji zadania. Kolejne postępowanie na wyłonienie wykonawcy zostanie ogłoszone w I kwartale przyszłego roku.

W Oliwie niezbędne było ponowne przygotowanie dokumentacji budowlanej dla utworzenia placu zabaw przy ul. Husa.

- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska na podstawie projektu z 2013 r. nie uzyskała pozwolenia na budowę od Miejskiego Konserwatora Zabytków, uwzględniając protest jednej ze stron postępowania (mieszkańców). Wymusiło to na DRMG zlecenie opracowania nowej dokumentacji. Nowy termin realizacji został uzgodniony i zaakceptowany przez wnioskodawcę - wyjaśnia Iwanowska.

Miejsca

Opinie (66) 5 zablokowanych

  • Sprawy ważne i ważniejsze.

    Rozumiem placyki rekreacyjne i zabaw oraz kolorowe ekraniki/tablice itp. Ale... ile czasu jeszcze brakować będzie PODSTAWOWYCH WARUNKÓW BYTOWYCH: chodników, kanalizacji deszczowej (OSOWA: wciąż zalewane po deszczach są domy i piwnice - niszczony dobytek) itp., a przecież to nie dla przyjemności tylko dla ochrony mienia i bezpieczeństwa!!!

    • 1 0

  • Kolejny przekręt

    Dlaczegi w dzilnicy VII Dwór są pokazane tylko 2 projekty. Przecież w głosowaniu brało udział wiecej projektów. A do tego przecież wygrał projekt modernizacji dojazdu od ul. Polanki wzdłóż nasypu PKM

    • 0 1

  • już mam dosyć wysłuchiwania o problemach rowerzystów i wegetarian

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane