• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Opóźnione i wstrzymane remonty ulic w Śródmieściu

Michał Brancewicz
20 września 2022, godz. 18:00 
Opinie (91)
  • Jedna część ulicy Pańskiej wciąż jest w remoncie, który potrwa do listopada.
  • Remont drugiej części Pańskiej już się zakończył, ale ulica wciąż nie jest udostępniona.
  • Do listopada trwał będzie remont ul. Węglarskiej, ale obecnie nie ma tam żadnych robotników.

Remonty ulic Pańskiej i Węglarskiej miały zakończyć się w maju, a potrwają do listopada. Z kolei rozpoczęty latem remont ul. Ogarnej stanął i od kilku tygodni na placu budowy nie ma robotników. Wciąż nie można przejechać wyremontowanym odcinkiem ul. Rzeźnickiej. Jakie są przyczyny problemów, które dotknęły remontów ulic w historycznym Śródmieściu Gdańska?Jaka jest główna przyczyna, że terminy remontów nie są dotrzymywane?

- Zrobiłem ostatnio rekonesans po centrum Gdańska i zdziwił mnie widok mocno rozgrzebanych remontów ulic Pańskiej i Węglarskiej. O ile dobrze kojarzę, powinny się już dawno zakończyć - zauważył pan Marek, czytelnik Trojmiasto.pl. - Z kolei na ul. Ogarnej po rozpoczęciu remontu jest zupełna cisza na placu budowy. Nie wspominając już o Rzeźnickiej, która jest zamknięta od wielu miesięcy.

Pół roku opóźnienia na Pańskiej i WęglarskiejFaktycznie pierwotny termin zakończenia remontów ul. Pańskiej i Węglarskiej był wyznaczony na maj. Tę pierwszą przebudowę, kosztem 2,7 mln zł, realizuje firma Eurovia. Drugą, wartą 1,5 mln zł, firma Trakt.

Co jest powodem opóźnień?

- Podczas prac ziemnych na ul. Pańskiej i ul. Węglarskiej natrafiono na znaleziska archeologiczne. W związku z ich odkryciem konieczne było przeprowadzenie badan archeologicznych i przedstawienie raportu pomorskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w Gdańsku. Dopiero po uzyskaniu akceptacji PWKZ możliwa była kontynuacja prac - wyjaśnia Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ponadto w trakcie realizacji natrafiono na kolizje sieci podziemnych, które wymagały wprowadzenia zmian w projekcie. Koniec robót przeniesiono więc na listopad 2022 r.
Odkryto mury budynku sprzed 700 lat. Nie wiadomo, jak wyglądał Odkryto mury budynku sprzed 700 lat. Nie wiadomo, jak wyglądał

Ogarna jest przeprojektowywanaZ kolei w maju podpisano umowę na remont ul. Ogarnej. Warte 15,5 mln zł prace od 1 sierpnia realizuje firma Prasbet. Roboty mają się zakończyć w kwietniu 2023 r.

Remont pierwszego odcinka ul. Ogarnej został przerwany i nie wiadomo na razie, kiedy prace będą kontynuowane. Remont pierwszego odcinka ul. Ogarnej został przerwany i nie wiadomo na razie, kiedy prace będą kontynuowane.
Czy tak się stanie, trudno powiedzieć. Trzy tygodnie później robotnicy praktycznie zniknęli z placu budowy. Co nie umknęło uwadze czytelników, którzy informowali o tym w Raporcie z Trójmiasta.

- Wiedzą państwo, dlaczego remont stanął i od dłuższego czas nic się nie dzieje? - pytał w mailu do redakcji pan Piotr, mieszkaniec Ogarnej.
Urzędnicy wyjaśniają.

- Na placu przebudowy ul. Ogarnej natrafiono na kolizję sieci sanitarnych i teletechnicznych. Obecnie trwa opracowywanie rozwiązań zamiennych, które umożliwią dalsze prowadzenie robót - informuje Aneta Niezgoda.

Rzeźnicka. Otwarcie od połowy październikaW tym stanie ul. Rzeźnicka czeka na otwarcie już od kilku miesięcy. Jest szansa, że kierowcy pojadą nią w połowie października. W tym stanie ul. Rzeźnicka czeka na otwarcie już od kilku miesięcy. Jest szansa, że kierowcy pojadą nią w połowie października.
W nieskończoność przeciąga się też oddanie od użytku 60-metrowego odcinka ul. Rzeźnickiej, który od dawna jest ukończony. Powodem jest spór na linii wykonawca - pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

8 miesięcy remontu 60-metrowej drogi 8 miesięcy remontu 60-metrowej drogi

W przypadku tej inwestycji pojawiły się jednak także dobre wiadomości.

- Inwestor jest w trakcie kompletowania ostatnich dokumentów m.in. w zakresie docelowej organizacji ruchu. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że dokumenty wpłyną do GZDiZ jeszcze w tym tygodniu. Więc możemy założyć, że udostępnienie drogi nastąpi w połowie października - zapowiada Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane